Musala

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib mäest; saare kohta vaata artiklit Musala saar.

Vaade Musalale Jastrebetsilt
Vaade Musalalt Marica allikale
Talvine marsruut Musalale
Musala tipp

Musala on mägi Rila mägedes, Bulgaaria kõrgeim tipp. Ühtlasi on ta Balkani poolsaare ja kogu Ida-Euroopa kõrgeim tipp.

Musala kõrgus merepinnast on 2925 m[1]. Mäe suhteline kõrgus on 2473 m. Tema geograafilised koordinaadid on 42° 10′ N, 23° 35′ E.

1949–1962 oli mäe ametlik nimi Stalin Jossif Stalini järgi. Musala nimi vanabulgaaria keeles oli TangRa. Tänapäevane nimetus tuleb türgi keelest, kus mus Allah tähendab umbes 'jumalale lähedal'.

Mägi koosneb vanaaegkonna graniitidest, millesse lõikuvad graniitporfüüri sooned.

Põhiliselt on Musala kaetud alpiniitudega. Mäe lõunaküljel on mägikarjamaid. Alpiniidu kohta on taimestik ja loomastik suhteliselt mitmekesised. Musala on hea paik ka linnuvaatluseks.

Musala asub Rila rahvuspargis.

Musala tipus asub ilmajaam. Seetõttu on tema kliima hästi uuritud. Musala on Bulgaaria kõige külmem paik. Tema keskmine aastane temperatuur on -2,9 °C. Kõige külmem kuu on veebruar (-12,0 °C), kõige soojem kuu august (+5,4 °C). Mäe tipus mõõdetud absoluutne maksimumtemperatuur on +18,7 °C, absoluutne miinimum on -31,2 °C. Tuul puhub valdavalt loodest. Mägi on 254 päeva aastas lumega kaetud, aga minevikus on seal ka liustikud olnud ja nende kulutustöö jälgi on veel näha.

Ilmajaam katkestas tegevuse 1984, kui ta maha põles. Ta asutati uuesti 1999. Ilmajaamas jälgitakse ka õhusaastet ja kosmilist kiirgust.

Musala jalamilt algavad Bulgaaria kolm peamist jõge Iskar, Marica ja Mesta.

Musala asub Bulgaaria pealinnast Sofiast linnulennult vähem kui 60 km kaugusel[1]. Seetõttu on ta levinud turismi sihtpunkt. Kõige lihtsam marsruut algab Borovetsi mägikuurordist ja kulgeb lõunasse. Selle pikkus on 10 km. Borovetsist saab köisraudteega sõita 2369 m kõrgusele Jastrebetsi ja niimoodi lühendada tõusu aega 2,5–3 tunnile. Jastrebetsist saab Musala turismibaasi, mis asub 2389 m kõrgusel, minna umbes tunniga, sealt tippu minekuks kulub veel ligi kaks tundi. Tipust paarsada meetrit madalamal, 2709 m kõrgusel, on Ida-Euroopa kõige kõrgem mägijärv ja selle kaldal asub peatuskoht Ledenoto Ezero, kus hädakorral ka ööd veeta saab. Sealt hargneb rada suviseks ja talviseks marsruudiks. Talvine marsuut on tähistatud raudvaiadega, mis on omavahel ühendatud kindla trossiga.

Kuulujutu järgi saab Musala tipust selge ilmaga Vahemerd näha. See ei vasta tõele. Lõuna-Bulgaaria ja Põhja-Kreeka mäed segavad nähtavust ja isegi kui neid ees poleks, ei võimaldaks Maa kuju niivõrd kaugel asuvaid objekte vaadelda.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Suur maailma atlas, lk. 65