Ana Pauker

Allikas: Vikipeedia
Ana Pauker

Ana Pauker (sünninimi Hannah Rabinsohn; 13. veebruar 189314. juuni 1960) oli juudi rahvusest Rumeenia kommunistlik poliitik ja riigitegelane.

Ana Pauker sündis Vaslui maakonnas Codăeștis vaeses usklikus juudi perekonnas. Ta töötas Bukarestis juudi koolis õpetajana ning astus 1915. aastal Rumeenia Tööliste Sotsiaaldemokraatlikku Parteisse. Ta mängis aktiivset rolli vasakpoolses tiivas, mis sai 1921. aastal võimu parteis oma kätte. Samal aastal oli ta koos oma abikaasa Marcel Paukeriga Rumeenia Kommunistliku Partei asutajate hulgas. Ana Pauker arreteeriti võimude poolt 1923. aastal, seejärel elas eksiilis Lääne-Euroopas. 1928. aastal siirdus ta Moskvasse, kus õppis Kominterni Rahvusvahelises Lenini Koolis, seejärel tegutses Prantsusmaal Prantsuse Kommunistliku Partei instruktorina. 1934. aastal pöördus ta Rumeeniasse tagasi, kus ta järgmisel aastal vahistati ning mõisteti kümneks aastaks vangi.[1] 1941. aasta mais vahetas Rumeenia valitsus ta Nõukogude Liiduga vangide vahetuse korras Ion Codreanu vastu.

Ana Pauker pöördus Rumeeniasse tagasi 1944. aasta septembris, kui Punaarmee oli riigi hõivanud.[2] 1947. aasta novembris sai ta Rumeenia välisministriks.[3] Ta oli Rumeenia Kommunistlikus Parteis üks nn Moskva fraktsiooni juhte ning teda on peetud ka 1940. aastate lõpu ja 1950. aastate alguse Rumeenia tegelikuks liidriks. Rumeenia Kommunistliku Partei peasekretär Gheorghe Gheorghiu-Dej kasutas ära Stalini antisemiitlikku "kosmopoliitide" vastast kampaaniat, et kõrvaldada Ana Pauker 1952. aasta mais välisministri ametist. 1953. aasta veebruaris ta arreteeriti, kuid Stalini surma järel vabastati ning paigutati koduaresti kuni 1954. aastani. 1956. aastal kutsuti ta parteikontrolli komisjoni ette ja nõuti, et ta oma süüd tunnistaks. Pauker ennast süüdi ei tunnistanud. Ta nõudis enda parteisse tagasivõtmist, kuid edutult. Oma viimastel eluaastatel tegeles ta prantsuse ja saksa keelest tõlkimisega.[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]