Vanga

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Vanga

Vanga (bulgaaria Ванга; sünninimi Vangelija Pandeva Dimitrova, Вангелия Пандева Димитрова; pärast abiellumist Vangelija Gušterova, Вангелия Гущерова; 3. oktoober 1911 Strumica, Osmanite riik (praegu Makedoonia) – 11. august 1996 Sofia, Bulgaaria) oli pime bulgaaria müstik, selgeltnägija ja ennustaja. Tal oli palju veendunud järgijaid.

Elu[muuda | muuda lähteteksti]

Vanga sündis Strumica linnas, mis 1911. aastal kuulus Osmanite riigi koosseisu. Tänapäeval asub linn Makedoonia territooriumil. Kui Bulgaaria 1941. aastal piirkonna annekteeris, kolis Vanga Bulgaariasse Petriči linna. Vanga oli enneaegne laps. Arvati, et ta ei jää elama ning esialgu ei pandud talle isegi nime.

Vanga jäi siiski elama ning sai nimeks kreekapärase Vangelija. Tema isa oli talupidaja. Ema suri varakult. Lapsepõlves oli Vanga tavaline tüdruk. Kaasaegsete iseloomustuse järgi oli ta arukas siniste silmade ja heledate juustega laps.

12-aastaselt jäi Vanga suure tormi kätte, keeristorm paiskas ta mitmesaja meetri kaugusele. Tema silmadesse sattus rohkesti liiva ja tolmu ning ta kaotas nägemise. Sellest sai tema elu pöördepunkt.

Aastal 1925 asus Vanga elama ja õppima Zemuni linna pimedate majja Serbias, kus veetis kolm järgnevat aastat. Ta õppis seal lugema, klaverit mängima ja toitu valmistama. Kui Vanga võõrasema 1928. aastal suri, pöördus naine tagasi koju, et hoolitseda oma õdede ja vendade eest.

1939. aastal haigestus ta meningiiti. Arvati, et ta sureb, kuid ta paranes täielikult.

Teise maailmasõja ajal hakkas Vangat külastama palju inimesi, lootes saada teavet oma lähedaste kohta. 8. aprillil 1942 külastas Vangat Bulgaaria tsaar Boris III.

10. mail 1942 abiellus Vanga Dimitǎr Gušteroviga ja asus elama Petriči külla, kus ta peagi sai laialt tuntuks. Varsti tema abikaasa mobiliseeriti ja viidi aega teenima Kreekasse. Hiljem langes mees alkoholi küüsi ning suri 1. aprillil 1962.

Vanga suri 11. augustil 1996. Matustele kogunesid suured rahvahulgad, kelle seas oli palju prominentseid isikuid.

Vastavalt Vanga testamendile avati tema Petriči majas 5. mail 2008 muuseum.

Tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

1941. aastal, 30-aastaselt, pärast pikka transis viibimist, hakkas ta tulevikku ennustama. Vanga väitis, et saab informatsiooni mingi mitte-inimese hääle kaudu. Ta ütles, et suhtleb maavälise tsivilisatsiooni esindajatega, kes on saledad ja ilusad, planeedilt Vamfim.

Vanga oli kirjaoskamatu. Ta ei kirjutanud ühtegi raamatut ning tema sõnavõttudest ja ennustustest oli raske aru saada. Seetõttu on tema ennustustes tänini palju ebaselget.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]