Vladimir Zworykin

Allikas: Vikipeedia

Vladimir Zworykin (ka Vladimir Kozmitš Zvorõkin; Владимир Козьмич Зворыкин; 29. juuli 1888 Murom29. juuli 1982 Princeton) oli vene päritolu USA leiutaja, keda sageli nimetatakse televisiooni leiutajaks.

Ta konstrueeris ikonoskoobitoru kujutiste muundamiseks elektrisignaaliks ning 1929 kineskoobitoru nende signaalide vastuvõtmiseks.

Zworykin andis panuse ka värvitelevisiooni, fotosilma ja elektronmikroskoobi (1940–1941) väljatöötamisse.

Ta sai üle 120 patendi.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Zworykin sündis jõuka esimese gildi kaupmehe kuuelapselises peres. Tema isa Kozma Zvorõkin kauples leivaga, oli aurikute omanik ja Muromi ühispanga esimees.

Vladimir lõpetas Muromi reaalkooli ja astus 1906 Peterburi Tehnoloogiainstituuti, mille ta lõpetas 1912 elektriinseneri diplomiga. Aastatel 1912–1914 õppis ta Pariisis Collège de France'is Paul Langevini käe all.

Esimesed katsetused televisiooni alal tegi ta Boriss Rozingi juhendamisel. Ta aitas Rozingit tema eralaboris Peterburis suurtükiväekoolis. Kirjavahetuse andmetel leidis see koostöö aset 1910–1914, mis on teiste elulooliste andmetega vastuolus. Võib-olla õppis ta Langevini juures hoopis 1919.

Esimese maailmasõja ajal teenis ta Hrodnas sidevägedes, seejärel töötas Petrogradis ohvitseride raadiokoolis. Ta töötas ka Vene Marconi firmas, testides sõjaväele mõeldud raadioaparatuuri.

Pärast 1917. aasta revolutsiooni vahistas tšekaa ta pealekaebuse tõttu, kuid hiljem vabastas. Kui ta seejärel külastas kodukohta Muromit, nägi ta seal vaid oma lähedaste traagikat: seal oli surnud ta isa; tädi tapetud röövi käigus; onu teinud enesetapu pärast vara (aretatud traavlid) konfiskeerimist; perekonnale kuulunud maja oli nõukogude poolt konfiskeeritud ja tema enda kohta välja kirjutatud vahistamiskorraldus. Kõik see viis otsusele põgeneda Venemaalt. Ta põgenes läbi Siberi: Omsk, Jekaterinburg (kus vahistati isiku tuvastamiseks bolševike poolt ja vabastati Tšehhi korpuse poolt), Arhangelsk.

Aastal 1919 emigreerus ta USA-sse ja sai 1924 USA kodakondsuse. Töötas ettevõttes Westinghouse Electric Corporation Pittsburghis. Aastal 1926 sai ta Pittsburghi Ülikoolist doktorikraadi.

Aastal 1923 taotles ta patenti täielikult elektroonilisele televisioonile. Aastaks 1933 tegi ta selle koos oma kaastöötajatega teoks. 1930. aastate lõpuks töötas tema uurimisrühm välja mitu signaaliedastustoru, sealhulgas öise nägemise edastustoru.

Et Westinghouse ei olnud tema leiutistest vaimustunud, asus ta tööle vene päritolu David Sarnovi firmas Radio Corporation of America. Ta oli 1929. aastast elektroonika uurimisrühma juht Camdenis (New Jersey) ja hiljem Princetonis. 1932. aastal hakati Empire State Buildingule paigaldatud teleantenni kaudu edastama televisiooniprogramme.

1933. aastal tegi NSV Liidu esindajate kutsel reisi NSV Liitu, kus kohtus oma sugulastega, kuid nende soovitusel ei jäänud NSV Liitu elama, vaid läks USA-sse tagasi.

Aastal 1954 sai ta firma auasepresidendiks.

1950. ja 1960. aastatel keskendus ta meditsiinitehnikale. Aastatel 1954–1962 oli ta Rockefelleri Meditsiiniuuringute Instituudi (Rockefeller Institute for Medical Research) meditsiinielektroonika keskuse direktor.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Vladimir Zworykin valiti 1948. aastal Ameerika Filosoofiaseltsi liikmeks.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]