Alice Cooper

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Alice Cooper
Cooper, Alice (Flickr).jpg
Sünninimi Vincent Damon Furnier
Sündinud 4. veebruar 1948 (70-aastane)
Detroit, Michigan, USA
Stiilid hard rock, shock rock
Elukutse laulja, laulukirjutaja, näitleja
Pill suupill
Tegev alates 1964
Veebileht www.alicecooper.com

Alice Cooper (kodanikunimega Vincent Damon Furnier; sündinud 4. veebruaril 1948 Detroitis) on USA rokkmuusik.

Cooperi muusikukarjäär algas 1962 kooliansamblis The Earwigs. Veidi aja pärast bändi koosseis ja nimi muutus: sellest sai The Spiders. Mõlemad bändid esitasid The Beatlesi ja Rolling Stonesi lugusid. Edaspidiseks sai Furnier inspiratsiooni 1964 Rolling Stonesi kontserdilt, kus ta nägi bändiliikmete pillimängu ja Mick Jaggeri esinemist, kuid peaaegu olematut lavasoud. Nii tekkiski mõte hakata kasutama oma esinemistel vaatemängulist ja publikut kaasahaaravat esinemist, mis viis hiljem keeruka lasersou ja eriefektideni. Nii võitiski The Spiders 1965 USA noorte bändikonkursi "The Battle Of Bands". Siis tuli veel üks nimemuutus: The Nazz, enne kui Vincent Furnier Alice Cooperi nime all esinema hakkas.

Aastal 1969 sõlmiti leping Frank Zappa plaadifirmaga ja ilmus esikalbum "Pretties For You". Samal aastal soojendati legendaarset The Doorsi. Plaadirindel tuli läbikukkumine – "Easy Action" kõrbes. Seevastu kolmandal albumil "Love It To Death" 1971 leidunud "I'm Eighteen" muutus teismeliste hulgas kiiresti lööklauluks. Cooperi võidukäik oli alanud. Publiku tähelepanu võitmiseks otsustas Alice kõikvõimalike trikkidega lagedale tulla. Üks esimesi suuri skandaale algas laval toimunud padjasõjast, kus bänd lõhkus kaheksa patja – sulgi lendas nii lavale kui ka esiridadesse. Selle peale viskas keegi rahva hulgast lavale elusa kana. Cooper lennutas kana publiku sekka tagasi, kus see tükkideks rebiti ja tükid lavale visati. Järgmisel päeval kirendasid lehed pealkirjadest "Kanatapja Alice". Paha poiss ei lasknud end sellest heidutada, vaid arendas asja edasi. Tema lahutamatuks kaaslaseks sai madu, pead lendasid giljotiini all, lisaks veel elektritoolid, võllad ja muu selline atribuutika. Fantastiliselt edukale plaadile "Billion Dollar Babies" (1973) järgnenud samanimelisel turneel tükeldati seevastu plastnukke. Paljud lapsevanemad ja usutegelased protestisid, kuid populaarsus noorte hulgas üha kasvas. Pärast turneed "Billion Dollar Babies" läksid Cooperi ja tema bändi teed lahku. Cooper riskis ja pani kogu teenitud raha mängu, et soolokarjääri alguses laineid lüüa. "Welcome To My Nightmare" (1975) ongi jäänud läbi aegade üheks paremaks Cooperi albumiks. Sealt pärineb kaunis ballaad "Only Women Bleed". Järgnenud soud olid rabavad: tantsivad hiidämblikud, koletised jpm. Seejärel tuli sisse väike paus, kus Cooper sattus viinaravile ning veetis aega ka psühhiaatriahaiglas.

Aastal 1983 sai Cooper lõpuks alkoholismist üle ning pühendus golfile. 1986 sai teoks tormiline tagasitulek. Üsna metalne "Constrictor" ja kontserdid keskeltläbi 25 000 vaataja ees tõid talle uut kuulsust. Ka "Raise Your Fist And Yell" (1987) oli hevilik, kuid paar aastat hiljem üllatas mees rock pop'i valdkonda kuuluva "Trashiga". Koguni neli lugu plaadilt tõusid edetabelitesse, "Poison" sai lausa megahitiks. Pärast järgnenud maailmaturneed kutsuti Alice Hollywoodi, jätmaks käejälge Rockwalkile. 1991. aastal ilmunud "Hey Stoopid" enam "Trashi" tasemele ei küündinud, kuid kobedaid palasid leidus sealgi. Isegi Venemaal ja Ungaris välja antud plaadi nimilugu oli mõeldud maailma noortele hoiatuseks narkootikumide kasutamise eest. Albumil teevad kaasa Ozzy Osbourne, Slash, Nikki Sixx, Mick Mars ja Rob Zombie. Aastal 1994 ilmunud "The Last Temptation" ei saavutanud suurt müügiedu, kuid jätkas kindlalt "Trashi" ja "Hey Stoopidi" stiili.

Aastal 1999 ilmunud "The Life And Crimes Of Alice Cooper" sisaldab varem avaldamata materjali ning sellel on ka mõned The Spidersi lood.

2000. aastal tegi Cooper võimsa comeback'i albumiga "Brutal Planet". 2001 aastal järgnes sellele album "Dragontown". Viimased Alice Cooperi plaadid on "The Eyes Of Alice Cooper" (2003), "Dirty Diamonds" (2005), "Along Came A Spider" (2008), "Welcome 2 My Nightmare" (2011) ja "Paranormal" (2017)

Ta on nimetanud end uuestisündinud kristlaseks.[1]

Alice Cooper esinemas Wembley Arenal (2012)

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Stuudioalbumid[muuda | muuda lähteteksti]

Kontsertalbumid[muuda | muuda lähteteksti]

Kogumikud[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Alice Cooper Is A Christian". JesusJournal.com. March 28, 2006. Archived from the original on November 01 2009. Retrieved September 23, 2009.
  • Alice Cooper, Steven Gaines (1976). Me, Alice: The Autobiography of Alice Cooper (inglise keeles). Putnam. ISBN 0-399-11535-8. 

Välislink[muuda | muuda lähteteksti]