Ameerika Ühendriikide Salateenistus

Allikas: Vikipeedia
Logo of the United States Secret Service.svg

United States Secret Service (lühend USSS) ehk Ameerika Ühendriikide Salateenistus on Ameerika Ühendriikide Sisejulgeolekuministeeriumi (Department of Homeland Security) alla kuuluv Ameerika riigiasutus. (Alates loomisest 1865 aastal kuni 2003. aastani allus USSS Ameerika Ühendriikide Rahandusministeeriumile (Department of Treasury)).

Salateenistuse loomisel aastal 1865 oli tema ülesandeks võidelda valerahategijatega. Paar aastat hiljem, 1867, lisandus ka "võitlus riigi aluseid õõnestavate elementide" vastu. Sellega sattusid USSSi tähelepanu alla ka näiteks Klu Klux Klan, salaviinatootjad ja palju teisi, kelle tegevus oli vastuolus föderaalseadustega. Pärast seda, kui 1901. aastal mõrvati Ühendriikide president William McKinley lisandus salateenistuse ülesannete hulka presidendi kaitsmine. 1. oktoobril 1922 loodi Valge Maja ehk USA presidendi ametliku residentsi kaitseks Valge Maja politsei, mis aastal 1930 liideti ametlikult salateenistusega.

Tänapäeval jaguneb salateenistuse töö 2 põhilisse gruppi:

  1. Juurdlus – valeraha ja mõningate teiste föderaalkuritegude juurdlus.
  2. Kaitse – USA presidendi, USA asepresidendi ja nende pereliikmete kaitse.

Osaliselt ja teatud diplomaatiliste mööndustega kaitseb salateenistus ka mõningaid USA-d külastavaid riigijuhte – üldjuhul ainult kuningaid, kuid mõningatel juhtudel ka presidente. Samuti on salateenistuse kaitse all 2–3 presidendivalimiste esimese vooru läbinud ja teise vooru pääsenud preisdendikandidaati.

Välislink[muuda | muuda lähteteksti]