Mine sisu juurde

Éomer

Allikas: Vikipeedia

Éomer on J. R. R. Tolkieni kolmikteose "Sõrmuste Isand" tegelane.

Taust[muuda | muuda lähteteksti]

Éomer sündis 2991. aastal. Tema isa Eomund oli Ratsuri Margi liider, tema ema Theodwyn oli Rohani kuninga Théodeni õde. Éomeril oli noorem õde Éowyn, kes sündis aastal 2995. Nende isa Eomundi tapsid 3002. aastal orkid. Nende ema haigestus ja suri varsti pärast seda.

Pärast vanemate surma läksid Éomer ja Éowyn elama oma onu kuningas Théodeni ja tema poja Théodredi juurde. Kuningas ja tema poeg kohtlesid neid kui oma lähikondlasi.

Iseloom[muuda | muuda lähteteksti]

Éomer armastas oma onu, onupoega ning õde väga. Ka tema armastus oma kodu ja kuningriigi vastu oli tugev ning ta jäi oma riigile ustavaks isegi siis, kui see tähendas talle oma armastatud riigist lahkumist.

Éomer kasvas pikaks ning tugevaks ning sai osavaks ratsutamises ning sõdimises. Temast sai Ratsuri Margi kolmas marssal, kes valvas ja kaitses edukalt oma kompaniiga maa piire, nagu ka tema isa omal ajal.

Kuid Rohanit ei ohustanud mitte üksnes väljastpoolt tulevad vaenlased, vaid ka vaenlased nende endi keskel. Nende onu kuningas Théoden langes sügavale Grima Ussikeele mõju alla. Grima oli aga Sarumani sokutatud saadik, kes mürgitas kuninga meeli. Grima ei suutnud Théodredi ja Éomeri teineteise vastu pöörata. Seega püüdis ta veenda kuningat, et Éomer on liialt ambitsioonikas. Sellele vaatamata jäi Éomer oma kuningale ustavaks ja toetas teda kõiges.

3017. aasta suvel ratsutab Boromir läbi Rohani Rivendelli poole ja Éomer kohtab teda. Éomer kuuleb Boromirilt tolle unenäo kohta ja Narsilist, mis oli murtud. Septembris saabub Rohani Gandalf, kes on tulnud Raudlinnast ja palub kuningas Théodenit, et teda vastu võetaks. Ta hoiatab kuningat Sarumani ja Raudlinnast tulevate ohtude eest, kuid kuningas ei võta teda kuulda ning saadab ta minema. Varsti pärast seda jääb Rohan kimpu Sarumani orkide ja vargiratsanikega. Saruman soovis saada Raudlinna lähedal olevat Rohanit oma võimu alla. Rohirrimid võitlesid igati selle vastu.

Suurimat ohtu Sarumani plaanile kujutasid Théodred ja Eomir. 3019. aastal saadabki Saruman välja väed tapmaks Théodredi. Esimese lahingu peavad väed vastu, kuid Théodred saab raskelt haavata ning sureb mõni päev hiljem. Järgmisel päeval pärast lahingut saab Éomer jälile tõsiasjale, et Saruman on need orkid sinna saatnud – osa orkidest kannab kiivreid, millel on Sarumani käe valge jälg. Éomer hakkab kahtlustama liitu Sarumani ja Sauroni vahel. Ta soovib orkidele vastu astuda, kuid Grima veenab Théodenit, et vastupanul pole mõtet, ja jätab niiviisi Rohani maad piisava kaitseta. Éomer tahab seepeale kallale söösta Grimale, keda ta kahtlustab reetmises ning seetõttu laseb Grima ta maalt välja saata koos oma ustavate ratsanikega.

Éomer ratsutab oma kompaniiga orkide järgi ning Fangorni Metsa juures saavadki nad orkid kätte. Sinna tuleb kamp uruk-haisid, kes on minemas Raudlinna ja kes asuvad rohirrimitega võitlusesse. Ratsanikud kaitsevad end ja piiravad vaenlase sisse. Urukite liider Ugluk püüab nende käest metsa põgeneda, kuid Éomer läbistab ta oma mõõgaga. Rohirrimid peavad maha ägeda lahingu ega jätta ühtegi orki ellu, laipadele panevad nad tule otsa. Lahingus kaotavad nad 15 meest ja 12 hobust, langenud matavad nad maha.

Tagasiteel Endorasse kohtab Éomer oma ratsanikega kolme võõrast: inimest, päkapikku ja haldjat, kes näikse ilmuvat eikusagilt. Éomer küsib nende nimesid ja pärib, mis toob neid Rohanisse. Saanud teada, et võõrad tulevad Lothlórienist, küsib Éomer, et vahest on nad siis Emand Galadrieli nuhid. Seepeale vihastab Gimli nii väga, et Éomer ja Gimli on peaaegu võitlusse astumas, kuni võitlusvalmis Legolas samuti nende vahele astub, et kaitsta oma sõpra.

Kuid siis sekkub Aragorn. Ta tutvustab end Aragornina, Isilduri pärijana, ning tõmbab seepeale tupest mõõga – Andurili mõõga, mis oli murtud, kuid on nüüd taassepistatud. Éomeris äratas see aukartust ning ta kuulas ära kolme võõra jutustuse nende rännakust Rivendelli, Gandalfi ning Boromiri kaotusest. Sellest, kuidas nad jälitavad orke, kelle käes on nende sõbrad kääbikud Ilomac Kangepukk ja Peregrin Tukk. Éomer on kuuldust hämmingus.

Kuigi Rohani seadus keelas võõraid ilma kuninga loata riiki laskmast, otsustab Éomer lubada neil oma rännakut jätkata. Ta annab neile 2 hobust, kelle peremehed langesid võitluse orkidega, ja palub neil õigustada oma usaldust nende vastu sellega, et nad tagastaksid hobused Edorases.

Kui Éomer jõuab tagasi Rohani, süüdistab Grima teda allumatuses kuninga käsule ning selles, et ta lubas orkid ning võõrad vabalt Rohani. Ta laseb Éomeri selle eest aresti panna ning võtab temalt ta mõõga nimega Guthwinei. Viimaks tuleb Hama teda vabastama ja Éomer küsib oma mõõka. Ta pakub seda kuningas Théodenile öeldes: "Võta see, kallis isand! See on alati olnud sinu teenistuses."

Éomer on ülirõõmus, kui avastab, et kuningas Théoden on vabastatud Grima mõju alt. Grima sepitsused Sarumaniga on paljastatud. Éomer sooviks Grima tolle reetlikkuse ja kogu kurjuse eest tappa, aga Gandalf peatab Éomeri ja Théoden laseb Grimal vabalt lahkuda.

Kuningas tagastab Éomeri mõõga ja nimetab ta enda pärijaks. Éomer otsustab juhtida rohirrimi ratsanike lahingus Sarumani vastu ja seab Endorasesse välja valve. Éomer palub Gimlit, kas too ratsutaks temaga koos ta hobusel ning kas Aragorn ning Legolas ratsutaksid temaga koos ning nad nõustuvad. Järgmisel päeval kohtavad nad skaut Ceorli, kelle käest kuulevad, et rohirrimite väed on kandnud suuri kaotusi kokkupõrkes Sarumani tohutute vägedega. Gandalf soovitab seepeale Théodenil juhtida oma väed Helmi sügavikku ja lubab nendega seal kohtuda.