Trento kirikukogu

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Council of Trent.JPG

Trento kirikukogu (ladina keeles Concilium Tridentinum) oli Roomakatoliku kiriku kirikukogu Trentos 13. detsembrist 1545 4. detsembrini 1563 kahekümne viies sessioonis kolmel perioodil. Paulus III juhtimisel toimus kaheksa sessiooni Trentos (1545–1547) ja üheksandast 11. sessioonini Bolognas (1547). Julius III juhtimisel kogunes kirikukogu Trentos 15511552 12. kuni 16. sessioonini ja Pius IV juhtimisel koguneti 17. kuni 25. sessiooniks Trentos 1559–1563.

Trento kirikukogust sai alguse katoliku kiriku aktsioon protestantliku reformatsiooni vastu, vastureformatsioon oli püüe takistada kirikulõhe tekkimist. Vastureformatsioon hõlmas nii teoloogilisi kui organisatsioonilisi küsimusi.

Paulus III tegi kardinalidele ülesandeks võtta meetmeid vaimulike korruptsiooni ning rahaliste kuritarvituste vastu. Kirikukogu mõistis hukka protestantlikud õpetused (lunastus ainuüksi usu läbi, konsubstantsioon) ning jäi dogmaatilistes küsimustes endistele seisukohtadele. Säilitati ka patukustutuskirjad, palverännud, pühakute ja reliikviate austamine ning Neitsi Maarja kultus.

1546. aastal kuulutati Vulgata Trento kirikukogul ametlikuks Piibli versiooniks.

Katoliku kirik mõistis indulgentsikorralduse reformimise vajadust, mis Trento kirikukogul allutas indulgentsikorralduse kardinalidest järelevalvajate hoole alla ja 1567. aastal likvideeris paavst võimalused teenida indulgentsidega rahalist kasumit. Indulgentside jagamine usklikele on jäänud aga katoliku kiriku praktikasse tänaseni.