Tim Cahill

Allikas: Vikipeedia

Tim Cahill (2009)
Kuld 2004 jalgpall
Kuld 2015 jalgpall
Hõbe 2011 jalgpall

Timothy Joel Cahill (sündinud 6. detsembril 1979 Sydneys) on Austraalia jalgpallikoondise endine poolkaitsja.

Klubikarjääri jooksul mängis ta Inglismaa klubides Millwall ja Everton, USA klubis New York Red Bulls, Hiina kõrgliiga klubides Shanghai Shenhua ja Hangzhou Greentown, Austraalia kõrgliiga klubis Melbourne City ja India kõrgliiga klubis Jamshedpur.

Aastal 2004 valiti ta Okeaania aasta jalgpalluriks.

Koondisekarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Cahilli ema on samoalane ja isa pärit Inglismaalt, kuid isa mõlemad vanemad olid iirlased. Seepärast oli Timil valida Samoa, Inglismaa, Iirimaa ja oma sünnimaa Austraalia jalgpallikoondise vahel.

1994 kutsus Samoa Timi ja tema vanema venna Seani 1994. aasta Okeaania U20 meistrivõistlustele. Sean oli väravavaht. Vennad olid nõus, sest nägid selles võimalust haiget vanaema külastada, eriti kui Samoa Jalgpalliliit kinni maksis nende lennukipiletid, majutuse ja muud elamiskulud. Tim oli üksnes 14-aastane ega uskunud, et tal üldse mängida lastakse. 24. septembril alistas Samoa 2:0 Paapua Uus-Guinea jalgpallikoondise, kuid teises alagrupimängus 26. septembril Uus-Meremaa jalgpallikoondise vastu saadeti Timgi vahetusmängijana platsile. Kolmandas kohtumises Vanuatu jalgpallikoondise vastu 28. septembril, mis otsustas teise koha alagrupis, oli Tim juba algrivistuses. Mõlemad tema osalusel peetud mängud kaotas Samoa 0:3. Ta ei mänginud Samoa võistkonnas enam kunagi.

Iirimaa peatreener Mick McCarthy kutsus Tim Cahilli Iirimaa koondisse 2002. aasta MM-finaalturniirile, kuid selgus, et Cahill oli kunagi Samoa meeskonnas mänginud ja tollaste rahvusvaheliste reeglite järgi ei tohtinud enam iialgi esindada ühtki riiki peale Samoa. 2004 reegleid muudeti ja noortekoondise mängud ei tulnud enam arvesse täiskasvanute koondiste osas. See võimaldas Cahillil valida, millist riiki esindada, ja ta otsustas Austraalia kasuks.

Cahill debüteeris Austraalia rahvuskoondises 30. märtsil 2004 Lõuna-Aafrika Vabariigi jalgpallikoondise vastu.

Cahilli esimene suurturniir oli 2004. aasta Okeaania meistrivõistlused jalgpallis, mis peeti Austraalias Adelaide'is. Ühtlasi oli see 2006. aasta MM-valikturniir. Austraalia võitis 6 osavõtjaga turniiri üsna kindlalt. 29. mail alistas Austraalia kahe favoriidi omavahelises kohtumises Uus-Meremaa 1:0. 31. mail alistati Tahiti jalgpallikoondis 9:0 ja Cahill lõi 2 väravat, sealhulgas avavärava 14. minutil. See oli tema esimene värav Austraalia koondises. 2. juunil alistati Fidži jalgpallikoondis 6:1 ja Cahill lõi 3 väravat. See on tema ainus kübaratrikk Austraalia koondises. 4. juunil võideti Vanuatu 3:0 ja 6. juunil viigistati Saalomoni Saarte jalgpallikoondisega 2:2, kusjuures Cahill lõi 50. minutil 1:1. Austraalia võit andnuks hõbemedali Uus-Meremaale, viigiga tulid teiseks Saalomoni Saared. Tim Cahill jagas turniiri resultatiivseima mängija auhinda uusmeremaalase Vaughan Covenyga.

Cahill osales 2004. aasta suveolümpiamängudel Ateenas. 11. augustil viigistas Austraalia Tuneesia jalgpallikoondisega 1:1 ja 14. augustil alistas 5:1 Serbia ja Montenegro jalgpallikoondise. Selles mängus lõi Cahill 11. minutil avavärava. Alagrupivõitjat otsustavas mängus kaotas Austraalia 17. augustil Argentina jalgpallikoondisele 0:1. Austraalia ja Tuneesia jäid alagrupis jagama teist kohta, kuid Austraalial oli parem väravate vahe ja ta pääses edasi. Veerandfinaalis jäi Austraalia 21. augustil 0:1 alla Iraagi jalgpallikoondisele.

