Aleksandr Borodin

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Aleksandr Borodin
Borodin.jpg
Aleksandr Borodin 1865. aastal
Sünniaeg 31. oktoober 1833 (Juliuse kalendris)
Peterburi
Surmaaeg 15. veebruar 1887 (Juliuse kalendris) (53-aastaselt)
Peterburi
Matmispaik Tihvini kalmistu
Alma mater
  • Kirurgilise Meditsiini Akadeemia
Amet klassikalise muusika helilooja, keemik, arst, ooperihelilooja
Teosed Vürst Igor

Aleksandr Porfirjevitš Borodin (vene Александр Порфирьевич Бородин; 12. november 183327. veebruar 1887) oli vene keemik ja helilooja.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Borodin oli andekas keemik ja väga suur muusik. Lapsepõlvest peale armastas loodusteadusi, kuid tegeles ka kirjandusega, armastas joonistada, õppis lapsepõlves mitut keelt (prantsuse, itaalia keel ja kultuur). Õppis kooli hoidjatädi käest vene keelt ja laule. Kodus muusikaõhtud, kus ema, isa ja sugulaste kaasabil õppis klaveri- ja tšellomängu (prantsuse koduõpetajad). Tekkis huvi heliloomingu vastu. 17-aastaselt läks õppima kirurgilise arstiteaduse akadeemiasse, kus hakkas kujunema teadlaseks. 29-aastasena oli ta juba rahvusvaheliselt tuntud, sai keemiaprofessoriks ja liitus Balakirevi ringiga. Pidi ennast jagama keemia ja muusika vahel. Keemia oli tema igapäevane põhitöö, kuid muusika alal nimetas ta ennast pühapäevaheliloojaks. Maailmatuntud helilooja. Teoseid kirjutas vähe, kuid kõik on tuntud: ooper "Vürst Igor", Bõlina ooper, kaks sümfooniat, kümmekond laule, keelpillikvartette.

Helilooming[muuda | muuda lähteteksti]

Tähtsamad teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Loomingu iseloomustus[muuda | muuda lähteteksti]

Aleksandr Borodini looming ei ole suur, kuid see-eest väärtuslik. Muusika kõlab rahvuslikult ja võimsalt. Lemmikteemad on rahvakangelased ja vägilased ("Vägilassümfoonia"). Meloodiad on voolavad ja laulvad. Looming on klassikaline. Eeskujuks oli Mihhail Glinka looming.