Tartu turuhoone

Allikas: Vikipeedia
Vaade Tartu turuhoonele Keskpargi poolt üle Vabaduse puiestee, juuli 2011

Tartu turuhoone on siseturu jaoks ehitatud uusklassitsistlikus dekoratiivstiilis hoone Tartus.

Turuhoone asub Uueturu tänava, Vabaduse puiestee, Riia tänava ja Emajõe vahel.

Hoone projekteeriti aastatel 1936–1937. See tehti ülesandeks linnaarhitekt Voldemar Tippelile, kuna Tartusse uue turuhoone loomiseks korraldatud avalik ja kinnine arhitektuurikonkurss kukkusid läbi. Projekteerimises osalesid ka linnainsener Voldemar Onton ja insener Nikolai Oll, eeskujuks võeti Liepāja turuhoone. Hoone avati 3. jaanuaril 1938.[1] 10. oktoobril 1938 korraldas Akadeemiline Loomaarstiteaduslik Selts turuhoonega tutvumiseks ekskursiooni Roman Viidiku juhtimisel[2].

Tartu turuhoones on kaks saali: algselt 77 kohaga lihahall ja madalam 19 kohaga kalahall. Lihahall jaguneb 4 müügisektoriks, lisaks on müügikohad saali seina äärtes, mis eenduvad hoone põhiosast ja on 3,4 m kõrged. Hoone on rajatud vaiadele (1100 palki) ja raudbetoonplaadile. Lihahall on kaetud terrasiitkrohviga, kõigis külgedes kaunistavad seda Toscana poolsambad, simsid ja karniis.[1]

Linnapea Aleksander Tõnissoni sõnul ei olnud sellist turuhoonet isegi Soomes ja see võis võistelda ka Riia turukaubamajaga. Pärast Tallinna ülemlinnapeaks nimetamist lubas Aleksander Tõnisson ka sinna viie aasta jooksul uue turuhoone ehitada[3].

Pärast Vanemuise vana teatrihoone lammutamist on Tartu turuhoonet mõnikord teatriks peetud[4].

2008. aastal paigaldati turuhoone ette AS-i Tartu Turg tellimusel valminud Mati Karmini skulptuur "Pronkssiga", mille jalamil on Indrek Hirve luuletus.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Tartu turuhoone Kultuurimälestiste riiklikus registris (vaadatud 24. mail 2012)
  2. R. Viidik. Tartu turuhoone aastal 1938. Akadeemilise Loomaarstiteadusliku Seltsi aastaraamat II. Tartu, 1938. lk. 21.
  3. Kindral A. Tõnisson vaatas turgu. Rahvaleht, 26. aprill 1940, nr 98, lk 8
  4. Vaino Vahing. Vaimuhaiguse müüt. Ilmamaa, Tartu, 2005, lk 210

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]