Okeaania meistrina pääses Austraalia Saksamaale 2005. aasta konföderatsioonide karikavõistlusele. 15. juunil kaotas Austraalia 3:4 Saksamaa jalgpallikoondisele. Cahill osales esimesed 74 minutit ja vaheati välja kaotusseisus 2:3. 18. juunil kaotas Austraalia Argentinale 2:4, Cahill mängis kogu kohtumise ja sai 49. minutil kollase kaardi. 21. juunil kaotas Austraalia ka Tuneesiale 0:2, jäi viimaseks ja langes välja. Cahill sekkus vahetusest 61. minutil ja sai juba järgmisel minutil kollase kaardi.

Okeaaniale oli MM-il eraldatud pool kohta. FIFA ei tahtnud seda Austraaliale anda, sest ta oli tulnud meistriks kodumaal, konkurendid aga mänginud võõrsil. Turniiri kahe parema vahel tuli play-off, kummagi kodumaal üks mäng. Sellepärast oligi oluline, et hõbemedali pälvisid Saalomoni Saared ja mitte märksa tugevam Uus-Meremaa. Austraalia alistas 3. septembril 2005 Saalomoni Saared kodus 7:0 (Cahill lõi 57. minutil 4:0) ja 6. septembril võõrsil 2:1. Austraalia pääses viimasesse ringi Uruguay jalgpallikoondise vastu. 12. novembril kaotas Austraalia võõrsil 0:1 (Cahill oli kasutamata varumängija) ja 16. novembril võitis võõrsil sama tulemusega (Cahill mängis kogu kohtumise). Penaltiseeria võitis Austraalia (Cahill ei osalenud).

2006. aasta maailmameistrivõistlused jalgpallis toimusid Saksamaal. Esimeses alagrupimängus 12. juunil jäi Austraalia Jaapani jalgpallikoondise vastu 26. minutil taha, kuid Cahill sekkus vahetusest 53. minutil, sai 69. minutil kollase kaardi, viigistas 84. minutil ja viis Austraalia 89. minutil juhtima. Austraalia võitis 3:1 ja Cahill valiti kohtumise parimaks mängijaks. Ta oli esimene austraallane, kes lõi MM-il ühes mängus 2 väravat, ja esimene austraallane, kes valiti mõne MM-matši parimaks mängijaks. 18. juunil peeti teine mäng Brasiilia jalgpallikoondise vastu. Cahill mängis 56 esimest minutit, vahetati välja seisul 0:1 ja Austraalia kaotas 0:2. 22. juunil pidas Austraalia teise edasipääseja suhtes otsustava mängu Horvaatia jalgpallikoondisega, milles horvaat Josip Šimunić sai 3 kollast kaarti. Cahill tegi kaasa kogu mängu ja see lõppes 2:2, mis rahuldas Austraaliat. 26. juunil kaotas Austraalia Itaalia jalgpallikoondisele 0:1 Francesco Totti 5. üleminuti väravast ja langes välja, Cahill mängis kogu kohtumise ja sai 49. minutil kollase kaardi. Itaalia tuli lõpuks maailmameistriks.

Okeaanias ei olnud Austraalia koondisel võrdseid partnereid. Sellepärast, sportlikkuse mõttes läks Austraalia Aasia konföderatsiooni ja osales 2007. aasta Aasia meistrivõistlustel. Cahill oli paranemas vigastusest ja sellepärast ei olnud ta algrivistuses, vaid vahetusmängija. 8. juulil sai Austraalia Omaani jalgpallikoondise vastu vaevase 1:1 viigi. Cahill sekkus mängu 62. minutil, sai 89. minutil kollase kaardi ja lõi 2. üleminutil viigivärava. Temast sai esimene Austraalia jalgpallur, kes löönud värava Aasia meistrivõistlustel. 13. juulil kaotas Austraalia Iraagi jalgpallikoondisele 1:3 (poolaeg 0:1). Cahill mängis teise poolaja. 16. juulil vajas Austraalia Tai jalgpallikoondise vastu 2-väravalist võitu, võitis 4:0 (Cahill sekkus 74. minutil seisul 1:0) ja pääses Iraagi järel alagrupist teisena edasi veerandfinaali. 21. juulil läks Austraalia Jaapani vastu 70. minutil juhtima, 71. minutil tuli mängu Cahill ja 72. minutil Jaapan viigistas. Järgnenud penaltiseerias ei suutnud kaks esimest austraallast lööki realiseerida, Cahill lõi kolmandana sisse, kuid Jaapan võitis 4:3 ja pääses poolfinaali.

Tim Cahill (2009)

2010. aasta MM-valikturniiril pääses Austraalia mänguta viimasele, 4. taseme valikturniirile. Cahill lõi 3 väravat ja aitas Austraalial valikturniiri kaotuseta läbida. Katari vastu viis ta Austraalia 8. minutil juhtima (mäng 4:0), Jaapani vastu lõi pärast kaotatud poolaega 2 väravat (mäng 2:1). Üle 3 värava ei löönud 4. taseme valikturniiril keegi.

