Spilve

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Spilve asendikaart

Spilve on asum Lätis, Riia linna Kurzeme rajooni osa pindalaga 9,576 km². Asub Spilve luhal Iļģuciemsist põhjas, Volerist läänes, Kleistist idas ja Bolderājast lõunas. Asumit läbib Bolderājasse viiv raudtee. 89 elanikku (2010).

Valdav osa asumist asub soisel ja madalal (0–2 meetrit üle merepinna) Spilve luhal. Kõrgeim koht ulatub küll 17 meetrit üle merepinna. Niiske ala kuivendamiseks on läbi aegade rajatud mitmeid kraave, mis on oma nimed saanud kunagi seal kandis eksisteerinud mõisatest. Nende seas on Beķeri kraav ja Hapakase kraav.

Enne Riia linnaga liitmist asusid Spilve luhal karjamaad ja heinamaad. Ala läbis mitu teed – sealtkaudu mindi nii Kuramaale kui Daugavgrīvasse. Asumi aladel asus mitme mõisa maad, asumi aladele jäi ka Esseni mõisa peahoone, kuigi mõisa maad jäid suuremalt jaolt väljapoole asumit. Aastal 1701 peeti luhal Spilve lahing.

Asumi aladele jääb ka Podragsi tööstuspiirkond. Seda on esmalt mainitud aastal 1675 kui veskikohta, ka asus seal XIX sajandil Daugava voolu reguleeriv tamm. Hiljem lisandus saekaater, seal hakati tootma ka tsementi (1868). Podragsi piirkond liideti Riia linnaga juba XIX sajandi algul.

Aastal 1873 rajati üle Spilve luha Bolderājasse viiv raudtee. Pärast Läti iseseisvumist liideti piirkond Riiaga (1924). Luhal asub Riia vana lennujaam, mille peahoone rajati XX sajandi viiekümnendatel aastatel stalinistlikus stiilis.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]