Aktiivturism

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kanuumatk on ka aktiivturismi sektor

Aktiivturism (inglise keeles adventure tourism) on turism, mille käigus harrastatakse aktiivset puhkust ja liikumist: jalgsi, rattaga, suuskadega, hobusega, kõike mis on kuidagi seotud spordiga. Aktiivturism on märkimisväärne suur tööstussektor, mida on tänaseks suhteliselt vähe uuritud. Eestis on aktiivturism hästi arenenud, tänu Eesti looduse unikaalsusele, erinevatele maastikualadele ja rabadele. Turism on iseenesest aktiivne, kuid aktiivturism võib olla kui eneseületamine. Aktiivturismi peamine eesmärk on sportlikkus ja seiklemine, nagu näiteks mägironimine või vabalangemine. See on turismivorm mida harrastatakse ka suuremates gruppides[1].

Enamik asjakohast teaduskirjandust pärineb aga muudest turismi, vaba aja veetmise ja õuesõppe valdkondadest. Ökoturismi, puhketurismi, turismikaitsealade turismi ja isegi eluslooduse majandamist käsitlevad tekstid räägivad seiklusturismi kohta vähe, kuigi mõned neist mainivad möödaminnes kaubanduslikke varustajaid ja vaba aja veetmise võimalusi[1].

Aktiivturismi vormid[muuda | muuda lähteteksti]

Jalgrattamatk

Spetsiaalselt seiklusturismiga seotud raamatud[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti loodus
  • Miles and Priest (1999) seikluste programmeerimisest õuesõppes[1]
  • Hudson (2002), peamiselt sporditurismile pühendatud[1]
  • Swarbrooke et al. (2003) inimeste seikluste psühholoogiast[1]
  • Easson (2006) ekstreemspordi filosoofiast ja psühholoogiast[1]
  • Buckley (2006)seiklusturismi toodete struktuuri kohta[1].

Aktiivturism Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Peamisteks aktiivturismi atraktsioonideks Eestis on kanuu- ja süstamatkad ning  seikluspargid. Populaarsemad seikluspargid on Alutaguse, Kiviõli ja Otepää. Enamus kanuumatku viiakse läbi Soomaal, samuti Põhja-Eestis-  Prangli saare ümbruses, Kolga lahel ja Sauga jõel ning  Lõuna-Eestis peamiselt Võhandu , Ahja ja Piusa jõe. Mägiratast saab sõita Kiviõlis, Türi lähistel ja Lõuna-Eestis Vooremäel. Eestis on parimad kärestikulised lõigud just parvetamiseks Jägala jõel ning seal on võimalik saada tõeliselt kiire andrenaliinilaeng[3][4].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Ralf Christopher Buckley. "Adventure Tourism Research: A Guide to the Literature". 2006. Vaadatud 3.05.2021.
  2. Heikki Sal-Saller. "Rattaga mäest laskumine on super fun!". 22.04.2017. Vaadatud 4.05.2021.
  3. "ESTONIA TRAVEL GUIDE: WHAT TO SEE AND WHERE TO GO". Vaadatud 4.05.2021.
  4. visit estonia. "Water sports & leisure". Vaadatud 3.05.2021.