Vald (Soome)

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Soome vallad)
Soome haldusjaotus
Läänid (läänit)
Maakonnad (maakunnat)
Piirkonnad (seutukunnat)
Vallad (kunnat)

Soome haldusjaotuses on vald (sm kunta) kohaliku omavalitsuse üksus, millel on oma kindlaksmääratud territoorium kokkulepitud piiridega ja kindel elanikkond. Soomes jagunevad vallad linnalisteks (soome k. kaupunki) ja klassikalisteks valdadeks, kus on eri suuruses asustusüksust, suuremate linnade korral ka asumid ja neid ümbritsev maapiirkond.

Ilmselt oleks eesti keeles Soome valdadele võrreldavaks terminiks pigem kohalik omavalitsus, mis annaks ehk kõige paremini edasi Soomes kasutusel oleva valla nimetuse sisu.

Soomes, nii nagu Eestiski, on vallas mitu asustusüksust, näiteks küla. Seejuures erineb Soome aga Eestist selle poolest, et kui meil räägitakse vallasisestest linnadest, siis Soomes on vald linna staatust kandev omavalitsus kogu ulatuses ehk linnaõigus antakse kogu vallale tervikuna.

Vallal on oma valimiste teel moodustunud valitsus. Valimised võitnud erakond valib vallavanema või linnalise omavalitsuse korral linnapea.

Sõna kunta arvatakse tulevat soome-ugri keele algest [viide?], mis on omapäraste sõna selle poolest, et ta kuulub paljude soome keele liitsõnade koosseisu, kus viitab suuremale ühishulgale, näiteks kirkkokunta (eesti k. usulahk), maakunta (eesti k, maakond), kansakunta (eesti k. rahvus), eläinkunta (eesti k. loomariik).

Soomes on 2013. aasta seisuga 320 valda, millest 107 nimetatakse linnaks.