Tirool-Lõuna-Tirool-Trentino

Allikas: Vikipeedia
Tirool-Lõuna-Tirool-Trentino paiknemine Kesk-Euroopas

Euroregioon Tirool-Lõuna-Tirool-Trentino (saksa: Europaregion Tirol-Südtirol-Trentino; itaalia: Euregio Tirolo-Alto Adige-Trentino) on Euroregioon, mille moodustasid kolm erinevat piirkondlikku omavalitsust Austrias ja Itaalias: Austria liidumaa Tirool (s.o. Põhja- ja Ida-Tirool) ning Itaalia autonoomsed provintsid Lõuna-Tirool ja Trentino.

Ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

Ühenduse piirid vastavad endisele vürstlikule Tirooli krahvkonnale, Habsburgide monarhia kroonimaale (sealhulgas endised vürstlikud piiskopkonnad Trento ja Brixen), mis kujundas sajandeid elu Alpide piirkonnas. Ühendusest on provintsi fašistide poolt muutmise tõttu välja jäänud Cortina, Livinallongo, Colle Santa Lucia, Pedemonte, Valvestino ja Magasa, kuid nad hääletasid aastal 2007/2008 tagasipöördumise poolt Lõuna-Tirooli/Trentino provintsidesse, mida Itaalia seadusandja Roomas ei ole veel heaks kiitnud. Jagatuna pärast Esimest maailmasõda säilitas piirkond suure osa oma kultuurilisest terviklikkusest seoses oma traditsiooniliselt tugeva kiindumusega maasse ja sügava omavalitsussooviga mõlemal pool piiri. Pikaajalised kultuurilised, sotsiaalsed ja majanduslikud sidemed, nagu ka sarnaste huvide tunnistamine, mis põhineb traditsioonilisel rollil transiidimaana ja suuresti identsetel keskkonnatingimustel Ida-Alpides, viisid aastal 1998 kolme provintsi Euroregiooni loomiseni.

Keeleliselt on Austria Tirooli rahvastik saksakeelne, samas valdav enamus Trentino asukaid on itaaliakeelsed. Lõuna-Tiroolis kõneleb ligikaudu 2/3 emakeelena saksa keelt ja 1/4 itaalia keelt. Kokku on 62% Euroregioonist saksakeelne ja 37% itaaliakeelne. Umbes 1% Euroregiooni kogurahvastikust kõneleb emakeelena ladiini keelt, see rühm on päline peamiselt Lõuna-Tiroolis, aga ka Trentinos ja Bellunos.

Liikmed[muuda | muuda lähteteksti]

██ Tirool, Austria
██ Trentino, Itaalia
Üksikasjalik kaart euroregioonist, mille moodustavad Austria liidumaa Tirool ning Itaalia autonoomsed provintsid Lõuna-Tirool ja Trentino

Euroregioon arvudes, nagu see oli 31. detsembril 2006:

Regioon Pindala km² Rahvaarv (31.12.2011) Rahvastiku tihedus /km²
Tirool 12 648 710 042 56,1
Lõuna- Tirool 7400 511 750 69,2
Trentino 6207 533 394 85,9
Koos 26 255 1 755 186 66,8

Koostöö[muuda | muuda lähteteksti]

Piiriülene koostöö kolme naabri vahel katab täna palju valdkondi, sealhulgas turism, liiklus, taristu, sotsiaalteenused ja keskkonnaprobleemid tundlikul Kesk-Alpide alal. Aastal 2001 kutsuti ellu ühine Alpendeklaration (Alpideklaratsioon), säästva arengu harta majandusliku surve sobitamiseks kohalike elanike sooviga säilitada oma elukeskkond. Brüsselis loodi ühine kontaktasutus suhete edendamiseks Euroopa Liiduga.

Pärast Austria Tirooli ja Lõuna-Tirooli parlamentide vahelist ajaloolist kohtumist aastal 1971 (esimene 57 aasta jooksul) laiendati 20 aastat hiljem ühiskohtumisi Trentino kaasamisega. 1990. aastatel anti Austria liidumaale Vorarlbergile, kellel olid piirkonnaga tihedad sidemed minevikus, vaatlejastaatus Kolme Provintsi Parlamendis (Dreier Landtag). Nõukogu kohtumisi peeti erinevates ajaloolise tähtsusega kohtades, nagu Innsbruck ja Tirooli endine pealinn Merano.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]