Transformeeriv kasvutegur β

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib tsütokiini liigist; perekonna kohta vaata artiklit Kasvaja kasvutegur beeta (superperekond)

Kasvaja kasvutegur beeta (lüh TGFβ) (transforming growth factor beta) on paljude selgroogsete loomade mitmete (näiteks lümfisüsteemi) rakkude poolt teatud sündmuste korral, nagu näiteks rakkude paljunemine ja diferentseerumine, vabastatavad valgulised molekulid, mis vahendavad pinnaretseptoritega tõenäoliselt põletikuvastaseid ja immunosupressiivseid toimeid, osalevad mitmete elundite arengus ja liigitatakse tsütokiinide hulka.

Aktiivset kasvaja kasvutegur beetat eritavad mitmed rakutüübid, näiteks makrofaagid rakuvälisesse vedelikku.

Kasvaja kasvutegur beetal ja TGFβ signaalimisel on oluline roll pankrease arengus.

TGFβ signaalimine vananeva hiire tüümuse epiteelirakkudes reguleerib tüümuse involutsiooni ja mõjutab otseselt raku võimekust tümopoeesi toetada.[1]

TGFβ mõjutab ka T-rakkude paljunemist, diferentseerumist ja tümotsüütide küpsemist tüümuses.

Enamik kudesid ekspresseerib hulgaliselt geene, mis kodeerivad TGFβ-t. Normaalsetes rakkudes toimib TGFβ signaalimine nii, et rakutsükkel peatatakse G1 staadiumis ja sellega lõpetatakse paljunemine, kutsutakse esile diferentseerumine ja/või edendatakse programmeeritud rakusurma.

TGFβ osaleb immuunsuses, selle täpne roll vähi, bronhiaalasta, kopsufibroosi, südamehaiguste, diabeedi, päriliku hemorraagilise teleangiektaasia, Marfani sündroomi, Ehlersi-Danlosi sündroomi,[2] Loeysi-Dietzi sündroomi, Parkinsoni tõve, kroonilise neeruinsufitsientsi,[3] polüskleroosi ja AIDS-i patogeneesis ei ole tänapäeval selge.

Vähirakkudes[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Vähirakk

Karolinska instituudi teadurite uuringud näitavad, et just see eritatav tsütokiin varustab vähiraku pinda valgete verelibledele omaste retseptoritega nii, et vähirakud pääseksid immuunjärelevalvele võimalikult märkamatult lümfisüsteemi.[4][5]

Kui rakk on asunud vähiseisundi teele, siis muteeruvad TGFβ signaalirajad ja vähirakk väljub kasvaja kasvuteguri beeta kontrolli alt. Arvatakse, et vähirakud suurendavad kasvaja kasvuteguri beeta tootmist ja see mõjutab ka ümbritsevaid rakke.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Mathias M. Hauri-Hohl, Saulius Zuklys, Marcel P. Keller jt, TGF-β signaling in thymic epithelial cells regulates thymic involution and postirradiation reconstitution, Blood. 1.august 2008; 112(3): 626–634. doi: 10.1182/blood-2007-10-115618, PMCID: PMC2481556, veebiversioon (vaadatud 13.05.2015)(inglise keeles)
  2. Florian S Schoenhoff, Benjamin F Griswold, Peter Matt jt, Abstract 5095: The Role of Circulating Transforming Growth Factor-β in Vascular Ehlers-Danlos Syndrome: Implications for Drug Therapy
  3. A Novel Approach to Chronic Kidney Disease
  4. How cancer tricks the lymphatic system into spreading tumours, 11. mai 2015, veebiversioon (vaadatud 13.05.2015)(inglise keeles)
  5. Marina Lohk, Teadlased paljastasid, kuidas vähirakud lümfisüsteemi pääsevad, 12. mai 2015, veebiversioon (vaadatud 13.05.2015)

Selles artiklis on kasutatud ingliskeelset artiklit en:Transforming growth factor beta seisuga 13.05.2015.