Vikipeedia:Muinsuskaitsepäevad

Allikas: Vikipeedia
Sul on mõni foto Eesti kultuurimälestistest? Jaga neid ka teistega!
Loo konto siin
Lisa pilte siin

Muinsuskaitsepäevad teemanimetusega "Peidus pärand" toimusid 9.–12. septembril 2021. Sellega seoses korjas Vikipeedia 9. septembrist kuni 20. septembrini fotojäädvustusi Eesti kultuurimälestistest.

Vikipeedia tegeleb sellega, et muuta kogu inimteadmine kõigile kättesaadavaks. Siia alla kuulub ka teadmine kultuurimälestiste ja üldse kultuuripärandi kohta. Samas on palju sellest jätkuvalt peidus – pole ei artiklit ega ühteainumastki fotot. Sina saad aga aidata! Kui sul on mõni foto või tead oma kodukandis, lähiümbruses kauneid ning huvitava ajalooga paiku, hooneid, varemeid vms kultuuriväärtuseid, siis tee neist pilte ja tule ning jaga neid ka teistega!

Osalemisõpetus on leitav siit. Kampaania käigus lisandunud pilte näed siit.

Millist muinsuskaitselist sisu Vikipeediast leiab?[muuda lähteteksti]

Aastatel 2011–2015 osalesime ülemaailmsel fotovõistlusel Wiki Loves Monuments, mille raames korjasime pilte kultuurimälestistest. Nende viie aasta jooksul lisandus ligikaudu 10 tuhat fotot! Mälestistega seotud pilte oli Wikimedia Commonsis küll ka enne ja samuti on neid juurde kogunenud ka pärast. Mida rohkem pildilisajaid, seda suuremalt ning paremini saab jäädvustatud eesti kultuuri ajalugu!

Mis on seni peidus?[muuda lähteteksti]

Kose kiriku kukk. Kirikutorni korrastamise ajal toodi 2021. aastal tornist alla ka kukk, mis sai uuenduskuuri ning on nüüd tagasi oma vanale kohale lennanud. Kuigi ühest hoonest võib olla Vikipeedias mitmeid pilte, siis mitte alati ei ole fotosid erinevatest huvipakkuvatest detailidest selle hoones juures

Eestikeelse Vikipeedia 239 676 artikli seas on tuhandeid Eesti kultuurimälestistest rääkivaid artikleid. Kultuurimälestiste riiklikus registris on käesoleva aasta septembrikuu seisuga üles loetletud aga lausa 26 521 mälestist ning paljud alles ootavad, et leiduks inimene, kes neist Vikipeediasse kirjutaks.

Lisaks on arvukalt artikleid, mille juures puudub igasugune pildimaterjal. See kaart aitab selliseid artikleid leida.

Kõigi Eesti kultuurimälestiste asukohti näeb siit Maa-ameti kaardilt. Neile klikkides on võimalik kätte saada ka mälestise registrinumber.

Kuidas peidus pärand välja tuua?[muuda lähteteksti]

Ikka kampaanias osalemisega! Selleks oli vaja luua konto Vikipeedia keskkonnas ja laadida kampaanialehel üles pilte kultuurimälestistest Wikimedia Commonsisse. Osalejad olid oodatud lisama siia ka teavet selle kohta, mis fotosid nad üles panid. Põhjalikum osalemisõpetus on leitav siit. NB! Pildi lisamisel pead teadma fotol kujutatud objekti kultuurimälestise registrinumbrit.

Kokku lisasid 10 fotograafi 92 foto. Usinamatele osalejatele pani Wikimedia Eesti välja auhinnad. Parima pildilisajana premeeriti Ilme Parikut.

Osalemisega seotud küsimusi sai esitada käesoleva lehekülje arutelusse. Korraldamisega seotud küsimusi sai esitada Ivo Kruusamägile (ivo@wikimedia.ee).

Laadi pildid üles siit!

Tartu vana kaubamaja hoonekompleksi lammutamine. Sellest hoonest uusi pilte enam ei tee

Millised takistused võivad teele jääda?[muuda lähteteksti]

Mälestised võivad ajas muutuda, sealhulgas kaduda. Nii on neid vaja jäädvustada kuniks meil nad veel alles on. Ei tasu lasta ennast sellest segada, kui Vikipeedias juba mõni pilt Sinu valitud objektist olemas on: kindlasti saab leida uusi võttenurki ning näidata mälestist uuest küljest.

Küll tuleb meeles pidada, et kuna Eesti seaduses puudub panoraamivabadus, siis ei tohiks lisada vikikeskkonda pilte objektidest, mille autor on surnud vähem kui 70 aastat tagasi, sest siin rakenduvad mitmed autoriõiguslikud piirangud.

Välislingid[muuda lähteteksti]