Aleksandr Orlov (luuraja)

Allikas: Vikipeedia
Aleksandr Orlov 1930. aastal

Aleksandr Orlov (vene keeles Александр Михайлович Орлов; 21. august 1895 Bobruisk, Minski kubermang, Venemaa Keisririik25. märts 1973 Ameerika Ühendriigid) oli NSV Liidu riikliku julgeoleku juhtivtöötaja (riikliku julgeoleku major, 1935), kes põgenes 1938. aastal poliitiliste repressioonide kartuses Ameerika Ühendriikidesse.

NSV Liidu huvides läbi viidud luuretegevuses ning hiljem Nõukogude Liidu eriteenistuste eest enda varjamiseks kasutas ta varjunimesid, nt pärast põgenemist Ameerika Ühendriikidesse oli ta Igor Konstantinovitš Berg.

Päritolu[muuda | muuda lähteteksti]

A. Orlovi sünnijärgne nimi oli Leiba Felbinger, kuid pärast seda, kui ta võttis endale venepärase nime, on luurealases tegevuses kasutatud ka nimekujusid Lev Lazarevitš Felbinger ja Lev Lazarevitš Nikolski (Лев Лазаревич Никольский), pseudonüümi Šved (Швед, 'rootslane').

Pärines juudi perekonnast, isa oli puidukaupmees. 1916. aastal asus ta õppima õigusteadust Moskva Ülikooli ja samaaegselt Lazarevi idamaa keelte instituuti, kuid kutsuti käimasoleva Esimese maailmasõja tõttu samal aastal sõjaväkke. Teenis reamehena 104. jalaväepolgus Uuralis ning oma juudi päritolu tõttu sai alles pärast veebruarirevolutsiooni võimaluse astuda allohvitseride kooli. Samal ajal astus ka Venemaa Sotsiaaldemokraatlikku Tööliste (internatsionalistide) Parteisse.

Aastail 1917–1918 oli Lev Felbinger Vene FSNV Kõrgema Majandusnõukogu teadetebüroo juhataja asetäitja.

Venemaa kodusõja ajal astus ta Punaarmeesse ning teenis 12. armee eriosakonnas, kus töötas uurijana ja vanemuurijana, tegeledes Nõukogude korra vastases kontrrevolutsioonilises tegevuses kahtlustatavatega. Osales kontrrevolutsiooniliste organisatsioonide tegevuse avastamises Kiievis Ukrainas ja lahingutegevuses eriotstarbelise salga juhina Nõukogude korra vastaste (ukraina iseseisvuslased ja ülestõusnud talupojad) vastu.

1920. aasta maikuus astus VK(b)P-sse.

Teenistus Nõukogude julgeolekuorganites[muuda | muuda lähteteksti]

Põgenemine ja tegevus välismaal[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]