Adam Lambert

Allikas: Vikipeedia
Adam Lambert
Sünninimi Adam Mitchel Lambert
Sündinud 29. jaanuar 1982 (42-aastane)
Päritolu San Diego, California
Stiilid popmuusika, rokkmuusika
Elukutse laulja
Tegev alates 2009

Adam Mitchel Lambert (sündinud 29. jaanuaril 1982 Indianapolises) on USA laulja.

2009. aastal saavutas ta telesaate "American Idol" 8. hooajal 2. koha.

Lamberti soolodebüütalbum "For Your Entertainment" ilmus 23. novembril 2009. See jõudis sama aasta detsembris edetabelis Billboard 200 3. kohale: seda müüdi esimesel nädalal pärast väljatulekut USA-s 198 000 eksemplari.

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Lambert sündis Indianapolises. Üsna pea pärast tema sündi kolis pere Californiasse. Ta kasvas üles San Diegos. Ta viibis 2001. aastal ka Tallinnas, kui 19-aastaselt kruiisilaeval töötas.

Ta on juut, kuid mitte selle sõna otseses tähenduses. Ta on esinenud juudipühadel heebrea keeles. Lambert osales jumalateenistustel San Diego Kunstide Templis, samuti on ta esitanud Yom Kippuri päeval arameakeelset teksti "Kol Nidre". Juuditeemalises muusikalis "Kümme käsku" mängis ta Joosuat.

Tema ema on Leila Lambert ja isa Eber Lambert. Tal on noorem vend Neil Lambert.

"American Idol"[muuda | muuda lähteteksti]

Lamberti prooviesinemine oli San Franciscos. Ta esitas Michael Jacksoni laulu "Rock With You" ja Queeni laulu "Bohemian Rhapsody". Poolfinaalis hääletati ta 2. alagrupist 13 parema hulka koos Allison Iraheta ja Kris Alleniga. Lambertist ja Allenist said toakaaslased.

Esimeses voorus, Michael Jacksoni nädalal esitas ta laulu "Black or White", saades kohtunikelt palju kiitust. Järgmisel nädalal laulis ta laulu "Ring of Fire". Kui Randy Jacksonile, Kara DioGuardile ja Abdulile esitus meeldis, ütles Simon Cowell selle kohta "rämps". Kolmandas ringis, Motowni õhtul, laulis ta akustilise versiooni laulust "The Tracks of My Tears". See meeldis juba kõigile kohtunikele. Järgnesid laulud "Mad World" ja "If I Can't Have You". Viimane liigutas Abduli pisarateni, DioGuard pidas seda Lamberti kõige meeldejäävamaks esituseks, Cowell ütles: "Puhas töö!". Nelja parema hulgas esines Lambert esimesena ja laulis laulu "Whole Lotta Love". Cowell kiitis etteastet, öeldes, et "see oli üks minu lemmikesitustest, keegi ei saa seda ületada", Abdul ütles, et see oli "a whole lotta perfect".

Pildid Lambertist teist meest suudlemas levisid kiirelt. Lambert kinnitas, et pildid on temast ja tal ei ole mitte midagi varjata ning ta on alati olnud avameelne oma elu suhtes. Ta kinnitas, et on gei, intervjuus ajakirjale Rolling Stone natuke aega pärast seda, kui ta "American Idolis" teiseks tuli.

Kolme parema hulgas olles sai iga võistleja minna kodulinna ja anda seal kontserdi. Lambert laulis kaks laulu, "Black And White" ja "Mad World". Ta esines Mount Carmeli kõrgkoolis. Pärast seda kuulutas San Diego linnapea Jerry Sanders 8. mai 2009 Adam Lamberti päevaks.

20. mail 2009 kuulutati Lambert "American Idoli" kaheksanda hooaja teise koha võitjaks. Ta esitas popurrii lauludest "Beth", "Detroit Rock City" ja "Rock And Roll All Nite" koos Kissiga. Tema versioon laulust "No Boundaries" ilmus hiljem iTunes'is "American Idoli" võitja Kris Alleni versiooni kõrval. Enne tulemuste teatamist esitasid Lambert ja Allen koos Queeni loo "We Are the Champions".

Pärast võitmist ütles Allen: "Adam vääris seda." Seletades seda lauset, ütles Allen, et Lambert vääris võitu sama palju kui tema ise, ja et Lambert "oli kõige järjekindlam inimene. Ta oli üks suurima andega artist, keda ma kohanud olen."

