Adavere mõisa kalmistu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Vaade Adavere mõisa kalmistule.
Foto: Robert Treufeldt, 17. aprill 2011
Hauatähised Adavere mõisa kalmistul.
Foto: Robert Treufeldt, 17. aprill 2011
Adavere mõisa kalmistu kabel.
Foto: Robert Treufeldt, 17. aprill 2011

Adavere mõisa kalmistu on kalmistu Põltsamaa kihelkonnas Viljandimaal, tänapäevase haldusjaotuse järgi Kalme külas Põltsamaa vallas Jõgeva maakonnas.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kalmistu rajasid Adavere mõisa tollased omanikud Vietinghoffid umbes 18. sajandi teise poole alguses, sest esimene teadaolev matus toimus 1761. aastal.[1]

Kalmistut kasutasid ka 1816. aastal mõisa omandanud Stackelbergid. Arvatavasti rajati siis ka kalmistut piirav müür, sest värava sepislehtedel olevat olnud Bernhard von Stackelbergi initsiaalid. 1874. aastal mõisa omandanud Wahlid tõenäoliselt ei kasutanud kalmistut, sest nende suguvõsa omanduses oli sellest kalmistust linnulennult umbes 4 km kaugusel paiknev suur Pajusi mõisa kalmistu.

Kalmistule on teadaolevalt maetud 14 lahkunut.[2]

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Kalmistu jääb mõisa südamest linnulennult umbes ühe kilomeetri kaugusele edelasse. Müüriga piiratud kalmistu ala pindala on umbes 0,12 hektarit ning seal on 15 haua tähiseid.

Kalmistu kabel[muuda | muuda lähteteksti]

Kalmistu keskosas paikneb matusekabel, mis praegu on varemetes. Kabeli esiküljel on aastaarv '1777', kuid pole teada, mida see aastaarv tähendab.

Kalmistupark[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti oludes on huvipakkuv ka kalmistu varajane planeering. Ühe 1887. aasta plaani peal on kalmistuna kujutatud 2,5 ha suurust maa-ala.[3] Tõenäoliselt oli kalmistu matmisala sama suur kui praegu (umbes 0,12 ha) ning ülejäänu oli tõenäoliselt park.

Sellist kalmistuparki pole teada selle aja muudest Eesti mõisatest. Väikseid pargilaadseid mõisakalmistuid rajati 1890. aastate lõpus (nt Kuremaa mõisa kalmistu), kuid päris metsakalmistu rajati alles 1930. aastatel Tallinnas. Adavere mõisa kalmistul on seetõttu vägagi väljapaistev koht Eesti kalmistupärandis.

Kalmistule maetuid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]