Tagatis

Allikas: Vikipeedia

Tagatis on vara või kolmanda osapoole kohustus, millega tagatise andja tagab oma kohustuse tagatise võtja ees.[1]

Tagatis on laenulepingutes laenuvõtja konkreetse vara pantimine laenuandjale laenu tagasimaksmise tagamiseks.[2][3] Tagatis on laenuandja kaitse laenuvõtja maksejõuetuse vastu ja seda saab kasutada laenu tasaarvestamiseks juhul, kui laenuvõtja ei maksa laenulepingu tingimuste kohaselt rahuldavalt põhiosa ja intressi.

Kaitse, mida tagatis pakub, lubab laenuandjatel pakkuda tagatisega laenude puhul madalamat intressimäära. Intressimäära vähendamine võib olla kuni mitu protsendipunkti, sõltuvalt tagatise tüübist ja väärtusest. Näiteks on tagatiseta laenu intressimäär sageli palju kõrgem kui tagatud või logiraamatus laenu korral, kuna sel juhul suureneb laenuandja risk.

Kui laenuvõtja ei maksa laenu ära (maksejõuetuse või mõne muu sündmuse tõttu), kaotab laenuvõtja tagatiseks panditud vara, kusjuures laenuandja saab seejärel kinnisvara omanikuks. Näiteks tüüpilise hüpoteeklaenu tehingu puhul on tagatiseks laenu abil omandatav kinnisvara. Kui ostja taotleb laenu tagastamist vastavalt hüpoteeklaenulepingule, saab laenuandja kasutada kinnisvara omandiõiguse saamiseks õiguslikku sulgemisprotsessi. Pandimaakler on ettevõtte tavaline näide, mis võib tagatisena aktsepteerida mitmesuguseid esemeid.

Tagatise tüüpi võidakse piirata sõltuvalt laenu tüübist (nagu autolaenude ja hüpoteekide puhul). See võib olla ka paindlik, näiteks tagatisel põhinevate isiklike laenude puhul.

Mõiste[muuda | muuda lähteteksti]

Tagatised, eriti panganduse valdkonnas, tähendavad traditsiooniliselt tagatud laenu (tuntud ka kui varapõhine laen). Kaubandustehingute kindlustamiseks võib kasutada keerukamaid tagatiskokkuleppeid (tuntud ka kui kapitalituru tagatise seadmine). Esimene esitab sageli ühepoolsed kohustused, mis on tagatud vara, käenduse, garantii või muu tagatisena (mida algselt tähistati terminiga väärtpaber). Samas kui viimane esitab sageli kahepoolsed kohustused, mis on tagatud likviidsemate varade, näiteks sularaha või väärtpaberitega, nimetatakse sageli marginaaliks.

Turustav tagatis[muuda | muuda lähteteksti]

Turustatav tagatis on finantsvara, näiteks aktsiate ja võlakirjade vahetamine laenu vastu finantseerimisasutuse ja laenuvõtja vahel. Turukõlblikuks peetakse varasid suutma müüa normaalsetes turutingimustes mõistliku kiirusega praeguses õiglases turuväärtuses. Et riikide pangad võtaksid laenuvõtja laenuettepaneku vastu, peab tagatis olema vähemalt 100% laenu või krediidi pikendamise summast. Ameerika Ühendriikides ei tohi panga ühe laenusaaja laenude ja krediidilaenude kogusumma ületada 15% panga kapitalist ja ülejäägist, millele lisanduvad veel 10% panga kapitalist ja ülejäägist.[4]

Turustatava tagatisega laenude tagamisel on peamine risk tagatise väärtuse vähendamine. Finantsasutused jälgivad tähelepanelikult kõigi tagatisena hoitavate finantsvarade turuväärtust ja võtavad asjakohaseid meetmeid, kui väärtus langeb hiljem allapoole etteantud maksimaalset laenu ja väärtuse suhet. Lubatud toimingud täpsustatakse tavaliselt laenulepingus või tagatislepingus.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Eesti Pank: tagatis, vaadatud 22.12.2019
  2. Garrett, Joan F. (1995). Banks and Their Customers. Dobbs Ferry, NY: Oceana Publications. p. 99. ISBN 0-379-11194-2
  3. O'Sullivan, Arthur; Sheffrin, Steven M. (2003). Economics: Principles in Action. Upper Saddle River, New Jersey 07458: Pearson Prentice Hall. p. 513. ISBN 0-13-063085-3
  4. "12 CFR 32.3 - Lending limits". LII / Legal Information Institute. Retrieved 2017-05-10.