Aleksandr Orlov (luuraja)

Allikas: Vikipeedia

Aleksandr Orlov (vene keeles Александр Михайлович Орлов) (21. august 1895 Bobruisk Minski kubermang Venemaa Keisririik - 25. märts 1973 Ameerika Ühendriigid) oli NSV Liidu riikliku julgeoleku juhtivtöötaja (riikliku julgeoleku major (1935), mis tänapäeva Venemaal võrdub kindralmajori auastmega), kes 1938. aastal poliitiliste represioonide kartuses emigreerus Ameerika Ühendriikidesse.

NSV Liidu huvides läbiviidud luuretegevuses ning hiljem nõukogude eriteenistuste eest varjamiseks kasutas ta varjunimesid, nt pärast põgenemist Ameerika Ühendriikidesse oli ta Igor Konstantinovitš Berg.

Päritolu[muuda | muuda lähteteksti]

A. Orlovi sünnijärgne nimi oli Leiba Felbinger, kuid peale venepärase nime kasutuselevõttu on kasutatud ka luurealases tegevuses nimekujusi - Lev Lazarevitš Felbinger ja Lev Lazarevitš Nikolski (Лев Лазаревич Никольский), pseudonüümi "Šved - rootslane" («Швед»).

Pärines juudi perekonnast, isa oli puiduga tegelev kaupmees, 1916. aastal asus õppima Moskva ülikooli õigusteadust ja samaaegselt Lazarevi idamaa keelte instituuti, kuid kutsuti samal aastal käimasoleva Esimese maailmasõja tõttu sõjaväkke. Teenis reamehena 104. jalaväepolgus Uuralis ning oma juudi päritolu tõttu sai alles peale veebruarirevolutsiooni võimaluse astuda allohvitseride kooli. Samal ajal astus ka Venemaa Sotsiaaldemokraatlikku Tööliste (internatsionalistide) Parteisse.

Aastail 1917—1918 oli Lev Felbinger Vene FSNV Kõrgema Majandusnõukogu teadeteburoo juhataja asetäitja.

Vene kodusõja ajal astus ta Punaarmeesse ning teenis 12. armee Eriosakonnas, kus töötas uurijana ja vanemuurijana, tegeledes nõukogudevastases kontrrevolutsioonilises tegevuses kahtlustatavatega. Osales kontrrevolutsiooniliste organisatsioonide tegevuse avastamises Kiievis Ukrainas ning ka lahingutegevuses eriotstarbelise salga juhina nõukogudevastaste (ukraina iseseisvuslased ning ülestõusnud talupojad) vastu.

1920. aasta maikuus astus VK(b)P-sse.

Teenistus nõukogude julgeolekuorganites[muuda | muuda lähteteksti]

Orlovi tegevus Hispaanias[muuda | muuda lähteteksti]

  • 1937. aastal organiseeris Hispaania kodusõda ajal Hispaania riikliku poolemiljardise kullavaru toimetamise NSV Liitu;

Emigreerumine ja tegevus välismaal[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]