Sten-Hans Vihmar

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Sten-Hans Vihmar (2011)

Sten-Hans Vihmar (sündinud 6. oktoobril 1987 Sauel) on eesti konservatiiv, kaitseliitlane ja ühiskonnategelane.

Ühiskondlik-poliitiline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Sten-Hans Vihmar kuulus aastatel 2005–2006 Isamaaliitu ja 2006–2011 Isamaa ja Res Publica Liitu.[1] Ta osales IRL-i haridus-, põllumajandus- ja kaitsepoliitika väljatöötamisel. 22. mail 2007 valiti ta täishäältega IRL-i noorteühenduse esimeheks. 2010. aasta hiliskevadel astus ta IRL-i noorteühenduse esimehe kohalt omal soovil tagasi ja lahkus erakonnast.

2006. aastal tegutses Vihmar poliitilise survegrupi Alati Ustav eestvedajana.[2] Poliitiline survegrupp Alati Ustav moodustus 2006. aasta mai lõpus inimestest, kes osalesid Sten-Hans Vihmari ja Siim Abroi korraldatud pronkssõdurivastasel piknikul. Selle üldisem eesmärk oli koondada erinevaid poliitilisi jõude koostööle, et pronkssõdur Tõnismäelt eemaldada. Vihmari algatusel koguti pärast pronksiöid allkirju Tallinna linnapea Edgar Savisaare vastu. Selle põhjuseks olid Savisaare sõnavõtud pronksiööde ajal, mis Vihmari hinnangul üritasid lõhestada Eesti ühiskonda.[3] 29. aprillist 9. maini 2007 internetis toimunud allkirjade kogumise kampaania käigus saadi 98 200 toetusavaldust.[4]

Vihmar oli Eesti Rahvusliku Liikumise asutaja ning juhatuse liige.

Eesti Leegioni Sõprade Klubi üks asutajaliikmetest ning kahel korral ka sama organisatsiooni juhatuse liige.

Ta kandideeris 2011. aasta Riigikogu valimistel ühena nn ühinenud üksikkandidaatidest Tartu linnas ja sai 155 häält.

Vihmar kuulus EKRE-sse aastatel 2012–2014.[5] Ta oli Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna üks asutajaliikmeid ning on olnud ka erakonna juhatuse ja volikogu liige. Ta oli ka EKRE Harju-Raplamaa ringkonna aseesimees. Ta lahkus erakonnast erimeelsuste tõttu Helmetega, kes Vihmari hinnangul ei soovinud enam konservatiivset maailmavaadet esindada vaid kaldusid üha enam äärmuspopulismi.

2018. aasta veebruarist oktoobrini oli Vihmar Vabaerakonna liige. Tegeles Vabauudiste meedianõunikuna erakonna uudistekanali väljatöötamises.[5]

Sten-Hans Vihmar (2014)

Vihmar on üks MTÜ Vaba Ukraina algatajatest. MTÜ Vaba Ukraina toetab vaba ja demokraatliku Ukraina arengut ja võitlust oma iseseisvuse eest. MTÜ Vaba Ukraina on saatnud Ukraina relvajõududele poole miljoni euro eest meditsiinivahendeid ning õpetanud ukrainlastele sõjameditsiini.

14.09.2021 asutas Tartus koos Indrek Särjega MTÜ Konservatiivide Klubi.

Vihmar on konservatiivse arvamusportaali Konservatiiv üks asutajatest.

Vihmar on Kaitseliidu Harku Rannikukaitse Üksikkompanii üks asutajaliikmeid. On teeninud Kaitseliidus nii jao- kui ka rühmapealikuna ning olnud ka kompanii operatiivülem.

Autasud[muuda | muuda lähteteksti]

 • Kaitseliidu teenetemedal III klass (2014)[6]
 • L’Etoile Européene du Dévouement Civil et Militaire (EEDCM) médaille (Euroopa tähe teenetemedal pühendumise eest tsiviil- ja militaarvaldkonnas) (2016)
 • Légion Etrangère médaille d'Honneur de l'Amicale (Prantsuse Võõrleegioni veteranide aumedal) (2016)
 • Всеукраїнським об’єднанням громадян "КРАЇНА" Медаль «ЗА ГІДНІСТЬ ТА ПАТРІОТИЗМ» (Üleukrainalise kodanikuühenduse "КРАЇНА" teenetemedal "Väärikuse ja patriotismi eest") (2017)[7]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ta kuulub EELK Tallinna Toompea Kaarli kogudusse ja on Kaitseliidu Toompea malevkonna liige. On abielus Evelin Vihmariga.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. "Äriregistri teabesüsteem: Vihmar, Sten-Hans". Originaali arhiivikoopia seisuga 1. november 2013. Vaadatud 9. mail 2010.
 2. Alati Ustav kutsub rahvuslasi koostööle SI
 3. Savisaare vastu andnute allkirjad on lõplikult komplekteeritud[alaline kõdulink]
 4. Eesti Päevaleht
 5. 5,0 5,1 Äriregister: Isiku kuuluvus erakondadesse, vaadatud 5. märts 2018
 6. "6". Kaitse Kodu nr 6 2014.
 7. "7".

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Sten-Hans Vihmari artiklid[muuda | muuda lähteteksti]