Robin Morgan

Allikas: Vikipeedia
Robin Morgan (2012)

Robin Morgan (sündinud 3. jaanuaril 1941) on USA radikaalne feministlik aktivist, kirjanik ja ajakirjanik.

1960. aastatel võttis ta osa kodanikuõiguste ja sõjavastastest liikumistest. Ta on üks 1960ndate lõpus asutatud radikaalsete feministlike organisatsioonide New York Radical Women ja W.I.T.C.H. rajajaid.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Morgan sündis Florida osariigis ja kasvas üles New Yorgi lähedal. Palka hakkas ta teenima juba kaheaastaselt, kui ema ja tädi Sally olid ta esitanud lapsmodelliks. Nelja-aastaselt oli tal oma raadiosaade "Väike Robin Morgan" ja eriti kuulsaks sai ta üheksa-aastaselt, kui hakkas mängima Dagmar Hansenit 1950. aastate telesarjas "Mama". Kui ta 1956. aastal näitlemise lõpetas, oli ta kuulsusest tüdinud ja otsustas pigem luuletajaks saada kui edasi näitleja olla. Ema pettumuseks astus ta Columbia Ülikooli ning pärast selle lõpetamist asus New Yorgis tööle kirjandusagendi ja vabakutselise toimetajana.

Tema luuletusi hakati avaldama 1960. aastatel. Ta oli koos Abbie Hoffmani ja Paul Krassneriga Youth International Party liige. 1968. aastal liitus ta demonstratsioonidega Valerie Solanase vabastamiseks (sai 3 aastat Andy Warholi nurjunud mõrva eest). Radikaalse feministina protestis ta ka "Miss Ameerika" valimisürituse vastu 1968. aasta septembris. Ta asutas radikaalse feministliku rühmituse, mis tegi tänavateatrit, et tõmmata tähelepanu seksismile.

1970. hakkas ta radikaalfeministlikel teemadel ka kirjutama. Lisaks luulele ja sagedatele feministlikele artiklitele toimetas ta antoloogiad "Sisterhood is Powerful: Sisterhood is Global" (1984) ja "Sisterhood is Forever" (2003). 1989–1993 oli ta ajakirja Ms. Magazine peatoimetaja.

Praegu elab Morgan New Yorgis.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]