Ingrid Bergman

Allikas: Vikipeedia
Ingrid Bergman
IngridBergmanportrait.jpg
Ingrid Bergman, 1944.
Sünniaeg 29. august 1915
Sünnikoht Stockholm, Rootsi
Surmaaeg 29. august 1982 (67-aastaselt)
Surmakoht London, Inglismaa
Tegev 1934 - 1982

Ingrid Bergman (29. august 1915 Stockholm29. august 1982 London) oli rootsi näitlejatar, kes võitis kolm korda Oscari ja kaks korda Emmy, samuti on ta pälvinud ühe Tony auhinna. Ameerika Filmiinstituut reastas ta naisnäitlejate seas neljandale positsoonile.

Biograafia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Bergmanile pandi nime Rootsi printsessi Ingridi järgi. Tema isa oli Justus Samuel Bergman ja ema sakslane Friedel Adler Bergman. Kui Ingrid oli kolmeaastane, suri tema ema. Isa suri, kui Ingrid oli kolmeteistkümneaastane. Pärast seda elas ta koos tädiga, kes kuus kuud hiljem suri südamehaigusesse. Seejärel võtsid tüdruku endale teine tädi ja onu, kelle peres juba kasvas viis last.

17-aastaselt kutsuti ta Stockholmi Kuninglikku Draamateatrisse. Esimesel suvepuhkusel värvati ta Rootsi filmistuudiosse ning Ingrid pidi seetõttu lahkuma teatri kohalt. Tema debüüt toimus 1935. aastal filmis "Munkbrogreven".

10. juulil 1937, olles 21-aastane, abiellus Ingrid hambaarst Petter Lindströmiga (kellest hiljem sai neurokirurg). 20. septemberil 1938 sündis neil tütar Pia Lindström.

Hollywoodi aastad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ingrid Bergman filmist "Casablanca".

Pärast tosinaid filme Rootsis sõlmis Ingrid 1939. aastal lepingu Hollywoodi produtsendi David O. Selznickiga. Tema esimeseks etteasteks oli juba varem 1936. aastal Rootsis mängitud filmi "Intermezzo" reproduktsioon. Film oli menukas ning Ingrid sai Hollywoodis populaarseks: teda nimetati isegi "rootslaste kingituseks Hollywoodile". Tema puudusteks jäi algul veel nimi, mis ei sobinud Hollywoodi konteksti, pikk kasv ning väga vähese jumestuse kasutamine rollides.

Pärast kolme edukat filmi Ameerikas mängis ta koos Humphrey Bogartiga 1942. aasta klassikaks saanud filmis "Casablanca", mis jäi Ingridi kuulsaimaks rolliks.

1943. aastal pälvis ta parima naisnäitleja nominatsiooni filmis "For Whom the Bell Tolls" (1943). Aasta hiljem pärjati Ingridit esimese Oscariga kategoorias "parima naisnäitleja", filmiks "Gaslight" (1944).

Bergman suri 1982. aastal Londonis 67-aastasena pärast pikka võitlust rinnavähiga. Tema keha kremeeriti Rootsis. Suur osa tema tuhast puistati merre ning väike osa Stockholmi kalmistule, kus puhkasid tema vanemad.

Huvitavaid fakte[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • Üks hübriidroos kannab tema nime.
  • Pärast rolli filmis "Arch of Triumph", kus ta pidi suitsetama, sai temast eluaegne suitsetaja.
  • Ta rääkis soravalt rootsi, saksa, inglise, itaalia ja prantsuse keelt.

Kirjandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]