Šiauliai mõis

Allikas: Vikipeedia
Šiauliai mõisa peahoone.

Šiauliai mõis (Šiaulių dvaras) ehk Didžiadvaris või Didždvaris on endine mõis Leedus Šiauliais. Peahoone aadress on Aušros al. 50.

Šiauliai mõisat on esmamainitud XV sajandil. Algul oli tegu riigimõisaga, mis oli mitmest riigimõisast (nende seas Gruzdžiai, Pakruojise ja Žagarė mõis) koosneva kompleksi halduskeskus.

Kompleks ehitati uhkemalt välja 1765. aastal, mil mõisa haldur oli Antoni Tyzenhauz. Pole täpselt teada, kus kompleks toona paiknes. Varasemast ehitusperioodist pärineb tall, mis on praegu ümber ehitatud Šiauliai ringkonnakohtu hooneks. Lisaks tallile ja peahoonele on säilinud veel pesuköök.

1795. aastal sai mõisa omanikuks Platon Zubov. Zubovite suguvõsa kätte mõis ka jäi. Suguvõsa aitas kaasa Šiauliai arengule, nii valmis 1898. aastal Zubovite annetatud tellistest tütarlaste gümnaasiumi hoone (praegune Šiauliai gümnaasium).

Praeguse peahoone rajas Dmitri Zubov, kuna vana hoone ei kõlvanud enam talvisel ajal elamiseks ja Zubovid kasutasid seda vaid suvel. Hoone on klassitsistlikus stiilis. 1923. aastal loobusid Zubovid mõisast ja annetasid sealse kompleksi linnale, peahoonesse rajati muuseum. 1926. aastal lammutati seoses selle juurde viiva allee rajamisega lagunenud mõisa majandushoone ja 1934. aastal mõisa väravad. Tänapäeval asub hoones Šiauliai ülikooli kunstiteaduskond.

Didžiadvarise park

Peahoone ümber paikneb ristkülikukujuline Inglise park. Park oli kogu aeg linnarahvale avatud ja 1921. aastal andsid Zubovid selle linna hallata.

Ajal, mil ladina tähestikus avaldatud leedukeelne kirjandus keelustatud oli, oli Didžiadvaris üks Knygnešystė keskusi, sealsed laod olid raamatute hoiupaigaks ja jaotuspunktiks. Hiljem kasutati sealseid ruume ajalehe Iskra ja sotsiaaldemokraatliku kirjanduse levitamiseks. 1874. aastal organiseeriti Šiauliai gümnaasiumi juurde leedukeelne raamatukogu. Kui politsei hakkas asja vastu huvi tundma, toimetas mõisaproua Aleksandra raamatud mõisa varjule. Gümnaasiumiõpilaste ligipääsu raamatukogule hakkas korraldama mõisa hilisem omanik Vladimir Zubov.

1900. aastal, mil keeld kadus, tehti see raamatukogu avalikuks. Vladimir Zubov annetas raamatukogule ka oma isikliku raamatukogu ja Šiauliai mõisa arhiivi.

Mõisa hoonetes elasid gümnaasiumis õppimise ajal sellised tuntud isikud nagu luuletaja Laurynas Ivinskis, keeleteadlane Jonas Jablonskis ja Michał Mikołaj Ogiński.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]