Super Mario

Allikas: Vikipeedia

"Super Mario" (jaapani keeles: スーパーマリオ Hepburn: Sūpā Mario) on Jaapani firma Nintendo toodetud ja levitatud platvormer-mängude sari. Sarja peategelaseks on Mario, kelle lõi üks Nintendo mängudisaineritest Shigeru Miyamoto aastal 1981 mängu "Donkey Kong" raames nime all Jumpman. 1983. aasta mängus "Mario Bros." on ta Itaalia-Ameerika päritolu torumehe rollis koos oma venna Luigiga, kuid nimi Super Mario tuleb 1985. aasta mängust "Super Mario Bros.", mis andis tegelasele palju laialdasema kuulsuse. Algusest peale on sarja mängud ilmunud eksklusiivselt vaid Nintendo mängukonsoolidele, nagu ka kõik muud Nintendo enda arendatud mängud.

Mario on ilmunud enam kui 200 mängus tema loomisest saati ning "Super Mario" on maailma müüduim mängusari.[1] "Super Mario" sarja kõrval ilmub tegelane Mario ka muudes mängusarjades, näiteks peategelasena sarjades "Mario Kart" ja "Paper Mario" ning kõrvaltegelasena sarjas "Super Smash Bros.". Neis sarjades on kasutatud üldse palju "Super Mario" tegelasi, objekte, teemasid, välisilmet ja mehaanikat.

"Super Mario" mängudes juhib mängija Mariot läbi väljamõeldud Mushroom Kingdomi (otsetõlkes 'Seente kuningriigi'), tihti esineb Mario koos oma venna Luigiga. Peaaegu igas mängus on vaenulik Bowser röövinud ära printsess Peachi ning Mario eesmärk on läbida kuningriik, Bowser alistada ja printsess päästa. Miyamoto juhtimisel välditakse sarja sügavamat või keerulisemat taustalugu kirjutamast, et hoida mängude süžeeline pool võimalikult õhuke, kuigi näiteks "Paper Mario" mängusari on teistest rohkem jutustavam.

Mängud[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Mario Nintendo's Shining Star". Gamecubicle. Vaadatud 13.02.2016.