Erdenedzuu hijd

Allikas: Vikipeedia
Golden stuupa

Erdenedzuu hijd (mongoli Эрдэнэзуу хийд 'saja kalliskivi klooster', ka Erdeni-dzuu, Erdeni Tzu, Erdene-zuu, Erdene Zuu Khiid) on aastatel 15861587 ehitatud klooster Mongoolias.

Erdenedzuu asub Karakorumis Tšingis-khaani kunagi loodud impeeriumi pealinna kohal, (Khara-khorin või Har Horin), Uvurkhangai aimag, Khar-Khorum.

Mongoli keeles tähendab Dzuu 'Buddha' ja Erden 'aare'. Kloostri ehitamise eestvedajaks oli Abatai-khaan (Avtai Khan või Avtai Sain khaan). Kloostri rajamine on seotud teise budismi populariseerimise perioodiga Mongoolias. Esimene bogdogeegen Dzanabadzar sündis kloostri lähedal stepis kohas nimega Yeson Zuil.

1580. aastal kohtusid Avtai-khaan koos oma venna Tumenkhen-khaaniga III dalai-laama Sonam Gyatsoga ja andsid lubaduse ehitada Mongooliasse uus klooster.

1930. aastatel oli kloostris üle 30 templi, mille hävitasid 1937. aastal kommunistid. Aastatel 1960–1990 oli Erdenedzuu kasutusel muuseumina. Nüüdseks on kolm templit taastatud ja ühes neist viiakse läbi usulisi tseremooniaid.

Erdenedzuu on kuulus ümber kloostri paikneva 108 stuupast koosneva müüri poolest. Ühte neist on maetud ka kloostri asutaja Avtai-khaan.

Erdenedzuu keskel oli eraldi palee ja kolm suurt templit. Kivist olid ehitatud ainult templid ja mõned lisahooned. Mungad, keda oli 1920. aastate paiku ligi kolm tuhat, elasid jurtades. Samas Orkhoni jõe orus asub ka üks väiksem klooster – Tövkin Khiid.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]