Trance

Allikas: Vikipeedia

Trance on üks elektroonilise tantsumuusika liikidest, mis arenes välja 1990ndate alguses Saksamaal, Berliinis. Abstraktses käsitluses teostati trancemuusikale sarnaseid lugusid ka varem, 1980. ja 1970. aastatel ambienti, downtempo ja chillout ning house muusika skeenesse kuuluvate lugude näol, prototranceiks nimetati 1980. aastatel prevalveerivat diskostiili NuNRG. 1990. aastatel oli väga populaarne juba Eurohouse ja Eurotechno - kommertsderivaadid. Kultuurilise tähenduse sai stiil, trance, vaid kuuldusõna järgi, reaalsuses ei omistatud selle liikumise algusperioodil konkreetset žanri - muusikat loodi eelkõige põrandaaluste artistide poolt, nagu Oliver Lieb, kes soovisid hüpnootilist muusikat tootma hakata. Algupäraselt soovisid klubid hakata tootma muusikat, mis oleks sümbioosis entaktogeeniiga MDMA.

Trance muusikat iseloomustab selle eelkäijast, technost, meloodilisus, ent derivatsiooniline alus loodi žanrile acid-house liikumise põhjal. Trance muusika põhimõte toetus hüpnotismile, spirituaalsusele, hingelisusele, reivikultuurile ning psüühikale - valdavalt domineeris musikaalne narkokultus. Stilistika poolest ei näinud Trance ette olulisi piire, kuivõrd vastanduda house muusikale ja eristuda vormilt technost. Kultuurilise perspektiivi järgi arenes žanr 90. moe taustal välja, realiseeriti süntesaatorite arengut.

Trance muusika edu seisnes muusikatehnika arenguga - ka tänase päeva popmuusika tugineb 2000. aastate kommertselektroonika poolt väljaarendatud helide tehnoloogiale, näiteks populariseerus Vengance firma helitehnika, ent tehnoloogiad olid juba varem loodud kvaliteedis.

Põhiliselt oli trancemuusika moes 90-aastate jooksul ning 2000. aastate jooksul. Trance muusika muutus ebapopulaarsemaks 2010. aastate jooksul, mil selle kommertsedu lõppes viimase valdava alastiiliga Tech Trance, millele järgnes Tiesto eestkostel juhitud Big Room House stiil Hollandist. Viimase osas toimus tugev dissonants endiste fännide hulgas, milles avaldati 2010. aastatel pahameelt tekkiva "Trouse"-muusika/Electro-trance suhtes - sisuliselt sümbioos Electro House žanrist ning Trance stiilist - mille derivaadid siiani popmuusikat prevaleerivad - väidetavalt kaotati sel perioodil ehtsus ja aus kõla, mis valdas eelneva stiili osas; kõla, mis eristas housemuusikat trancemuusikast. Sellegipoolest, trancemuusikat ei võetud üleüldises laastus kommertsaalselt hästi vastu - trance muusika lipulaev oli olla pehmelt underground stiil, mis peavoolu väga ei puuduta. Kahtlemata segunes aastatepikku antud žanr ka popmuusikaga ja popkultuuriga olulisel määral. Ent kultuuriliselt on tuvastatud järgnevad žanrid:

Classic Trance - üldine termin vanakooli trancemuusikale

Acid Trance - nagu Acid House, aga hüpnootilisem ja kiirem.

Ibiza Trance - vahemerestiilis trancemuusika. Deriveerunud kommertsedust, mida Ibizasaarel mängiti.

Hard Trance/German Trance - labane, ent "agressiivsem" variant trance muusikast. Arenes välja Acid Trance kultuurist.

Hardstyle - noorte seas levinud žanr, mis oli "lõdvem" kui gabber. Tugines oluliselt trance muusika tehnoloogiale. Sisu poolest on žanr eurodance.

Handsup/Eurohouse/Jumpstyle - kommertsiaalne Hardstyle. Deriveerunud žanr eelnevatest.

Vocal Trance - kommertsedu saavutanud žanr trancemuusikas. Ka tavakuulajate poolest pole tegemist trancemuusikaga. Tänasel päeval sisutu, mis puudutaks trance muusikat, eristamatu popmuusikast.

Uplifting Trance/Eurotrance/Euphoric Trance - kommertsiaalselt seni veel edukas variant žanrist, mida kriitikud tõeliseks trancemuusikaks väga ei pea. Väga laiapinnaline žanr - muusika ulatuse kvaliteet võib vägagi varieeruda.

Progressive Trance - uus püüe Oakenfoldil populariseerida Brittide nägemust 90. aastate reivikultuurist, või avangardistide nägemus uuendada eelnevat Classic Trance stiili. Liginemine popmuusikale ja aluseks eufoorilisle trance muusikale.

Tech Trance - derivatsioon. Techno trance, mille viimaseks sõnaks jäi trance. Arendus toimus eriti 2000. aastate paiku, mil põhiline mood oli kultuurimaastikul tehnologiseerituse suunas. Vikipeedias pole küll kombeks hinnanguid anda, aga parim tech-trance on techno, mille väljund on ülimalt trance - "vormilse" kinnitusena teha lugu valmis vastupidises suunas - luua trance, mis kõlab nagu techno. Mõned lood on agressiivsemad kui hard trance puhul. Soovitan: Tiesto vs Marcel Woods - Advanced vs Flight 343 (Scot Project mashup)

Psytrance - Goa Trance, aga technologiseeritum ja psühhedeelikumidele toetuv hüpnootiline helimaastik, mille juured tuginevad electronic body music maastikule. Kokkupuude Acid Trance kultuuriga.

Goa Trance - hippy-trance või hindu-trance. Väga lihtne kirjeldus, stereotüüpne kiire tempo, nagu psytrance´l. Enne oli Goa trance, turundati selles vallas inimestele.


Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]