Mine sisu juurde

Vikipeedia:Elav vana linn

Allikas: Vikipeedia
Milline on hea keskkond inimestele? Pildista ja jaga neid ülesvõtteid ka teistega!

Muinsuskaitsepäevade pildivõistluse "Elav vana linn" raames korjasime fotojäädvustusi Eesti linnade muinsuskaitsealadest.

Võistlus oli osa Muinsuskaitsepäevade programmist ja seda korraldasid Muinsuskaitseamet, Norra Kultuuripärandiamet ja Wikimedia Eesti. Muinsuskaitsepäevad teemanimetusega "Elav vana linn" toimusid 15.–18. septembril 2022. Pilte kogusime aga alates 1. septembrist kuni kuu lõpuni. Osalemisõpetus. Parimate osavõtjate vahel läheb jaotamisele 1500 eurot.

Fotokonkursi "Elav vana linn" korraldamisega soovisid korraldajad kutsuda inimesi üles märkama ja jäädvustama elu vanas linnas. Osalejaid innustati teadvustama ja jäädvustuste kaudu tutvustama nende inimeste, asutuste, kogukondade, omavalitsuste jt panust, kes töötavad selle nimel, et vanalinnad toimiksid elanikkonna koonduspunktina ja toimiksid jätkusuutlikult ka olukorras, kus kogunemiskohad kipuvad liikuma teistesse rajoonidesse.

Eestis on 12 muinsuskaitseala, millest 11 asuvad linnades. Muinsuskaitsealade eesmärk on kohaliku ehituspärandi ja traditsioonide säilitamine ja jätkamine. Muinsuskaitsealade maapind sisaldab enamasti olulist arheoloogilist informatsiooni. Lisaks ajaloolisele tänavaruumile ja fassaadidekoorile on muinsuskaitsealadel sageli ka väga väärtuslike interjööridega hooneid. Konkursil saab osaleda fotodega Haapsalu, Kuressaare, Lihula, Paide, Pärnu, Rakvere, Tallinna, Tartu, Valga, Viljandi ja Võru vanalinna muinsuskaitsealalt.

Pilte korjati CC BY-SA 4.0 litsentsi alla ning need on kõigile huvilistele kättesaadavad läbi Wikimedia Commonsi platvormi. Valikut kampaania käigus lisandunud parimatest piltidest näed siit. Kõik lisatud pildid on leitavad siit. Võitjad on näha siin.

Milliseid pilte ootame?[muuda lähteteksti]

Võistluskategooriad[muuda lähteteksti]

Võitjad kuulutatakse välja viies kategoorias:

  1. Parim tegelusfoto. Hinnatakse fotosid, millele on tabatud sihipärast linnaruumi edendavat tegevust vanas linnas, näiteks käsilolevat teekoristus- või remonditööd, muuseumide, galeriide ja kohvikute tegevust jne.
  2. Parim linnamelutabamus. Hinnatakse fotosid, millele on tabatud aktiivsed ja elavad hetked vanalinnas, näiteks laadamelu, turismigruppide kulgemine jne.
  3. Parim vanalinnamaastiku jäädvustus. Hinnatakse fotosid, millel on fookuses terviklikud vanalinnavaated.
  4. Parim arhitektuurifoto. Hinnatakse fotosid, millel on kujutatud “Elav vana linn” katusteemaga sobivaid hooneid. Pildistada võib näiteks uue ja vana arhitektuuri kontrastsust, silmatorkavalt head restaureerimistööd jne.
  5. Peaauhind. Auhind antakse fotograafile, kelle töö paistab silma tervikliku kompositsiooni, teemakohasuse ja kunstnikumeisterlikkuse poolest.

Tingimused[muuda lähteteksti]

Konkurss on avatud igas vanuses fotograafidele ja harrastajatele. Konkursil ei või osaleda konkursile esitatud tööde hindamisega seotud isikud.

Töid saab esitada ainult digitaalselt konkursi Vikipeedia-lehel ning fotode esitamise periood on 1. september kuni 30. september 2022. Teisiti saadetud või muul perioodil lisatud failid konkursil ei osale. Kui osaleja soovib esitada analoogfotograafiat, tuleb tõmmised digiteerida. Piltide tegemise aeg ei ole oluline.

Konkursi teema on „Elav vana linn“. Teema on avatud osalejatele erinevatele tõlgendustele. Igal konkursitööl on auhind võimalik võita ainult ühes kategoorias.

Foto võib olla nii horisontaal- kui vertikaalformaadis. Pikema külje pikkus peab olema minimaalselt 3000 pikslit. Fototöötlus on lubatud ainult mõistlikul määral fotode tehnilise kvaliteedi parandamiseks.

