Blobism

Allikas: Vikipeedia

Blobism (tuleneb inglise keelsest väljendist blob-architecture, mis kujutab endast plekki või tilka) on 20. sajandi lõpul tekkinud arhitektuuristiil, kus ehitiste väline kuju kipub olema orgaaniline ning väljapunnitav. Blobistliku hoonet defineeritakse siiski üldiselt kui väga veidrat ning vormikat hoonet. Sellega üritatakse jäljendada amööbi liikumist, mida peetakse üsna tavatuks taotluseks.

Blobism hakkas levima 1990. aastate keskpaiku, kuid esimest korda defineeriti see alles 2002. aastal. Sageli kiputakse antud mõistet kasutama ka lihtsalt mõne muu stiili, kuid siiski ülivormika hoone kohta.

Arvutitehnoloogia mängib blobismi juures väga suurt rolli, kuna ilma selleta on taoliste majade projekteerimine peaaegu võimatu.

Blobism on tegelikult ka väga vastandlik stiil, sest kui osad hooned on väga loperdavad siis teised võivad jällegi olla geomeetriliselt piinlikult korrapärased. Blobism on samuti väga levinud ka tööstusdisainis, olles VW Beetle ja Mac'i monitoride koondnimetuseks. Tundumat blobistlikud ehitised on kindlasti Frank Gehry Bilbao Guggenheimi muuseum, Allianz Arena Münchenis (mis on ülikorrapärane hoone), Selfridgesi kaubamaja Birminghamis arhitektuuribüroo Future Systems poolt ning muidugi ka Disney Hall New Yorgis samuti Frank Gehry poolt.

Pilte[muuda | redigeeri lähteteksti]