Vikipeedia:Teadusfoto 2017/Parimad
Ilme
Võistlus on osa ülemaailmsest teadusfotode võistlusest ja seda korraldas MTÜ Wikimedia Eesti. Peasponsor oli Harju Elekter. Ettevõtmist toetasid ka Haridus- ja Teadusministeerium ning SA Eesti Teadusagentuur.
- Aasta teadusfotograaf – Kertu Liis Krigul
Mikroskoobipildid
[muuda lähteteksti]-
Võitja: SEM foto, kust on näha, kuidas pärast kahte tundi 600 °C juures kuumutamist hakkab madalama sulamistemperatuuriga hõbe ränioksiidist kestast välja paisuma. Pilt sündis uurimuse käigus, kus püütakse suurendada hõbenanotraatide vastupidavust läbi kaitsekihi lisamise. (Mikk Vahtrus)
-
Žürii tunnustus: aatomijõumikroskoopias pindade vaheliste jõudude uurimiseks kasutatav otsik. Pilt on tehtud enne katse alustamist NTNU ülikooli laboris stereomikroskoobi abil, et vaadata kas mõlemad teravikud on otsiku otstes alles, sest need võivad kergesti murduda. (Kertu Liis Krigul)
-
Žürii tunnustus: polüditsüaandiamiidi kiht enne elektropolümerisatsiooni. Pildil on kujutatud 200 mikromeetri laiust ala. (Tavo Romann)
-
Žürii tunnustus: keele vöötlihased piki- ja ristilõikes. Foto on tehtud kasutades valgusmikroskoopi. (Olga Botsarova)
-
Žürii tunnustus: SEM pilt kõrgtemperatuursest ülijuhist. Ütriumbaariumvaskoksiidi kristallid. (Artur Kaljo, Karl Rene Kõlvart, Mari Kass)
Inimesed teaduses
[muuda lähteteksti]-
Võitja: dotsent Ivar Arold 1990. aasta suvel Tartu Ülikooli geograafiaüliõpilaste välipraktikal Tartumaal tudengineidudele nivelleerimise saladusi selgitamas. (Margus Hendrikson)
-
Žürii tunnustus: lume- ja jääkihtide vaatlemine Fox Fonna liustikul Svalbardil, mis võimaldab koguda teavet varasemate ilmastikuolude kohta. (Kertu Liis Krigul)
-
Žürii tunnustus: Ester Oras tõmbamas välja hammast Tartu Ülikooli kunstimuuseumile kuuluvast muumiast. Radiosüsinikumeetodil ja DNA analüüsil tuvastati muumia autentsus. (Mait Metspalu)
-
Žürii tunnustus: liblikauurija, Tartu Ülikooli entomoloogia professor Toomas Tammaru oma kabinetis. (Lauri Kulpsoo)
-
Žürii tunnustus: entomoloogia professor võtmas maha liblikate püüdmiseks kasutatud valguspüünist. (Donald McPart; pseudonüüm)
Pildiseeriad
[muuda lähteteksti]- Võitnud pildiseeria – Heli Lukner, Sandhra-Mirella Valdma, Andreas Valdmann
- Seeria autorid uurisid, kuidas luua sobivat hajunud valgusvälja spetsiaalse hajutaja ja läätse abil. Valgusallikaks oli kogu nähtava valguse ja lähi-infrapuna piirkonda kattev superkontiinum laseri kiir. Läätse ja hajutaja vahelist kaugust kohendades märgati erinevaid, rohkem või vähem teravaid kujutisi labori seinal ja tagasipeegeldust läätselt, mis ka üles jäädvustati.
- Žürii tunnustus – Tarmo Tamm, Markus Otsus, Artur Kaljo – mullbetooni kristallstruktuur
Üldkategooria
[muuda lähteteksti]-
Võitja: kahe fluorestseeruva värvaine edasikandumine ja segunemine poorses kolmemõõtmelises keskkonnas. Läbimõõduga 16 mm helmeste murdumisnäitaja on sama, mis ümbritseval veel, muutes keskkonna läbipaistvaks ja võimaldades tasandilise laserkiire valguses värvaine liikumist ja segunemist poorses keskkonnas visualiseerida. (Mihkel Kree)
-
Žürii tunnustus: kahkjas niiduritsikas leiti Eestist esimest korda 2015. aastal. Selle lõunapoolse levikuga sihktiivalise leid on üks paljudest märkidest, mis vihjab käimasolevatele kliimamuutustele. (Veljo Runnel)
-
Žürii tunnustus: inkubatsioonikambrid koos tsüanobakterite proovidega, et hinnata nende bakterite lämmastikku siduva ensüümi (nitrogenaasi) aktiivsust. Pilt on tehtud Teravmägedes, Sassendaleni piirkonnas arktilise mikrobioloogia kursuse välitööde käigus. (Kertu Liis Krigul)
Mittefotofailide kategooria
[muuda lähteteksti]-
Võitja: veepiisa külmumine temperatuuril -180 °C. (Maxim Bilovitskiy)
Eripreemiad
[muuda lähteteksti]-
Ajakirja Horisont eripreemia: ränioksiidiga kaetud hõbenanotraadi vastupidavuse katsetamine. (Mikk Vahtrus)
-
Ajakirja Imeline Teadus eripreemia: uurimisgrupp Jaapani Chiba ülikoolist koos Tallinna Ülikooli ökoloogia keskuse inimestega koostamas metsa 3D-mudelit Hiiumaal Luidjal. (Liisa Puusepp)
-
Ajakirja Eesti Loodus eripreemia: kahkjas niiduritsikas, kes on Eestisse jõudnud seoses kliima soojenemisega. (Veljo Runnel)
-
Regio eripreemia: üliõpilane Kalev Joab teostamas mensulmõõdistamist geograafiaüliõpilaste välipraktikal 1990. aasta juunis. Tagaplaanil juhendaja dotsent Leo Kullus. (Margus Hendrikson)
-
Regio eripreemia: Vana karstimaastik Rõstla karjääris, mis muutus dolomiidi kaevandamisel jälle lühikest aega nähtavaks. (Tõnu Pani)