Ujjain

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Osa artiklitest teemal
Budism
Dharma Wheel.svg
Ujjain

hindi उज्जैन
inglise Ujjain

Pindala: 157 km² Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 429 900 (2001)

Koordinaadid: 23° 11′ N, 75° 47′ E
Ujjain (India)
Ujjain
Ujjain, august 2006

Ujjain on linn Indias Madhya Pradeshis.

Ujjaini ('see kes allutab uhkusega') juhtis kunagi legendaarne kuningas Vikramaditya. Kuningas Vikramaditya oli tuntud oma vapruse ja laitmatu õigluse poolest Tema kuningakoda väärtustasid üheksa kuulsat õukondlast, keda kutsuti Navaratna – "üheksa kalliskivi", kes olid suured õpetlased erinevatel teadusaladel. Kõige säravamaks neist Vikramaditya õukonna "üheksast kalliskivist" kujunes Kālidāsa. Vikramadityat ei saa identifitseerida ühegi ajaloolise kuningaga, samuti on lahtised ka India suurima sanskriti poeedi Kalidasa muud elulised daatumid. Ujjain on kuulus oma Mahakalale pühendatud templi poolest Indias ei ole teisi templeid, mis oleksid pühendatud just Mahakala austamisele.

Kas on sellel Vikramaditya legendil ja Mahakala austamisel mingi seos? Tegelik tähendus selgub, kui vaadelda nende sõnaosade täpsemat tähendust Vikramaditya on loodud liites prefiksi "Vi" sõnale "Krama" ja "Aditya". "Krama" tähendab korda, "Aditya" tähendab päikest ja liide "Vi" tähendab kõrvalekaldumist.

Seetõttu tähendab Vikramaditya muutust. On märkimisväärne, et Ujjain asub põhja ehk Vähi pöörijoonel. Seetõttu – päike saabub Ujjaini oma põhjapoolse liikumise kestel, muudab oma kurssi ja jätkab edasi juba oma lõunapoolset teekonda. Vikramaditya on siis selles tõlgenduses päike ise, kes muudab oma teekonda Ujjainis ning "üheksa kalliskivi" Vikramaditya õukonnas on Päikesesüsteemi üheksa planeeti.

Sõna Mahakala on loodud liidese abil ´ Maha`– suur ja Kala – aeg. Seetõttu Mahakal tähendab Suur Aeg. Ujjain oli vanadel aegadel tuntud kui Ujjayini ja ta oli iidse impeeriumi Avanti pealinn. Ujjayini oli India tsivilisatsiooni keskuseks paljude sajandite vältel ning oli kuulus oma observatooriumi ja astronoomiliste vaatluste poolest. Tänaseni on seal säilinud observatoorium, mille ehitas kuulus õpetlane Raja Jai Singh (16861743) ja kes tõlkis sanskriti keelde Ptolemaiose ja Eukleidese teosed. Kuulsad astronoomiaalased tööd Surya Siddhanta ja Panch Siddhanta on kirjutatud Ujjainis.

Ujjayini oli tol ajal ekvivalendiks tänapäevasele Greenwichile, mille baasil sünkrooniti aega üle kogu India ja isegi välismaal – uus päev algas, kui kell oli 6 Ujjayinis on kesköö Inglismaal. Sellest iidsest kuupäeva vahetumise süsteemist hommikul on meieni jõudnud kuupäeva muutumine keskööl.

Kuivõrd aega sünkrooniti suures osas maailmas vastavalt Ujjaini ajastandardile, oli vaid loomulik järg määratleda/nimetada Ujjainist pärit jumalat Aja jumalaks endaks, ja sealt ka nimi Mahakala, Suur Aeg.

Mahakal Ujjainis on üks kahteistkümnest Jyotirlingast Indias. Tema tempel Mahakaleshwar on kirjeldatud erinevates puranades ja alates Kalidasast on paljud sanskriti poeedid ülistanud seda templit emotsionaalsetes terminites. Mahakala kultus inimeste meeltes on püsiv ka seetõttu, et Ujjain oli keskpunktiks aja määramisel Indias ja Mahakala oli eristavaks ning peamiseks jumalaks Ujjainis.

Mahakalas domineerib tänapäevalgi selle linna elanike elus isegi keset kaasaeget kiirustamise rutiini, esindades nii katkematut linki endiste traditsioonidega.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]