Walter Alvarez

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Walter Alvarez (2010)

Walter Alvarez (sündinud 3. oktoobril 1940) on Ameerika Ühendriikide geoloog.

Ta on California Ülikooli Berkeleys maa- ja planetaarteaduste osakonna professor (Professor of the Graduate School). Tema peamised teadushuvid on seotud stratigraafia ja Maa ajaloo (eeskätt impaktsündmustega ja nende rollist massiliste väljasuremiste põhjustajana ja bioloogilise evolutsiooni mõjutajana), Vahemere regiooni tektoonika, globaaltektoonika, Kvaternaari Rooma vulkaanilise provintsi geoloogia ja pelaagiliste lubjakivide stratigraafiaga.[1]

Haridustee[muuda | muuda lähteteksti]

Ta lõpetas 1962. aastal Carleton College'i geoloogia erialal bakalaureusekraadiga. Doktorikraadi geoloogias sai ta 1967. aastal Princetoni Ülikoolist.

Töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Ta töötas naftafirmas American Overseas Petroleum Limited Hollandis ja Liibüas ajal kui Mu‘ammar al-Qadhdhāfī võimu haaras (1969). Mõne aja pärast jättis töö naftafirmas, et tegeleda geoarheoloogiaga Itaalias. Seejärel asus ta tööle Columbia Ülikooli juures observatooriumi Lamont-Doherty Earth Observatory ja selle teadurina uuris Vahemere piirkonna tektoonikat laamtektoonika kui uue teadusteooria valguses. Tema Itaaliaga seotud paleomagnetismi-alased teadustööd soodustasid tolle piirkonna geomagnetiliste inversioonide uurimist.

Alvareze hüpotees[muuda | muuda lähteteksti]

1980. aastal ilmus Luis Alvareze ja Walter Alvareze ning kahe Lawrence'i Berkeley kiirguslabori tuumakeemiku ühisartikkel Science'is "Extraterrestrial Cause for the Cretaceous-Tertiary Extinction: Experiment and Theory", milles esitati uurimustulemuste tõlgendusena väide, et dinosauruste ja paljude teiste liikide massilise väljasuremise Kriidi ajastu lõpul põhjustas kokkupõrge suure meteoroidiga. Seda nende tõlgendust hakati hiljem nimetama Alvareze hüpoteesiks.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

1985. aastal avastatud väikeplaneet Alvarez sai 1988. aastal oma nime Luis Alvareze ja Walter Alvareze järgi.[1]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema isa oli Nobeli auhinna laureaat Luis Alvarez ja vanaisa Minnesota Ülikooli meditsiiniprofessor Walter Clement Alvarez.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Walter Alvarez. eps.berkeley.edu