Überlingeni lennuõnnetus

Allikas: Vikipeedia
Hoiatus! Võimalik autoriõiguste rikkumine!
Kui on olemas/saadud luba teksti kasutamiseks litsentsi CC BY-SA 3.0 tingimustel, siis edasta aadressile permissions-etAt char.svgwikimedia.org kiri, milles autor kinnitab, et on nõus teksti kasutamisega selle litsentsi tingimustel.

Võimalikuks lahenduseks on ka teksti ümbersõnastamine, sest faktid ei ole autoriõigustega kaitstud.

  Teksti allikas: https://mqcwdg.dm2301.livefilestore.com/y3mI4ywTTprZQ6v1nvMn5A34QJIueUTTxNKNJDZUytt5iCjnyMAm7RxTiqzXlJxHhkqBW6V2B_vDQ1b2asYfC11j8rImFxbzzSqbdn0r1r7emWoEpYlbsZgjMM6ul5TXw2qyP8LgtFNIHEkcauGt4anJg/Lennuonnetus.pdf?psid=1
Überlingeni lennuõnnetus
BashTuDHL757.png
Arvuti kujutis lennukitest mõni hetk enne kokku lendamist
Intsidendi ülevaade
Kuupäev 1. juuli 2002
Koht    Saksamaa Saksamaa, Überlingen
Põhjus(ed)    Lennujuhi ja pilootide eksimus
Hukkunuid 71 (kõik)
Ellujääjaid 0
Esimene lennuk
Lennukitüüp Tupolev Tu-154 M
Lennufirma Bashkirian Airlines
Tõusis õhku Domodedovo lennujaam Venemaa Venemaa, Moskva
Sihtkoht Barcelona lennujaam Hispaania Hispaania, Barcelona
Reisijaid 57
Meeskond 12
Hukkunuid 69 (kõik)
Ellujääjaid 0
Teine lennuk
Lennukitüüp Boeing 757-23A PF
Lennufirma DHL
Tõusis õhku Bahreini rahvusvaheline lennujaam Bahrein Bahrein
Vahepeatus Orio al Serio lennujaam Itaalia Itaalia Bergamo
Sihtkoht Brüsseli lennujaam Belgia Belgia, Brüssel
Reisijaid 0
Meeskond 2
Hukkunuid 2 (mõlemad)
Ellujääjaid 0

Überlingeni lennukatastroof juhtus 1. juulil 2002 Saksamaal, Baden-Württembergi liidumaal asuva Überlingeni linna kohal, kus lennujuhtimisvea tõttu põrkasid kokku Baškiiria riikliku lennukompanii Bashkirian Airlines reisilennuk ja DHLi kaubalennuk. Õnnetuses hukkus 71 inimest. See katastroof oli Saksamaa õhuruumis suurim pärast Teist maailmasõda.

Eellugu[muuda | muuda lähteteksti]

Bashkirian Airlines lend 2937 oli tšarterlennul Moskvast Barcelonasse pardal 57 reisijat. Enamik neist olid koolilapsed, kelle reisi korraldas UNESCO ja 12 meeskonnaliiget. Lennuki juhikabiinis viibisid meeskonnaliikmed: kapten Aleksandr Gross ja piloot Oleg Grigoriev. Grigoriev oli lennul kaasas, et hinnata Grossi kapteni oskusi. Murat Itkulov oli ka lendur, kuid see lend ei olnud tema tööpäev. Sergei Kharlov oli lennul pardainsener ja navigaator.

DHLi lend 611 oli kaubalastiga, mis tõusis õhku Bahreini lennuväljalt ja tegi vahemaandumise Itaalias. Katastroofi hetkel oli see teel Brüsselisse. Lennukis oli kaks meeskonnaliiget: inglasest kapten Paul Phillips ja kanadalasest piloot Brant Campioni.

Katastroofi käik[muuda | muuda lähteteksti]

Mõlemad lennukid lendasid 12 000 meetri (36 000 jala) kõrgusel ja asusid SkyGuide Aerial Control Centeri vastutusalas. Öises vahetuses oli tööl kaks lennujuhti, kellest üks oli taanlane Peter Nielsen. Firmas oli tavaline, et üks lennujuht jälgis kahte radariekraani, kui teisel oli vajadus puhkepausi teha. Varsti sooviski Nielseni kolleeg puhkepausi teha ja Nielsen jäi üksi ekraane jälgima.

