Õige mehe koda

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Õige mehe koda
Autor Karl Ristikivi
Kaane kujundaja Richard Kaljo
Päritolumaa Eesti
Keel eesti
Sari Tallinna triloogia
Žanr(id) romaan
Kirjastaja Ilukirjandus ja Kunst
Avaldamisaeg 1940
Lehekülgi 409
ISBN 9789949442249
(2008. a trükk)
Eelnev raamat Tuli ja raud
Järgnev raamat Rohtaed

"Õige mehe koda" on Karl Ristikivi Tallinna triloogia teine raamat. Romaani esmatrükk ilmus 1940. aastal pealkirja all "Võõras majas", sest Nõukogude okupatsioonivõim pidas Ristikivi pealkirja liiga piibellikuks.[1] Saksa okupatsiooni ajal ilmunud teise trüki ja edasiste trükkide pealkiri on "Õige mehe koda".

1950. aastal ilmus raamat Rootsis kirjastuses Orto, 1984. aastal kirjastuses Eesti Raamat ja 2008. aastal kirjastuses Pegasus.

Karl Ristikivi hindas seda teost oma varase loomingu seast kõige enam.[2]

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Teose peamisteks teemadeks on inimese muutumine võõra keskkonnaga kohanemisel ja rikastumisel ning linnastumise käigus kohtuvate ühiskonnaklasside ja erineva taustaga perekondade suhted.

Lugu saab alguse enne Eesti iseseisvumist. Orb Jakob Kadarik kasvab üles Tallinnas rikka sakslasest kaubamajaomaniku juures. Jakob häbeneb oma talupoja-päritolu ja püüab elus igati edasi jõuda. Tegu on terve Jakobi perekonna looga – tema ema, poolvenna, äia, naise, kuue lapse ja varem linna kolinud sugulaste looga.

Tasuks ustava teenistuse, tagasihoidlikkuse ja äritaibu eest lubab kaupmees Jakobil abielluda ühega tema tütardest, kes muidu vanatüdrukuks oleks jäänud. Kaupmehe teisele tütrele on lubatud märksa suurem kaasavara ja Jakob abiellub hoopis temaga. Aastakümned hiljem, iseseisvas Eestis, on Jakob elu väliselt hiilgav: ta on kaubamaja omanik ja saksa kaupmeeste asemele tulnud eesti ärieliidi liige. Tegelikkuses tahab aga õnn käest libiseda. Ta naine ei ole talle andestanud ahnet manöövrit, mille tagajärjel Jakob ta õe asemel temaga abiellus, ning pole Jakobit armastanudki. Seejärel hakkab äri halvasti minema.

Pärast Jakobi naise surma leiavad Jakobi lapsed ema päeviku, saavad teada inetu tõe ta abielu kohta ja võõranduvad seejärel isast. Jakobi kaubamaja põleb maha ja Jakobit ennast süüdistatakse süütamises eesmärgiga saada kindlustusraha. Üks ta poeg sooritab enesetapu.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Dictionary of Literary Biography, Vol 220, 20th Century Eastern European Writers , Detroit: Gale, 2000. ISBN 9780787631291
  2. "Õige mehe koda". Raamatukoi. Kasutatud 2.02.2009. Eesti.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]