Euroopa Ringhäälingute Liit

Allikas: Vikipeedia
EBU logo, mida kasutatakse alates 2012. aastast.
EBU liikmesriigid.

Euroopa Ringhäälingute Liit (EBU; prantsuse L'Union Européenne de Radio-Télévision (UER)) on konföderatsioon, mille liikmeteks on 75 ringhäälingu organisatsiooni 56-st riigist, ning lisaks 43 ringhäälingut 25-st riigist üle maailma, millega tehakse koostööd. Ühenduse liikmed on raadio- ja telekanalid, enamasti avalik-õiguslikud ringhäälingud või erakanalid. Aktiivsed täisliikmed on peaaegu kõigis Euroopa ning Vahemere riikides, alates Alžeeriast Vatikanini. Koostööpartnerid on Kanadast, Jaapanist, Mehhikost, Indiast ja Hong Kongist, ning paljudest teistest riikidest üle maailma. Ameerika Ühendriikidest on koostööpartnerid ABC, CBS, NBC, Rahvusringhäälingu korporatsioon ja Time Warner.

EBU kuulsaim toodang on Eurovisiooni lauluvõistlus, mida organiseerib Eurovision Network. Osaleda saab selles iga riik, mis on EBU aktiivne täisliige. Võistlusel on osalenud ka Maroko ja Iisrael, mis kumbki pole geograafiliselt ega ka poliitiliselt Euroopa osa. Eurovision Network organiseerib ka Eurovisiooni tantsuvõistlust ja Juuniorite Eurovisiooni lauluvõistlust.

Enamus EBU ringhäälingutest edastavad olümpiamänge ja FIFA Jalgpalli maailmameistrivõistlusi. Üks iga-aastaselt edastatav üritusi on Viini uusaasta kontsert.

EBU teemamuusika, mida mängitakse enne EBU korraldatud ürituste edastamist on Marc-Antoine Charpentieri prelüüd Te Deum. See on väga tuntud eurooplaste seas, kuna seda mängitakse enne ja peale Eurovisiooni lauluvõistlust ja teiste tähtsate ürituste juures.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]