Pärast kella 23 tulid mehaanikud ja teatasid, et öösel toimub 6 tundi kestev radari hooldustöö. Hooldustöö tõttu oli ekraanide värskendus aeglane – info lennukite kohta ilmus 12-sekundiliste intervallidega ja STCA (Short Term Conflict Alert) ei töötanud. STCA on süsteem, mis annab vähemalt kaheminutilise eelvaruga häire, kui tuvastatakse ristuvatel kurssidel olev liiklus. Varsti lülitasid mehaanikud välja ka kesktelefonikeskjaama, mis tähendas, et Nielseni kasutusse jäid ainult lauatelefonid. Nielsen tegeles kahe ekraaniga kordamööda ning ta ei märganud, et kaks lennukit olid ristuvatel kurssidel samal kõrgusel. Seda märkas aga Karlsruhe lennujuht, kuid reeglite kohaselt ei tohtinud ta sekkuda teise lennujuhtimiskeskuse vastutusalas ja teisel raadiosagedusel oleva lennuki juhendamisse. Ta püüdis tulutult SkyGuide'i helistada, ei saanud aga ühendust.

Mälestusmärk õnnetuspaigas

Kui Nielsen ristuvat liiklust märkas, andis ta Tupolevi kaptenile käsu laskuda kiirelt 300 m (1000 jalga) võrra ja hoiatas teda ristuva kursiga lennuki puhul. Tu kabiinis andis TCAS seadeldis (Traffic Collison Avoidance System) käsu tõusta. Tu-154 piloodid vaidlesid, mida teha, sest lennujuht käskis laskuda, aga TCAS tõusta. Nad otsustasid jätkata laskumist. Boeingus käivitus samuti TCAS, mis andis käsu laskuda, mida piloodid kohe ka tegid. DHLi piloodid üritasid lennujuhti informeerida, et sooritavad TCAS laskumist, aga lennujuht seda ei kuulnud. Nielsen arvas, et pärast tema korraldust olukord laheneb – Vene lennuk laskus ja DHLi lennuk pidi samal kõrgusel jätkama. Tegelikkuses mõlemad laskusid, aga Nielsen ega kummagi lennuki piloodid seda ei teadnud. Viimastel sekunditel lennukite meeskonnad märkasid teineteist ja Tu-154 üritas viimasel hetkel tõusule minna, aga jäi manöövriga hiljaks. Boeingu kiil lõikas Tu-154 kere eespool tiibu läbi. Tu kere ninaosa kukkus maa poole ühes tükis ja ülejäänud lennuk purunes õhus. Saba kaotanud Boeingu meeskond üritas lennukit õhus hoida, kuid juhitamatuks muutunud lennuk sööstis vastu metsa.

Parajasti sellel ajal teise lennuki juhendamisega tegelenud Peter Nielsen naasis oma töökoha radariekraani juurde ja nägi lennukite asukohti ekraanil. Ta üritas Tu-154ga raadioteel ühendust saada, kuid kutsungile ei vastatud ja varsti kadusid lennukid ka radariekraanilt.

Lennukite rusud kukkusid Überlingeni linna lähedusse 40 kilomeetri ulatuses. Ükski elumaja õnneks pihta ei saanud. Lennuki rususid leiti hiljem 350 ruutkilomeetriselt alalt ja neid otsis ning korjas kokku üle 6000 Saksa politseiniku.

Järelm[muuda | muuda lähteteksti]

SkyGuide´i mälestusmärk lennuõnnetuse ja Peter Nielseni mõrva kuupäevadega.

Peter Nielsen ei naasnud pärast õnnetust enam tööle. SkyGuide tunnistas hiljem oma eksimusi ja vabandas ohvrite omaste ees.

Peter Nielseni mõrv[muuda | muuda lähteteksti]

24. veebruaril 2004 helises Peter Nielseni uksekell. Ukse taga oli Vitali Kalojev, kes kaotas õnnetuses kogu pere ning pidas oma naise ja kahe lapse surma eest vastutavaks Nielsenit. Ta tahtnud enda sõnul tol ööl tööpostil olnud lennujuhtimiskeskuse töötajale lihtsalt silma vaadata ning talle oma hukkunud laste ja abikaasa pilte näidata. "Ma läksin Nielseni juurde oma lapsi armastava isana, et ta võiks vaadata oma elusate laste kõrval minu hukkunud laste fotosid," ütles Kalojev kohtus. Meestel tekkis sõnelus ja rüselus ning pildid pudenesid maha. Ilmselt sai see endisele lennujuhile saatuslikuks, sest Kalojev tõmbas välja noa ja pussitas Nielseni tema naise silme all korduvalt kõhtu. Mees suri hiljem saadud haavadesse. Kalojev ei üritanudki ennast varjata ja ta peeti kinni. Kohtus nõudis prokurör, et Kalojev mõistetaks süüdi ettekavatsetud tapmises. Ta mõisteti mõrvas süüdi ja mõisteti kaheksaks aastaks vangi, kust ta 2007. aastal ennetähtaegselt vabastati. Kalojevit tervitati Põhja-Osseetias kui rahvuskangelast ja ta sai ehitusministri asetäitjaks. Kümme aastat pärast õnnetust tunnistas Kalojev, et tapmine kergendust ei toonud.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]