Tallinna Keskraamatukogu eestikeelse kirjanduse osakond

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Eestikeelse kirjanduse osakond on Tallinna Keskraamatukogu osakond, mis asub raamatukogu peahoones aadressil Estonia puiestee 8[1].

Eestikeelse kirjanduse osakonnas on järgmised teenindusüksused:

  • Kojulaenutus
  • Laste- ja noorteteenindus (selles üksuses käib laste lugemise arengut toetamas raamatukoer)
  • Lugemissaal
  • Uudistesaal
  • Rõdusaal
  • Muusika- ja filmisaal

Osakonnas on võimalik kasutada WiFi-t.

Tallinna Keskraamatukogu osakondades ja haruraamatukogudes kehtib ühtne lugejakaart.

Kojulaenutus[muuda | muuda lähteteksti]

Eestikeelse kirjanduse kojulaenutus asub peahoone kolmandal korrusel.

Laste- ja noorteteenindus[muuda | muuda lähteteksti]

Laste- ja noorteteenindus asub peahoone (Estonia pst 8) esimesel korrusel. Saalis saab vormistada lugejaks alla 18 aastateid lapsi ja noori. Juhul kui vanemat või eestkostajat ei viibi kohapeal on vajalik paberkandjal või digitaalselt allkirjastatud nõusolek.

Lugemissaal[muuda | muuda lähteteksti]

Lugemissaal asub peahoone teisel korrusel. Lugemissaalis saab kohapeal kasutada teatmeteoseid, sõnaraamatuid, käsiraamatuid, õpikuid, teadmiskirjandust ja õigusakte. Lugemiseks on nii selle kui ka eelmiste aastate ajakirjad. Lugemissaali töötajad juhendavad lugejaid info otsingul ning andmebaaside kasutamisel. Samuti vastavad lugemissaali töötajad infopäringutele. Infopäringu saab esitada kohapeal, telefonil 683 0917, kirjutades ls@tln.lib.ee või veebilehe kaudu.

Lugejate kasutuses on 12 internetiarvutit, samuti on võimalik kasutada WiFi-t. Internetitöökohti on võimalik kasutada ka ratastoolis lugejal. Kõikidel arvutitel on ID-kaardi lugejad, mis saab vajadusel kasutada digiallkirja andmiseks.

Uudistesaal[muuda | muuda lähteteksti]

Eestikeelse kirjanduse osakonna uudistesaal asub raamatukogu peahoone keldrikorrusel, sissepääs Inglise Kolledži poolsest külguksest. Saalis on WiFi ühendus, kaks internetiühendusega arvutitöökohta ja võimalus laadida isiklikke süle- ja tahvelarvuteid ning muid nutiseadmeid.

Uudistesaalis saab lugeda jooksval aastal ilmunud eestikeelseid ajalehti (üle 40). Saalis on lugemiseks kõik suuremad päeva- ja nädalalehed, näiteks Eesti Ekspress, Eesti Päevaleht, Maaleht, Postimees, Äripäev, Õhtuleht. Maakondlike lehtede valikus on Põhjarannik, Pärnu Postimees, Raplamaa sõnumid, Meie Maa, Tallinna Linnaleht, Hiiu Leht, Eesti Kirik ja palju muud. Lisaks on uudistesaalis kättesaadavad venekeelsed ajalehed Postimees, MK Estonia, Delovõje Vedomosti. Vt uudistesaali tellitud nimetusi.

Uudistesaali saab külastada Tallinna Keskraamatukogu lugejaks registreerumata, kui peetakse kinni raamatukogu sisekorra eeskirjast.

Rõdusaal[muuda | muuda lähteteksti]

Vanade raamatute kogu asub peahoone kolmandal korrusel rõdusaalis (rõdusaali viiv trepp asub kojulaenutuse ruumis).

Algselt arhiivkokku ja hiljem lugemissaali kuulunud raamatud moodustavad kogu põhiosa. Raamatuvalikut on täiendatud keskraamatukogu kojulaenutuse osakondade ja haruraamatukogude vanade raamatutega. Rõdusaalist leiab eesti- ja võõrkeelset kirjandust aastatest 1802-1940. Vanemaid raamatuid on kogus ligi 2100 eksemplari, nimetusi umbes 1800. Võõrkeelsetest raamatutest on ligi pooled saksakeelsed ning enamik originaalköites. Raamatutest leiab ka huvitavaid autograafe ja sissekirjutusi.

Lisaks asub rõdusaalis erinevatest August Mälgu teostest koosnev kogu (47 raamatut, kaks personaalnimestikku ja lühimonograafia), mille seas on nii eesti- kui ka saksakeelseid versioone. Koguga tutvumiseks tuleb pöörduda lugemissaali raamatukoguhoidjate poole.

Vanade raamatute kogu on lugejatele kohapeal kasutamiseks.

Rõdusaalis saab ka lugeda raamatut, töötada isikliku sülearvutiga või mängida lauamänge. Saalis toimuvad üritused ja õppetoad, näiteks keelekohvikud, uudiskirjanduse tutvustused ning erinevad ringid ja klubid.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Eestikeelse kirjanduse osakonna ajalugu Tallinna Keskraamatukogu kodulehel

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]