Tiit Veeber

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Tiit Veeber (6. oktoober 194827. aprill 2012) oli eesti suurettevõtja.

Ta õppis müürsepaks, lõpetas Tartu IV töölisnoorte keskkooli ja täiendas end iseõppimise teel.

Tiit Veeber oli Tartu soojamajanduse üks paremaid asjatundjaid. 1988 asutas ta ettevõtte Giga. 1980. aastate lõpus võttis ta keerulistes tehnilistes tingimustes ette vanalinna kaugkütte väljaehitamise, mis parandas oluliselt Tartu kesklinna elukeskkonda. 1992 asus Tiit Veeber propageerima odavaid kohalikke kütuseid ja rakendama neid Tartus. See on võimaldanud hoida Tartu kaugkütte sooja hinda pidevalt ühe madalamana Eestis. Tiit Veeberi ideeks oli ka elektri ja sooja koostootmise tehnoloogilise baasi rajamine Tartusse. Tema eestvedamisel on linna piirile rajatud koostootmisjaam, mis kaasajastab Tartu energeetilist maastikku.

Ta oli aastatel 19931996 Tartu linnavolinik ja õiguskomisjoni esimees.

Muu hulgas oli ta Tartu soojatootja Fortum Tartu üks omanikke. Talle kuulus legendaarne Tartu pood Riia mäel ning meierei Kavastus.

Tiit Veeber on toetanud paljusid kultuuriüritusi, pannud aluse ansamblile "Kollane allveelaev G". Ta on teinud suuri annetusi Tartu Peetri kiriku korda tegemiseks.

Avaldanud Tartu soojamajandust ja linnaelu käsitlevaid artikleid ajakirjanduses ja mälestusteraamatu "Tiidu suits: Tartu elu pildid" (1998).

Temast on tehtud dokumentaalfilm "Tiidu suits ehk Kuidas kapitalism Tartusse tuli" (2002).

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]