Finaalturniiril Lõuna-Aafrikas kaotas Austraalia 13. juunil avamängu Saksamaale 0:4. Cahill oli algkoosseisus ja sai 56. minutil seisul 0:2 otse punase kaardi. Teises kohtumises ei tohtinud ta osaleda (Austraalia viigistas 1:1 Ghana jalgpallikoondisega). 23. juunil alistas Austraalia 2:1 Serbia jalgpallikoondise. Cahill tegi kaasa kogu mängu, lõi 69. minutil avavärava ja valiti matši parimaks mängijaks. Saksamaa võitis alagrupi, Ghana tuli väravate vahega teiseks, Austraalia jäi kolmandaks ja langes välja.

2011. aasta Aasia meistrivõistlustel võitis Austraalia valikgrupi, ehkki lõi 6 mängus kõigest 6 väravat. Alagrupikaaslasedki ei löönud rohkem. Cahill lõi ühe värava ja see oli 14. oktoobril 2009 ainus värav mängus Omaaniga.

Finaalturniir toimus Kataris. Cahill oli iga Austraalia mängu algrivistuses. 10. jaanuaril alistas Austraalia avamängus India jalgpallikoondise 4:0, Cahill lõi 11. ja 65. minutil esimese ja viimase värava ning valiti kohtumise parimaks mängijaks. 14. jaanuaril viigistas Austraalia Lõuna-Korea jalgpallikoondisega 1:1 ja Cahill sai 3. üleminutil kollase kaardi. 18. jaanuaril alistas Austraalia Bahreini 1:0 ja parema väravate vahe tõttu võitis alagrupi. Cahill vahetati viimasel minutil välja. 22. jaanuaril alistas Austraalia veerandfinaalis lisaajal Iraagi 1:0, Cahill vahetati normaalaja üleajal välja. 25. jaanuaril alistas Austraalia poolfinaalis Usbekistani jalgpallikoondise 6:0 ja Cahill vahetati 71. minutil seisul 3:0 välja. Finaalis Jaapani vastu pidi Austraalia 29. jaanuaril vastu võtma 0:1 kaotuse lisaajal ja Cahill vahetati välja samal minutil, kui värav löödi.

Tim Cahill (2013)

2014. aasta MM-valikturniiril pääses Austraalia eelmisel finaalturniiril osalenud meeskonnana otse kolmandale, eelviimasele tasemele. Selle valikgrupi läbis Austraalia edukalt 5 võidu ja 1 kaotusega, Cahill väravaid ei löönud. Neljanda taseme valikturniiril ei paistnud Austraalia olukord veel kaks vooru enne lõppu hea, kuid Austraalia võitis nad mõlemad ja pääses Jaapani järel siiski teisena finaalturniirile. Cahill lõi 3 väravat: võõrsil Iraagi vastu 80. minutil 1:1 (Austraalia võitis 2:1), kodus Omaani vastu 52. minutil 1:2 (Austraalia viigistas 2:2) ja kodus Jordaania vastu 61. minutil 2:0 (Austraalia võitis 4:0).

Finaalturniir mängiti Brasiilias. 13. juunil kaotas Austraalia avavoorus Tšiili jalgpallikoondisele 1:3. Cahill mängis kogu kohtumise, sai 44. minutil kollase kaardi ja lõi 35. minutil värava seisuks 1:2. Temast sai esimene austraallane, kes skoorinud kolmel MM-il. 18. juunil kaotas Austraalia ka Hollandi jalgpallikoondisele 2:3. 20. minutil läks Holland juhtima ja Cahill viigistas järgmisel minutil. 43. minutil sai Cahill kollase kaardi, mis tähendas, et peab viimase alagrupimängu vahele jätma, ja vahetati 69. minutil seisul 2:3 välja. Austraalia kaotas viimasegi mängu, jäi alagrupis viimaseks ja langes välja.

2015. aasta Aasia meistrivõistluste esimeses alagrupimängus 9. jaanuaril lõi ta värava Kuveidile. Veerandfinaalimängus 22. jaanuaril lõi ta kaks väravat Hiinale. Austraalia jõudis finaali, kus 31. jaanuaril alistati Lõuna-Korea tulemusega 2:1. Cahill valiti turniiri sümboolsesse koosseisu.[1]

Viimase koondisemängu pidas Cahill 2018. aasta novembris sõprusmängus Liibanoni vastu. Ta mängis koondises kokku 108 korda ja lõi 50 väravat. Kõige rohkem, viis väravat lõi ta Jaapani vastu. Ta on Austraalia läbi aegade suurim väravakütt. Enam koondisemänge on temast pidanud ainult Mark Schwarzer.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tim Cahill on 178 cm pikk ja kaalub 69 kg.

2010. aastal abiellus Cahill oma lapsepõlvekallima Rebekah Greenhilliga. Neil on neli last: 2003 sündinud poeg Kyah, 2005 sündinud poeg Shae, 2007 sündinud tütar Sienna ja 2012 sündinud poeg. 2010. aasta seisuga kuuluvad neile majad Sydneys, Floridas ja Inglismaal.

Saavutused[muuda | muuda lähteteksti]

Millwall
New York Red Bulls
Melbourne City FC

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "AC2015 DREAM TEAM". 1.2.2015. Vaadatud 10.7.2017

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]