Esinemised:
Nädal Teema Laulu valik Originaalesitaja Järjekord # Tulemus
Prooviesinemine Prooviesineja valik "Rock with You"
"Bohemian Rhapsody"
Michael Jackson
Queen
N/A Edasi pääsenud
Hollywood Esimene soolo "What's Up" 4 Non Blondes N/A Edasi pääsenud
Hollywood Grupiesinemine "Some Kind of Wonderful" Soul Brothers Six N/A Edasi pääsenud
Hollywood Teine soolo "Believe" Cher N/A Edasi pääsenud
36 paremat / teine poolfinaal Billboard Hot 100 Hitid "(I Can't Get No) Satisfaction" The Rolling Stones 12 Edasi pääsenud
13 parimat Michael Jackson "Black or White" Michael Jackson 11 Kindlalt edasi pääsenud
11 parimat Grand Ole Opry "Ring of Fire" Anita Carter 5 Kindlalt edasi pääsenud
10 parimat Motown "The Tracks of My Tears" The Miracles 8 Kindlalt edasi pääsenud
9 parimat Allalaadimiste top "Play That Funky Music" Wild Cherry 8 Kindlalt edasi pääsenud
8 parimat Laul sünniaastast (1982) "Mad World" Tears for Fears 8 Kindlalt edasi pääsenud
7 parimat Laulud filmidest "Born to Be Wild" – "Easy Rider" ("Muretu rännumees") Steppenwolf 3 Kindlalt edasi pääsenus
7A parimat Disco "If I Can't Have You" Yvonne Elliman 5 Kindlalt edasi pääsenud
5 parimat Rat Pack Standards "Feeling Good" Cy Grant 5 Viimase kahe hulgas
4 parimat Rock and Roll Soolo
Duett
"Whole Lotta Love"
"Slow Ride" koos Allison Irahetaga
Led Zeppelin
Foghat
1
6
Kindlalt edasi pääsenud
3 parimat Kohtuniku valik (Simon Cowell)
Võistleja valik
"One"
"Cryin'"
U2
Aerosmith
3
6
Kindlalt edasi pääsenud
2 parimat Võistleja valik
Simon Fulleri valik
Võidulaul
"Mad World"
"A Change Is Gonna Come"
"No Boundaries"
Tears for Fears
Sam Cooke
Kris Allen/Adam Lambert
1
3
5
Teine koht

Pärast "American Idolit"[muuda | muuda lähteteksti]

2009. mais kinnitas ajakiri Billboard, et Lamberti sooloalbum tuleb välja novembris 2009. Ta nentis, et talle meeldiks töötada koos Slashiga: "Kui ma Slashiga töötasin, tundsin ma end koduselt." Ta ütles, et tema sooloalbum on eklektiline, kokku on sobitatud mitu erinevat stiili. Käis ringi ka kõlakas, et Queen tahaks Lambertit oma uueks solistiks. Lambert oli telesaate "Larry King Live" külaline koos Kris Alleni, Paula Abduli ja teiste esikümme finalistidega. Ta väitis, et plaanis on luua paljustiililine album, kutsudes seda "rock-pop-electronic-dance thing". Tema album tuligi välja selline, nagu ta plaanis seda teha.

Adam töötas koos paljude produtsentidega, nagu Greg Wells, Ryan Tedder, Max Martin, Sam Sparro, RedOne, Dr. Luke ja Linda Perry. Aimee Mayo väitis Twitteris, et tema kirjutas vähemalt kaks laulu Lambertile, ühe koos Ryan Tedderi ja Chris Lindseyga ning teise koos Ferrasega. Lady Gaga kirjutas samuti ühe laulu. 28. oktoobril 2009 teatas Adam Twitteris, et esimene singel debüütalbumilt on "For Your Entertainment" ja selle produtseerib Dr. Luke.

Lambert salvestas filmile "2012" soundtracki "Time For Miracles", mis on ühtlasi ka albumil "For Your Entertainment".

19. juunil 2009 avalikustasid Hi Fi Recordings ja Wilshire Records, et nad annavad välja albumi "On With the Show" – kogumiku lauludest, mida Lambert oli varem salvestanud. Esimene singel on "Want". Lambert postitas järgmise väite 19 Entertainmenti kaudu: "2005. aastal, kui ma olin hädas artist, mind palgati stuudiolauljaks, et laulda vokaale lauludele, mis on kellegi teise kirjutatud. See oli mu esimene võimalus lauljana raha teenida, seega kasutasin võimalust salvestada esimest korda professionaalses stuudios. See muusika, mis ma tol ajal tegin, ei peegelda mitte mingit moodi seda muusikat, mida ma praegu teen." 17. novembril 2009 muudeti albumi nimi, uueks nimeks sai "Take One". Album on saadaval iTunesis.

