Ambient

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib muusikastiilist; Moby albumi kohta vaata artiklit Ambient (Moby)

Ambient on 1970. aastatel Euroopas sündinud muusikastiil, mis on tihedalt seotud New Age'i muusikaga. See keskendub põhiosas helide kõlavärvingutele, et luua atmosfäärilist,[1] "visuaalset" või taustaheli. Ambienti on mõjutanud 20. sajandi klassikaline muusika, elektrooniline muusika, minimalistlik muusika, Kosmische Musik, konkreetne muusika ja space rock.

Esimese teadaoleva ambient-albumi on komponeeritud Brian Eno 1978. aastal. Album "Ambient 1: Music For Airports" sisaldab ka manifesti, mis kirjeldab Eno ambient-muusika filosoofiat: "Ambient peab sobitama mitut kuulamisviisi, ilma et suruks peale ainult üht, see peab ühtaegu olema eiratav kui ka huvitav." (Brian Eno, september 1978)[2]

Ambienti stiilid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Loodusest inspiratsiooni saanud ambient (ka soundscape) on komponeeritud helidega, mis looduses salvestatud. Mõnikord moonutatakse neid nii palju, et kasutatakse neid ka instrumendina ning miksitakse tavapäraste ambient-helide ja -atmosfääriga. Esineb ka ühendamist orgaanilise ambientiga.
  • Dark Ambient hõlmab igasugust ambienti, mis sisaldab "tumedust": kõiksugu karjeid, madalaid ning hirmsaid hääli. Seda kuuleb sageli ka õudusfilmides. Robert Richi ja Lustmordi koostööalbum "Stalker" on stiili parim näide. Lustmordi peetakse ka dark ambienti "ristiisaks". Dark ambienti viljelevad isegi mõned black metal bändid, näiteks Burzum ja Mortiis. Dark ambienti alavorm illbient sisaldab rohkem rütmi, aga loob kuulajas siiski hirmsa häiritud tunde.
  • Ambient techno (ka intelligent techno) ühendab ambienti ning technot. Lugudel on tavaliselt ambienti atmosfäärile taha pandud käima 4x4 rütm. Ambient technoga tegelevad B12, varajane Aphex Twin, Black Dog, Higher Intelligence Agency ja Biosphere. Ambient technot hakati kutsuma intelligent technoks pärast seda, kui plaadifirma Warp väljastas "Artificial Intelligence'i" seeria. Siiski jäi konstruktsioonilt siiski põhimõtteliselt samaks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Ambient Music Definition" – deepintense.com (kasutatud 06.10.2009)
  2. Prendergast, M. "The Ambient Century". 2001. Bloomsbury, USA