Vikramašīla

Allikas: Vikipeedia

Vikramašīla klooster-ülikooli asutas Bengaali kuningas Dharampal kes oli körgelt haritud pandit ning esimene Vikramashila kloostri ülem.

Legend räägib et Mahamudra meister Kampala nähes Gangese kaldal maast kerkivat kupli taolist moodustist ennustas ette, et siia kohta rajatakse kuulus klooster kuningliku toetuse ja abiga.

Kampala syndis uues elus nime all Dharmapala, Pala impeeriumis (Pala ehk tähendab kaasaegses Bengaali keeles পাল pal tähendab kaitsjat). Seda nime kasutasid köik Pala monarhid. Uues elus nagu ennustus oli ette öelnud rajas ta suure vöimsa kloostri nimega Vikramašīla.

Nalanda on vast esimesel kohal pingereas kuulsuse poolest kuid talle järgneb Vikramašīla. Mölemad klooster-ylikoolid on läbi aegade olnud tuntud enda kuulsate öpetlaste (pandit)ja teadurite poolest. Vikramašīlas öppis aegade jooksul ka palju tiibetlasi ja klooster ise aitas aktiivselt kaasa teise budismi popageerimise lainele Tiibetis tänu Atishale.

Neile lisandus veel terve hulk samaladseid öppeasutusi Indias Takshashila, Ujjain ja teised. Ujjain oli kuulus ja tuntud enda körge taseme poolest sellistes teaduse valdkondades nagu astronoomia, matemaatika kui ka astroloogia.

Mida neis tolle aegsetes klooster ülikoolides siis rahvale kes seal lisaks munkadele end harimas käisid ka öpetati, kujutav kunst, arhitektuur, maalimine, loogika, grammatika, filosoofia, astronoomia, kirjandus, ajalugu, majandus, poliitika öigusteadus, meditsiin, see loetelu annab täieliku pildi tolle aegse India körgkultuuri huvidest ja valdkondadest mille vastu seal huvi tunti.

Klooster hävitati täielikult koos tema juurde kuuluva rikkaliku ja ainulaadse raamatukoguga moslemite poolt XII sajandil.

Nende kloostrite poolne kultuuri ja hariduse süst tuli tiibeti höimudele ja budismile kasuks sest tuhat aastat hiljem oli tiibeti budism jöudnud juba Euroopasse Astrahani äärsetesse steppides Kalmökkias.