Konkursil osaleja kinnitab, et esitatud foto on tema originaaltöö ja ei kahjusta ühegi teise fotograafi huve. Foto esitamisega konkursile nõustub osaleja CC BY-SA 4.0 litsentsiga. Korraldajad jätavad endale õiguse diskvalifitseerida tööd, mis ei täida konkursi tingimusi.

Pildinäiteid[muuda lähteteksti]

Osalemiseks oli vaja luua konto Vikipeedia keskkonnas ja laadida kampaanialehel üles pilte kultuurimälestistest Wikimedia Commonsisse. Siit näed lisatud pilte.

Osalejad on oodatud lisama oma fotosid ka Vikipeedia artiklitesse. Põhjalikum osalemisõpetus on leitav siit.

Osalemisega seotud küsimusi saab esitada siinse lehekülje arutelusse. Korraldamisega seotud küsimusi saab esitada Ivo Kruusamäele (ivoättwikimedia.ee) ja Mirjam Savistole (Mirjam.Savistoättmuinsuskaitseamet.ee).

Linnad on pidevas muutumises. Tartu vana kaubamaja hoonekompleksi lammutamine. Sellest hoonest uusi pilte enam ei tee

Soovitused[muuda lähteteksti]

Kõigi Eesti kultuurimälestiste ja muinsuskaitsealade asukohti näeb siit Maa-ameti kaardilt. Neile klõpsates on võimalik näha ka mälestise registrinumbrit.

Pilte üles laadides on oluline tähelepanu pöörata kirjelduse lahtrile. Tarvilik oleks kirja panna foto tegemise koht ja/või mida fotol näeb. Näiteks kui fotol on mõni kultuurimälestiseks arvatud hoone, siis oleks hea välja tuua ka mälestise registrinumber. Samuti peaks pildile antav nimi olema kirjeldav, mitte lihtsalt mittemidagiütlev kombinatsioon tähtedest ja numbritest.

Tasub meeles pidada, et kuna Eesti seaduses puudub panoraamivabadus, siis ei sobi lisada vikikeskkonda päris igasuguseid pilte objektidest, mille autor on surnud vähem kui 70 aastat tagasi, sest siin võivad rakenduda mitmed autoriõiguslikud piirangud.

Fotokonkurss toimub projekti "Ajalooliste linnasüdamete elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu" raames. Projekt juhib laiemalt tähelepanu muinsuskaitsealade tähtsusele kohaliku identiteedi osana ning otsib viise, kuidas muinsuskaitsealade hoidmine ja arendamine panustab linnade kultuurilisse ning majanduslikku arengusse.

Konkursiperioodi jäävad 2022. aasta muinsuskaitsepäevad pealkirjaga "Elav vana linn", mis keskenduvad kitsamalt neile tegusatele inimestele, kogukondadele, omavalitsustele ja asutustele, kes panustavad aktiivse elu hoidmisesse vanalinnades. Ajalooliste linnasüdamete projekti ja tänavuste muinsuskaitsepäevade teemat kannab edasi samuti "Elav vana linn" nime kandev fotokonkurss.

Võistlust viiakse läbi Muinsuskaitseameti ja Norra Kultuuripärandiameti partnerprojekti raames ja koostöös Wikimedia Eestiga. Projekti rahastatakse Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra toetuste 2014–2021 programmist "Kohalik areng ja vaesuse vähendamine".

Konkursile esitatud fotosid hindab žürii koosseisus Kaire Tooming (Muinsuskaitseamet), Martin Siplane (arhitektuurifotograaf) ja Kerdo Kristjan Tamm (Wikimedia Eesti).

Hindamisel võetakse aluseks kompositsiooni terviklikkust, pildile valitud hoone või tegevuse sobitumist "Elav vana linn" teemaga ning kattumist konkursi eesmärkidega, kunstilist ja tehnilist taset. Hindamise ja võitjate välja selgitamise metoodikas lepib kokku žürii.

Parimaid töid esitletakse hiljem ka näitusel

Fotokonkursile esitatud töid esitletakse veebinäitusel Vikipeedia keskkonnas ja neid saab kasutada vikiartiklites. Seeläbi soodustab see võistlus visuaalse teabe kogumist ja levitamist Eesti kultuuripärandi ja linnakeskkonna kohta.

Iga auhinnakategooria kolme parimat tööd esitletakse füüsilisel näitusel novembris toimuval Muinsuskaitseameti ja Norra Kultuuripärandiameti koostööprojekti "Ajalooliste linnasüdamete elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu" lõpukonverentsil.

Korraldajad jätavad endale õiguse mitte esitleda näitusel töid, mis ei täida konkursi tingimusi.

Välislingid[muuda lähteteksti]