Valerie Solanas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Valérie Solanas

Valerie Jean Solanas (9. aprill 193626. aprill 1988) oli Ameerika feministlik kirjanik. Ta kirjutas "SCUM Manifesto", mis ründas patriarhaalset kultuuri. Raamat on kuulus kui klassikaline poliitiline undreground-kirjandus. Solanas sai kurikuulsaks, kuna üritas 1968 aastal mõrvata kunstnik Andy Warholi.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Valerie Jean Solanas sündis New Jersey lähedal Ventoris Louis ja Dorothy Bondo Solanas tütrena. Tema isa kasutas teda seksuaalselt ära. 1940. aastal Valerie vanemad lahutasid ja ta kolis koos emaga Washingtoni. 1949 Valerie ema abiellus ja Valerie saadeti Katoliiklikku kooli. 1951. aastal 15-aastasena jäi Valerie rasedaks ühest meremehest. 1954. lõpetas Solanas Keskkooli ja läks Marylandi Ülikooli psühholoogiat õppima. Elatist teenis ta psühholoogia laboris ja hiljem ka prostitutsiooniga.

1966 läks ta elama Greenwich Villagesse, kus ta kirjutas näidendi "Up Your Ass", mis kirjeldab mehi vihkavast prostituudist. Ta pöördus Andy Warholi poole, et see ta näidendi välja annaks. Warhol, kelle tööd tihti ära keelati, arvas, et see on politsei lõks, kuna see oli nii pornograafiline. Solanas helistas Warholile hiljem, et oma käsikirja tagasi saada. Warhol väitis, et see on kadunud ja pakkus talle osa filmis "I, A Man".

3. juunil 1968 lasi ta Warholi stuudios kolm lasku Warholi pihta, millest üks ka tabas, kuid ei tapnud. Ta üritas lasta ka kunstikriitik Mario Amayat ja Warholi manageri Fred Hughesi, kuid relv hakkas tõrkuma, kuna Valerie oli üritanud ise hõbekuule teha, mis toru ummistasid. Kohus määras talle 3 aastat, Warhol keeldus tunnistama tulemast. Paljud feministid (Robin Morgan) protesteerisid Solanase vangistuse vastu. Valerie Solanas suri 52-aastasena San Franciscos emfüseemi ja kopsupõletikku.

Solanase vaated tipnesid äärmusfeministliku SCUM-manifestiga (Society for Cutting Up Men).

1996. aastal tehti tema elul põhinev film "I Shot Andy Warhol", kus Solanast mängis Lili Taylor ja Jared Harris mängis Warholi. Warholi sõber Lou Reed ei andestanud solanasele kunagi tema mõrvakatset ning tegi laulu "I Believe" koos John Calega albumile "Songs for Drella", kus ta laulab "I believe/I would've pulled the switch on her myself."