AK-47

Allikas: Vikipeedia
AK47

7,62mm automaat AK-47 ehk 7,62mm Kalašnikovi automaat mudel 1947 (vene keeles Автомат Калашникова образца 1947 года) on Nõukogude Liidus Mihhail Kalašnikovi poolt konstrueeritud automaatrelv.

On üks kasutatumaid käsitulirelvi maailmas.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Relvast saab anda nii automaattuld kui ka sihikulist/üksiklaskudega tuld. Keskmise laskejõuga relvas kasutatakse 7,62x39 mm padrunit ning ta efektiivseks laskeulatuseks on 300 m. Relv oli võimeline välja tulistama kuni 600 lasku minutis. Selle relva populaarsuse põhjuseks on konstruktsiooni kergus ja lihtsus ning suurepärane töökindlus, teda oli väga lihtne puhastada ja hooldada. Automaatrelvast toodeti ka erivägede ja miilitsavariante, näiteks AKM, AKSU ja teised.

Tööpõhimõte[muuda | muuda lähteteksti]

Lukuraami tagasi tõmbamisega vinnastatakse löögimehhanism ja surutakse kokku taandurvedru. Lukuraami vabastamisel surub taandurvedru lukuraami algasendisse, mille ajal haarab lukk padrunisalvest kaasa padruni ja surub selle padrunipessa. Lukuraami jõudmisel algasendisse teeb lukk 30* pöörde paremale, sulgedes padrunipesa. Päästikule vajutamisel vabaneb löögimehhanism ja kukk lööb vastu lööknõela. Lööknõel omakorda detoneerib süütekapsli, millele järgneb lask. Püssirohu põlemisel tekkivad gaasid suruvad kuuli padrunikesta otsast lahti ja see hakkab gaaside survel liikuma mööda vintrauda. Kui kuul on jõudnud gaasikanalist mööda, liigub osa gaase gaasikotta ja avaldavad survet gaasitorus paiknevale gaasikolvile. Ülejäänud gaasid liiguvad koos kuuliga vintrauast välja. Gaasikolb koos lukuraami ja lukuga liigub taha, vinnastades löögimehhanismi ja surudes kokku taandurvedru. Tagasiliikumise alguses teeb lukk 30° pöörde vasakule, haarates kaasa padrunikesta, mis välja heidetakse. Taandurvedru survel lükatakse lukuraam koos luku ja gaasikolviga uuesti ette, lukk haarab kaasa uue padruni ja sulgeb padrunipesa. Päästikule vajutades protsess kordub.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

AK-47 ja SKS

AK-47 eelkäijaks loetakse iselaaduvat karabiini SKS-45 (vene keeles СКС – 7,62 мм самозарядный карабин Симонова образца 1945 года), mis kasutas 7,62 mm padrunit, samuti Saksamaal 2. maailmasõja ajal valmistatud Sturmgewehr 44-ja. Relva töötas välja Mihhail Kalašnikov. Tänu headele omadustele levis automaat peagi laialdaselt sotsialismimaades ja ka kaugematel maadel. 1980. aastatel hakati AK-47 välja vahetama automaadiga AK-74.

Relva tootsid praktiliselt kõik sotsialismibloki maad: Nõukogude Liit, Bulgaaria, Hiina, Saksa DV, Ungari, Põhja-Korea, Poola, Rumeenia ja Jugoslaavia.

2015. aastal alustas RWC Group LLC AK-47 disainil põhinevate mudelite US132, US132Z, US109L, US109T tootmist Ameerika Ühendriikides.[1][2]

AKM[muuda | muuda lähteteksti]

AKM 7,62x39mm

AK-47 sümboolikas[muuda | muuda lähteteksti]

Kalašnikovi automaati on kujutatud Zimbabwe ja Mosambiigi vapil, viimase puhul ka riigilipul.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]