Vinüülrühm

Allikas: Vikipeedia
Vinüülrühm

Vinüülrühmaks (IUPAC-i nimetus etenüülrühm) nimetatakse orgaanilises keemias molekuli osa, mis koosneb süsiniku ja vesiniku aatomitest ning sisaldab kaksiksidet. Vinüülrühma valem on –CH=CH2 ja formaalselt vastab see eteeni CH2=CH2 molekulile, milles puudub üks vesiniku aatom.

Vinüülrühm ei ole reaalselt esinev aine osake, vaid formaalne molekulis esinev rühm, millega on seotud veel mingi aatom või rühm. Vinüülrühma sisaldavad näiteks eteen CH2=CH2, 1-alkeenid RCH=CH2, vinüülbensool ehk stüreen C6H5CH=CH2, divinüül ehk 1,3-butadieen H2C=CH-CH=CH2, vinüülkloriid ClCH=CH2, vinüülatsetaat CH3COOCH=CH2, vinüülatsetüleen HC≡C-CH=CH2, akrüülhape CH2=CHCOOH ja vinüüleetrid H2C=CHOR. . Neid ühendeid nimetatakse vinüülühenditeks ja neil on oluline tähtsus polümeeride lähteainetena (vinüülmonomeerid). Vinüülderivaadid polümeriseeruvad kergesti kaksiksideme osalusel andes lineaarsed polümeerid (-CRR'-CH2-)n (näiteks enimkasutatav polüvinüülkloriid ehk PVC).

Vinüülrühmale analoogsed on kahevalentsed vinülideenrühm RR'C=CH2 või R=C=CH2 (näiteks vinülideenkloriid ehk 1,1-dikloroeteen (Cl2C=CH2) ja vinüleenrühm -CH=CH-.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]