Emfüseem

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Emfüseemse kopsukoe näidis mikroskoobi all

Kopsuemfüseem ehk kopsupuhitus (ladina keeles emphysema pulmonum) on kopsu õhuruumi suurenemine, mida põhjustab kopsualveoolide vaheseinte hävimine.

Eristatakse patoanatoomilisi ja kliinilisi emfüseemi vorme.

Patoanatoomilised vormid[muuda | muuda lähteteksti]

Tsentriatsinaarne emfüseem
  1. Tsentriatsinaarne e proksimaalneatsinaarne e tsentrilobulaarne emfüseem – rohkem ülasagaras. Tsentrilobulaararteri või tema harude kõrval. Fibroossed seinad. Hulgalised paraseptaalse emfüseemi alad mõne mm läbimõõduga hajutatud sagariku piires. Haaratud respiratoorsed bronhioolid (parenhüümi destruktsioon, bronhioolide laienemine).
  2. Panatsinaarne e panlobulaarne e difuusne emfüseem – üldine transparentsuse suurenemine. Kitsenenud ja arvult vähenenud veresooned. Alasagara plevaleerimine. Tsentrilobulaarse emfüseemiga sarnased “kolded”. Atsinus haaratud difuusselt (parenhüümi destruktsioon, bronhioolide laienemine)
  3. Distaalne e atsinaarne e Paraseptaalne emfüseem – subpleuraalsed hüpertransparentsed alad, õhukesed seinad, ja bullad on hästi nähtavad uurimisel. Haaratud alveolaarjuhad ja kotid atsinuse perifeerses osas
  4. Bulloosne emfüseem – (kadunud kopsu sündroom e vanishing lung syndrome) suured (prevaleerivad subpleuraalsed), kuni 20 cm bullad
  5. Irregulaarne e armilähedane emfüseem – irregulaarne õhuruumide laienemine, fibroosilähedane hüpertransparentsus, Atsinus haaratud ebaühtlaselt

Kliinilised vormid[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Primaar-atroofiline emfüseem on vanemas eas tekkiv emfüseem
  2. Sekundaarne emfüseem
  3. Obstruktiivne emfüseem – KOK-i puhul tekitud emfüseem
  4. Piirdunud emfüseem – armkoe kõrvalosades tekitud emfüseem
  5. Kompensatoorne emfüseem – allesjäänud kopsu laienemine varasema kopsu eemaldatava operatsiooni tagajärjel

Ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

Emfüseem on peamiselt mõne teise haiguse (astma, krooniline bronhiit) tagajärjel tekkiv seisund, mida iseloomustab kopsuosade laienemine alveoolivaheseinte hävimise tõttu. Laienenud ja osaliselt hävinud alveoolides on gaasivahetus häirunud. Emfüseem on krooniline haigus.

Tekkepõhjused ja -mehhanismid[muuda | muuda lähteteksti]

1 – hingetoru; 2 – kopsuveen; 3 – kopsuarter; 4 – Alveolar duct; 5 – alveoolid; 6 – Cardiac notch; 7 – bronhioolid; 8 – tertsiaarbronhid; 9 – sekundaarbronhid; 10 – primaarbronhid; 11 – kõri

Emfüseem on aastate jooksul välja kujunev haigus, mis võib haarata mingi osa kopsust või kogu kopsu. Põhjuseks on erinevad haigused: bronhiaalastma, krooniline obstruktiivne bronhiit, armistumine teistes kopsu osades ning varasem kopsu eemaldav operatsioon (sel juhul on allesjäänud kopsu laienemine ehk emfüseem kompensatoorne) ning esineb ka vanemas eas tekkiv vanadusemfüseem.

Emfüseemi tekkimist soodustab suitsetamine ja kaasasündinud alfa1-antitrüpsiini puudulikkus.

Kopsualveool on pisike kotitaoline põieke, läbi alveooli seina toimub gaasivahetus vere ja sissehingatud õhu vahel. Kopsus on miljoneid alveoole. Emfüseem tekib, kui õhk ei pääse alveoolidest välja, alveoolid laienevad ja nende seinad purunevad osaliselt.

Emfüseem areneb pikkamööda, hiljem tekivad kopsu suured tühjad õõned. Sellised muutused suurendavad kopsu ruumala ja kops laieneb, aga väheneb gaasivahetuses osalevat kopsupindala ja tekivad gaasivahetuse häired, mille tagajärjel vere hapnikusisaldus langeb ja tekib krooniline pulmokardiaalne puudulikkus (südame-kopsu puudulikkus), mida iseloomustab hingamispuudulikkus, rõhu tõus kopsuarteris ja südame parema poole laienemine. Sümptomid ehk avaldumine

Hingeldus ja õhupuudustunne (algul koormusel ja hiljem ka rahuolekus) ning krooniline köha rögaeritusega või ilma selleta on tavalised nähud. Lisaks võivad esineda tursed jalgadel ja kaalulangus ning nahk muutuda sinakaks ehk tsüanootiliseks. Rindkere laieneb ja muutub tünnikujuliseks. Korduvalt esinevad hingamisteede infektsioonid

Diagnoosimine[muuda | muuda lähteteksti]

Diagnoosimiseks kuulatakse kopsu, tehakse röntgenülesvõte ja mõnikord ka kompuutertomograafiline uuring, kus on näha kopsus emfüseemi tõttu tekkinud muutused. Spirograafia abil saab hinnata kopsu talitlust ja mahtu. Arteriaalse vere analüüsiga määratakse vere hapnikusisaldus ning mõnikord määratakse ka alfa1-antitrüpsiini sisaldust veres.

Ravivõimalused[muuda | muuda lähteteksti]

Juba tekkinud emfüseemi ei ole võimalik ravida, sest kopsukude on pöördumatult kahjustatud. Haiguse süvenemise pidurdamiseks on väga tähtis suitsetamise lõpetamine. Sümptomite leevendamiseks kasutatakse hingamisteid laiendavaid bronhodilataatoreid, tursete vähendamiseks uriiniga vedeliku väljumist soodustavaid diureetikume ning infektsioonide korral antibiootikume. Vajalik võib olla kodune hapnikravi. Mõnikord on võimalik kopsumahtu vähendav operatsioon, mille käigus eemaldatakse hingamises mitteosalev laienenud kopsupiirkond, ning väga harva kasutatakse ka kopsusiirdamist.

Prognoos[muuda | muuda lähteteksti]

Prognoos sõltub kopsuemfüseemi raskusest ning on hea, kui haiguse varajases staadiumis lõpetada suitsetamine ja haigus enam ei süvene. Kui on tekkinud hapnikupuudus ja krooniline pulmokardiaalne puudulikkus, siis on prognoos halb.

Ennetamine[muuda | muuda lähteteksti]

Mittesuitsetamine vähendab oluliselt kopsuemfüseemi tekkimise riski.