Telling

Allikas: Vikipeedia
Tellinud Soomes Kälviä kiriku kellatorni ümber
Ripptelling

Telling on ajutine abikonstruktsioon, mida kasutatakse hoonete ehitamisel, remondi- ja puhastustöödel inimeste ja materjalide kandmiseks. Tänapäeval koosnevad tellingud enamasti metalltorudest, ent kasutatakse ka muid materjale, näiteks puitu või bambust.

Nõuded[muuda | muuda lähteteksti]

Töötelling peab tagama ohutu, ent ligipääsetava töökeskkonna. Nende kasutamisele ja töökindlusele seatud nõuded on kehtestatud Euroopa standardis BS EN 12811-1. Tingimused kätkevad nii stabiilsuse tagamiseks hoone külge kinnitatud tellingutele kui ka muudele tellingutele seatud nõudeid. Nõuded sõltuvad ka tellingute materjalist.

Ülesehitus[muuda | muuda lähteteksti]

Tellingute põhikomponendid on torud, kinnitustarvikud ja lauad. Tellingute raamid, turvapiirded ja jäigastusdiagonaalid on valmistatud terasest, alumiiniumist või komposiitmaterjalist torudest. Töölava on tavaliselt puidust, ent kasutatakse ka alumiiniumi või terast. Tellingute moodulid ühendatakse omavahel muhvidega ning ankurdatakse hoone külge. Koormuse ühtlaseks jaotumiseks on hädavajalik hea vundament. Betoonil ja muul sama tugeval pinnal ei pea alusplaate kasutama, ent seda soovitatakse siiski teha. Nende suurus ja mass sõltuvad aluspinnase kõvadusest ning tellingute massist.