Pakruojise mõis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Pakruojise mõisa peahoone

Pakruojise mõis (leedu Pakruojo dvaras ) on endine mõis Leedus Šiauliai maakonnas Pakruojise rajoonis Pakruojise linnas. Mõisakompleks asub Kruoja jõe kaldal, peahoone aadress on Parko g. 5.[1]

Mõisa mainiti esimest korda aastal 1531. Esimeseks omanikuks oli M. Vakavičius. Hiljem kuulus mõis Martinavičiustele, Koleckistele, Juškevičiustele, Zabielodele, Burbadele ja Münsteritele. Aastast 1780 kuni aastani 1940 kuulus mõis von der Roppidele. Mõis oli suur, XVII-XIX sajandil kuulus sellele üle kolmekümne tuhande hektari maad; praktiliselt olid selle kõrvalmõisadeks veel üheksa mõisa. Peale maareformi aastal 1922 kahanesid mõisa valdused 300 hektarini.

Aastal 1780 sai mõisa omanikuks Wilhelm von der Ropp. Tema ja ta poeg Theodor von der Ropp kavandasid mõisale selle praeguse klassitsistliku peahoone ja ehitasid selle valmis. Ehitus algas aastal 1820 ja kestis aastani 1840. Järgmise omaniku, Hermanni tegi tuntuks tema julmus talupoegade suhtes. Eelviimane omanik oli Leon, kes asutas Pakruojise linnas hoiu-laenuühistu, temalt päris aastal 1940 mõisa tema vennapoeg Julius. Aastal 1940 natsionaliseeriti mõis, sealne kunstikogu viidi Kaunase ja Šiauliai muuseumitesse.[2]

Peahoone on ristkülikukujuline kahekorruseline hoone, mida ehivad kolm sammastega portikust. Esiküljel asuv portikus on kuue sambaga. Maakivist hoone esimesel korrusel asusid paraadruumid, teisel korrusel magamiskambrid. Alumisel korrusel asub hea akustikaga Ovaalsaal. Peale teist maailmasõda oli hoones kohaliku sovhoosi kontor. Aastal 1959 hoonet remonditi. Aastast 1979 asus hoones põllumajandustehnikum. Aastast 2004 kuulub hoone Pakruojise rajoon]]ile. Euroopa Liit on mõisakompleksi restaureerimiseks eraldanud kokku 19,5 miljonit litti.

Enamik kompleksist valmis XVIII sajandi lõpus-XIX sajandi alguses. Mõisakompleks jagunes neljaks osaks - kaks tootmiskompleks, tööstuspiirkond ja esindushooned. Mõisakompleksi pindala on 48,2 hektarit ja see on suurim säilinud mõisakompleks Leedus.

Vanimad hooned mõisakompleksis olid kauplus ja õlle-ning viinavabrik. Aastal 1940 kuulusid mõisakompleksi juurde veel kabel, üheksa mõisateenijate maja, kümme lauta, kuus küüni, kolm aita, vesiveski ja aastal 1823 valminud hollandi tuulik, sepikoda, garaaž, pesuköök, kasvuhoone, lindla, puukuur ja silotorn. Tänapäeval on säilinud 34 hoonet, neist osad varemetes. Kruoja jõel asub kaaravadega pais-kivisild.

Mõisakompleksi juures asub ka 9,2 hektari suurune park. Kompleksi piiras müür, üks selles asunud värav on säilinud.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]