Timothy Leary

Allikas: Vikipeedia
Timothy Leary (aastal 1989)

Timothy Francis Leary (22. oktoober 1920, Springfield - 31. mai 1996, Beverly Hills) oli ameerika psühholoog, kirjanik, mõtleja ja psühhonaut.

Ta oli tuntud oma psühhotroopsete ainete alaste uuringute ja propageerimise tõttu ning oma tohutu mõju tõttu popkultuurile. Ajal, mil uimastid, näiteks LSD ja psilotsübiin olid USAs seaduslikud, viis Leary Harvardi ülikoolis Harvardi Psilotsübiini Projekti (Harvard Psilocybin Project) raames läbi eksperimente, mille tulemuseks olid Concordi vangla eksperiment (Concord Prison Experiment) ja Marshi kiriku eksperiment (Marsh Chapel Experiment). Mõlemad uuringud andsid kasulikku teavet, kuid sellegipoolest vallandati Leary ja tema partner Richard Alpert ülikooli poolt.

Leary arvas, et LSD'l on psühhiaatrias ravipotentsiaali. Ta kirjutas ja pidas loenguid transhumanistlikest ideedest, mis hõlmasid kosmosemigratsiooni, intelligentsuse kasvu ja elu pikendamist (SMI ² LE) ja arendas oma raamatus Exo-Psychology (1977) välja 8-ringilise teadvusemudeli. Ta arreteeriti 1960ndatel ja 1970ndatel pidevalt eri maades, mille tõttu ta nägi seestpoolt 29 vanglat üle maailma. USA president Richard Nixon on nimetanud Leary't "kõige ohtlikumaks meheks Ameerikas"

Leary on üle 20 raamatu autoriks ja kaasautoriks ning temast on rohkem kui tosin helisalvestust. Tema näitlejakarjääri hulka kuuluvad üle tosina esinemise filmides ja telesaadetes, üle 30 esinemise endana teiste toodetud filmides, ta produtseeris ja/või osales nii multimeedia esitlustel kui arvutimängudes. New York Times teatas 2011. aasta juunis, et New Yorgi avalik raamatukogu omandas Leary isiklikud arhiivid, kaasa arvatud paberid, videokassetid, fotod ja muud Leary arhiivimaterjalid, sealhulgas kirjavahetuse ja dokumendid, mis on seotud Allen Ginsbergi, Aldous Huxley, William Burroughsi, Jack Kerouaci, Ken Kesey, Arthur Koestleri, G. Gordon Liddy ja teiste tuntud kultuuritegelastega.

Raamatuid[muuda | muuda lähteteksti]