William Burroughs

Allikas: Vikipeedia
William S. Burroughs (1977)

William Seward Burroughs II (hääldus: /ˈbʌroʊz/; samuti tuntud kui William Lee; (5. veebruar 1914, St. Louis, Missouri - 2. august 1997, Lawrence, Kansas) oli ameerika romaanikirjanik, novellist, esseist, kunstnik ja elava sõna etendaja.

Ta oli koos Jack Kerouaci ja Allen Ginsbergiga peamisi biitnike põlvkonna juhtfiguure ja postmodernistlikke autoreid, keda peetakse "üheks kõige poliitiliselt teravamaks, kultuuriliselt mõjukamaks, ja uuenduslikumaks kunstnikuks 20. sajandil." [1] Tal oli suur mõju popkultuurile ja kirjandusele.

Paljud temateosed on osaliselt autobiograafilised, eelkõige põhinedes kogemustele heroiinisõltlasena elades Mexico City's, Londonis, Pariisis, Berliinis, Lõuna-Ameerikas Amasoonase piirkonnas ja Tangieris Marokos.

Burroughs kirjutas 18 novelli, kuus lühijutukogu ja neli esseekogu. Tema intervjuudest ja kirjavahetusest on avaldatud 5 raamatut. Ta tegi koostööd paljude esinejate, etendajate ja muusikutega erinevates projektides ja salvestustel ning on osalenud mitmetes filmides.

Burroughsi teiseks abikaasaks oli Joan Vollmer, kes figureerib mitmete autorite loomingus kõrvaltegelasena [2] ning kellest sai tänu Jack Kerouaci novellidele legendaarne kuju kui S. Burroughsi abikaasa. Burroughs tappis oma abikaasa joobnult peo käigus 1951. aastal Bounty baaris Mexico City's matkides Wilhelm Telli[3]. Ootamata ära venima hakanud kohtuprotsessi tulemust, põgenes ta tagasi USAsse ning mõisteti tagantselja süüdi tapmises. Traagiline sündmus jättis sügava jälje tema elule ja loomingule.

Burroughsil oli teisest abielust üks poeg - William S. Burroughs, Jr. (1947-1981), keda John Giorno nimetab 1983. aastal valminud dokumentaalfilmis "Burroughs" "viimaseks biitnikuks".

Burroughs suri 1997. aastal südamerabandusse kodus Lawrence's, Kansases.

Biitkirjanduse tuntumaid teoseid on Burroughsi "Naked Lunch" (1959), millest David Cronenberg tegi 1991. aastal samanimelise filmi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 2003 Penguin Modern Classics edition of Junky.
  2. Brenner, Joseph M.: Looking for Joan Vollmer (website), The Doomfiles, March 16, 2004. web page
  3. Grauerholz, James. The Death of Joan Vollmer Burroughs: What Really Happened? American Studies Department, University of Kansas.