Vangelis

Allikas: Vikipeedia
Vangelis
Sünniaeg 29. märts 1943
Surmaaeg 17. mai 2022 (79-aastaselt)
Pariisi XV ringkond (Prantsusmaa)
Amet helilooja, maalikunstnik
Stiil Ambient
Autasud Parima filmimuusika Oscar

Evángelos Odysséas Papathanasíou (29. märts 1943 Vólos17. mai 2022 Pariis) oli elektroonilise ja progressiivse orkestrimuusika helilooja esinejanimega Vangelis.

Tema tuntud teoste hulka kuulub filmide "Tulevankrid" ("Chariots of Fire", 1981; võitis Oscari parima algupärase muusika eest), "Blade Runner" (1982) ja "1492: Paradiisi vallutamine" (1992; nimetati Kuldgloobuse kandidaadiks) muusika. "Tulevankrite" avamuusika lasti 1982. aastal välja singlina ja see jõudis Billboardi edetabeli tippu. Suurbritannias tõusis see 5. kohale ja Jaapanis oli kogu aasta müüduim singel.

Vangelis kirjutas 2000. aasta Sydney olümpiamängude lõputseremoonia muusika ja 2002. aasta jalgpalli maailmameistrivõistluste ametliku laulu. See pani paljusid ja ka Vangelist ennast arvama, et ta võiks midagi kirjutada koduste 2004. aasta Ateena olümpiamängude jaoks, kuid see töö anti Hollandi DJ Tiëstole. Esimest korda olümpiaajaloos valis ja kirjutas kogu olümpiamängude muusika DJ, tehes seda trance-stiilis. Vangelis ei kirjutanud oma koduolümpia jaoks midagi.

1987. aastal kaebas Kreeka muusik Stavros Logarides Vangelise kohtusse: filmi "Tulevankrid" avamuusika olevat plagiaat tema teosest. Vangelis seadis kohtusaali süntesaatorid ja mängis kohtule, et demonstreerida oma heliloomingu käiku, koostades kohtus uue helitöö. Kohus otsustas, et sarnasused "Tulevankrite" avamuusika ja Logaridese muusika vahel on väikesed ja muusika on Vangelise loodud algupärand.

2003. aastal ilmus tema teoste kogumik "Odyssey: The Definitive Collection".

Viited[muuda | muuda lähteteksti]