William Burroughs

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

William Seward Burroughs II (hääldus: /ˈbʌroʊz/; samuti tuntud kui William Lee; (5. veebruar 1914 Saint Louis, Missouri2. august 1997 Lawrence, Kansas) oli ameerika kirjanik, kunstnik ja elava sõna etendaja.

Tema peamised kirjandusžanrid olid romaan, novell ja essee.

Ta oli koos Jack Kerouaci ja Allen Ginsbergiga peamisi biitnike põlvkonna juhtfiguure ja postmodernistlikke autoreid, keda peetakse "üheks kõige poliitiliselt teravamaks, kultuuriliselt mõjukamaks ja uuenduslikumaks kunstnikuks 20. sajandil". [1] Tal oli suur mõju popkultuurile ja kirjandusele.

Paljud tema teosed on osaliselt autobiograafilised, eelkõige põhinedes kogemustele heroiinisõltlasena, kui ta elas Mexicos, Londonis, Pariisis, Berliinis, Lõuna-Ameerikas Amasoonase piirkonnas ja Tangieris Marokos.

Burroughs kirjutas 18 romaani ja muud pikemat teost, kuus lühijutukogu ja neli esseekogu. Tema intervjuudest ja kirjavahetusest on avaldatud 5 raamatut. Ta tegi koostööd paljude esinejate, etendajate ja muusikutega mitmesugustes projektides ja salvestustel ning on osalenud mitmes filmis.

Teiste autorite teostes[muuda | muuda lähteteksti]

Burroughsi teine abikaasa oli Joan Vollmer, kes figureerib mitme autori loomingus kõrvaltegelasena [2] ning kellest sai tänu Jack Kerouaci romaanidele William Burroughsi abikaasana legendaarne kuju. Burroughs nimelt tappis oma abikaasa joobnult peo käigus 1951. aastal Bounty baaris Méxicos, matkides Wilhelm Telli[3]. Ootamata ära venima hakanud kohtuprotsessi tulemust, põgenes ta Ameerika Ühendriikidesse ning mõisteti tagantselja süüdi tapmises. See traagiline sündmus jättis sügava jälje tema elule ja loomingule.

Sedasama traagilist juhtumit on käsitletud ka 2000. aastal valminud Gary Walkow' filmis "Beat", kus William Burroughsi kehastab Kiefer Sutherland.

Burroughsil oli teisest abielust üks poeg – William S. Burroughs, Jr. (1947–1981), keda John Giorno nimetab 1983. aastal valminud dokumentaalfilmis "Burroughs" "viimaseks biitnikuks".

Burroughs suri 1997. aastal südamerabandusse oma kodus Ameerika Ühendriikides Kansase osariigis Lawrence'is.

Biitkirjanduse tuntumaid teoseid on Burroughsi "Alasti lõunasöök" (1959), millest David Cronenberg tegi 1991. aastal samanimelise filmi.

Eesti keeles ilmunud[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti keeles on ilmunud tema romaan "Naked Lunch" pealkirjaga "Alasti lõunasöök" – Koolibri 2011, tõlkija Olavi Teppan.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 2003 Penguin Modern Classics edition of Junky.
  2. Brenner, Joseph M.: Looking for Joan Vollmer (website), The Doomfiles, March 16, 2004. web page
  3. Grauerholz, James. The Death of Joan Vollmer Burroughs: What Really Happened? American Studies Department, University of Kansas.