See on hea artikkel. Lisateabe saamiseks klõpsa siia.

Wojciech Żywny

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Wojciech Żywny (Adalbert Żywny)
Wojciech Żywny portree. 1829.
Wojciech Żywny portree. 1829.
Sündinud 13. mai 1756
Surnud 21. veebruar 1842 (85-aastaselt)
Päritolu  Tšehhi
Elukutse viiuldaja, pianist, helilooja

Wojciech Żywny (ka Adalbert Żywny; tšehhipäraselt Vojtěch Živný; 13. mai 1756 Böömimaa, Mšeno21. veebruar 1842 Varssavi) oli tšehhi päritolu Poola viiuldaja, pianist ja helilooja, Frédéric Chopini esimene professionaalne õpetaja.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ta õppis Jan Křtitel Kuchaři juures klaverit ja viiulit ning harmooniat ja kontrapunkti. Oma õpetajalt omandas ta Johann Sebastian Bachi muusika hea tundmise ja armastuse selle vastu. Żywny hindas väga ka Joseph Haydni, Wolfgang Amadeus Mozarti, Johann Nepomuk Hummeli ja Ignaz Moschelesi muusikat.[1]

18. sajandi lõpus läks ta Poolasse ja töötas muusikaõpetajana vürstide Sapiehade mõisas Dereczynis Nowogródeki (praegu Navahradak Valgevenes) lähedal vürst Kazimierz Sapieha juures.[2][3]

Seejärel kolis ta Varssavisse, kus ta omandas peagi hea klaveriõpetaja maine, kuigi ta ise oli pigem viiuldaja. Tal käisid pidevalt õpilased. Aastatel 18161822 oli ta Frédéric Chopini esimene professionaalne klaveriõpetaja. Chopin, kellest sai tema kuulsaim õpilane, tuli tema juurde kuueaastaselt ning Żywny sai peagi aru, et tal on tegu väljapaistva õpilasega. Ta pani rõhku distsipliinile.[4] Ta õpetas Johann Sebastian Bachi, keda ta hästi tundis ja armastas[1], ning Viini heliloojate Joseph Haydni, Wolfgang Amadeus Mozarti ja Johann Nepomuk Hummeli teoseid[1], samuti poola heliloojate Michał-Kleofas Ogiński ja Karol Kurpiński teoseid.[5] Żywny imestas Chopini oskuse üle Bachi ja Mozartit tõlgendada; poiss vastas, et nootides on kõik kirjas. Żywnyl tuli ainult tema tehnikat korrigeerida. Siiski ei hakanud ta õigeks peetavat tehnikat poisile peale suruma, vaid usaldas tema sünnipärast annet.[1] Żywny käis Chopini tema kodus õpetamas ebaregulaarselt, kasutades selleks kõik oma vabad hetked. Kui Chopin hakkas ise komponeerima, mängis ta oma teosed õpetajale ette ning pidas temaga nõu kõigi oma ideede üle. Żywny kirjutas poisi improvisatsioonid salaja üles. Ta sõbrunes Chopini vanematega ning käis nendega õhtuti kaarte mängimas. Aastal 1821 kinkis Chopin oma õpetajale nimepäevaks poloneesi As-duur (WN3).[6] Õpingud lõppesid, kui Żywnyl ei olnud 11-aastasele Chopinile enam midagi õpetada. Nende kontakt kestis siiski edasi.[1] Chopin rääkis hiljem Żywnyst alati austusega ning meenutas teda korduvalt oma kirjades.[1] Ühes kirjas kirjeldas ta Żywnyt kui sümpaatset, kuid veidrat õpetajat, kes kandis rohelist kuube ja rippuvate juustega parukat. Żywny kutsus Chopini pan Fridrichiks.[7] Chopin on ka öelnud, et Żywny suudaks eeslilegi muusikat õpetada.[8]

Helilooming[muuda | muuda lähteteksti]

Żywny kirjutas eriti klaverimuusikat. Tema teoste seas oli prelüüde, sonaate, poloneese[3] ja laule, samuti viiuli- ja orkestrimuusikat. Ta valdas hästi klassikalist stiili, tunda on ka romantilisi mõjusid. Samuti mõjutas teda Kesk-Euroopa rahvamuusika.

Żywny helitöid on vähe välja antud. Suurem osa neist on kaduma läinud.

Märkused[muuda | muuda lähteteksti]

Selles artiklis on kasutatud saksa, inglise, hispaania, poola ja serbia Vikipeedia artiklit seisuga 9. veebruar 2009.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 "Nauczyciele Chopina". Originaali arhiivikoopia seisuga 12. juuni 2010. Vaadatud 28. septembril 2007.
  2. "Sissekanne netientsüklopeedias WIEM". Originaali arhiivikoopia seisuga 22. november 2004. Vaadatud 22. septembril 2007.
  3. 3,0 3,1 Sissekanne saidil mp3.com[alaline kõdulink]
  4. Sissekanne saidil student.britannica.com
  5. Chopini elulugu saidil musicologie.org
  6. Chopini elulugu
  7. Marta Górnicka. "Geniusz-człowiek."
  8. "Barbara Lachtara. Czy geniusz potrzebuje nauczyciela?". Originaali arhiivikoopia seisuga 17. november 2015. Vaadatud 28. septembril 2007.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]