Kanada veebileht ja ajakiri Rockstar Weekly avaldasid Adam Lamberti fänniajakirja 2010. aasta veebruaris, see sisaldas lõbusaid ja inspireerivaid lugusid Lamberti fännidelt kogu maailmast. See müüdi väga kiiresti läbi ning avaldati uuesti 2010. aasta oktoobris koos lisalehekülgedega.

Novembris esines Lambert "For Your Entertainmentiga" muusikaauhindade galal "American Music Awards 2009". Oma esituses suudles ta oma meesbändikaaslast, surus tantsija pea oma keskkoha vastu ja krabas teise keskkohta. Lambert ütles Rolling Stone ajakirjale: "Naisartistid on seda teinud aastaid, ja kui mees niiviisi teeb, kõik lähevad hulluks. Me oleme aastas 2009, on aeg võtta riske, olla natuke julgem, aeg avada inimeste silmi, ja kui see neid häirib, siis võib-olla ma ei ole nende jaoks. Minu eesmärk ei olnud kedagi endast välja ajada, vaid hoopis propageerida väljendusvabadust ja artisti lavavabadust." Telekanal ABC, mis kandis üle AMA-d, sai üle 1500 kaebekõne ning teatas, et Lambert ei esine telesaates "Good Morning America" 25. novembril. CBS kasutas kohe võimalust ja kutsus Lamberti esinema sama kuupäeva telesaatesse "The Early Show".

27. veebruaril 2010 esines Lambert oma esimese ametliku soolokontserdiga Fantasy Springs Resort Casinos Indigos Californias. Ta oli 13. aprillil 2010 külaliskohtunik "American Idolis". Lambert tegi samal aastal ülemaailmse sooloartistiturnee "Glam Nation Tour 2010".

2016. aprillis andis ta kontserdi Tallinnas Rock Cafés, sama aasta 5. juunil esines ta juba aga Queeni koosseisus Tallinna Lauluväljakul.

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Laule[muuda | muuda lähteteksti]

Turneed[muuda | muuda lähteteksti]

Laulud meedias[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Tüüp Laul
2010 "2012" Film, filmitreiler "Time for Miracles"[1]
"America's Got Talent" Telesarja osa: "515" "For Your Entertainment"[2]
"Dancing with the Stars" Telesarja osa: "Week Four, Dances" "For Your Entertainment"[3]
"The Hills" Telesarja osa: "Loves Me Not" "If I Had You"[4]
Telesarja osa: "Rumor Has It" "Whataya Want From Me"[5]

Auhinnad ja nominatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Auhind Nominatsioon Kategooria Tulemus
2009 Young Hollywood Awards Adam Lambert Aasta artist Võitis[6]
Teen Choice Awards Adam Lambert Meesstaar Võitis
American Idols LIVE! Tour 2009 Choice Summer Tour Nomineeritud
Adam Lambert Punase Vaiba Ikoon – Mehed Nomineeritud
2010 People's Choice Awards Adam Lambert Läbilööv muusikaartist Nomineeritud
GLAAD Media Awards Adam Lambert Silmapaistev muusikaartist Nomineeritud
MuchMusic Video Awards "Whataya Want From Me" Parim rahvusvaheline video Võitis
Adam Lambert Rahvusvaheline aasta video – artist Nomineeritud
Teen Choice Awards Adam Lambert Meesartist Nomineeritud[7]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "The Time For Adam Lambert's "Time For Miracles" Is Here!". Vaadatud 12.07.2010.
  2. "'America's Got Talent': Michael Grimm, AscenDance miles ahead of rest". Zap2it. Vaadatud 21.07.2010.
  3. "Kate Gosselin's For Your Entertainment – Tango!". Shy Magazine. Originaali arhiivikoopia seisuga 19.04.2010. Vaadatud 12.07.2010.
  4. "The Hills › Ep. 611". MTV. Vaadatud 16.07.2010.
  5. "The Hills › Ep. 602". MTV. Vaadatud 16.07.2010.
  6. Adam Lambert – Young Hollywood Awards [1]. Välja otsitud 26.08.2010.
  7. "Lamberti võit". Originaali arhiivikoopia seisuga 31. juuli 2010. Vaadatud 26. oktoobril 2010.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]