Super Mario

Allikas: Vikipeedia
Ekraanisalvestis Super Mario Bros. 2 mängust

Super Mario (jaapani keeles: スーパーマリオ Hepburn: Sūpā Mario) on Jaapani firma Nintendo toodetud ja levitatud platvormer-mängude sari. Sarja peategelaseks on Mario, kelle lõi üks Nintendo mängudisaineritest Shigeru Miyamoto aastal 1981 mängu Donkey Kong raames nime all Jumpman. 1983. aasta mängus Mario Bros. on ta Itaalia-Ameerika päritolu torumehe rollis koos oma venna Luigiga, kuid nimi Super Mario tuleb 1985 aasta mängust Super Mario Bros., mis andis tegelasele palju laialdasema kuulsuse. Algusest peale on sarja mängud ilmunud eksklusiivselt vaid Nintendo mängukonsoolidele, nagu ka kõik muud Nintendo poolt arendatud mängud.

Mario on ilmunud enam kui 200 mängus tema loomisest saati ning Super Mario on maailma enimmüüdud mänguseeria.[1] Super Mario seeria kõrval on olemas ka teised mänguseeriad, kus Mario ilmub, sealhulgas peategelasena seeriates Mario Kart ja Paper Mario ning kõrvaltegelasena Super Smash Bros. seerias. Need seeriad võtavad üle väga suure hulga Super Mario seerias ilmunud tegelasi, objekte, teemasid, välisilmet ja mehaanikat.

Super Mario mängudes juhib mängija Mariot läbi väljamõeldud Mushroom Kingdomi (otsetõlkes "Seente Kuningriigi"), tihti koos oma venna Luigiga. Peaaegu igas mängus on vaenulik Bowser rõõvinud ära Printsess Peachi ning Mario eesmärk on läbida kuningriik, Bowser alistada ja printsess päästa. Miyamoto juhtimisel välditakse seeriasse sügavamat või keerulisemat tagalugu kirjutamast, et hoida mängude süžeeline pool võimalikult õhuke, kuigi näiteks Paper Mario mängude sari on rohkem süvenenud jutustusele üles ehitatud.

Mängud[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Mario Nintendo's Shining Star". Gamecubicle. Vaadatud 2016-02-13.